نحوه نصب پمپ های ساختمانی کار سختی نیست،  اما از آنجایی که پمپ آب ترکیبی از برق و آب است، باید نهایت دقت را به عمل آورید تا اطمینان حاصل شود که نصب به طور ایمن انجام می شود. برای نصب پمپ آب به مهارت های فنی و عملی اولیه نیاز دارید. اگر اطلاعاتی ندارید، لطفاً با یک نصاب حرفه‌ای برای نصب پمپ های ساختمانی مشورت کنید، به خصوص اگر معماری ساختمان شما پیچیده‌تر است، یا اگر در ملکی زندگی می‌ کنید که خدمات مشترک و تعمیر و نگهداری تجهیزات بیرونی دارد.

اگر مطمئن هستید که مهارت های لوله کشی و برق مورد نیاز را دارید، نکاتی وجود دارد که باید هنگام برنامه ریزی و نصب سیستم پمپ فشار خود در نظر داشته باشید.

پمپ های آب برای رساندن آب از سطح آب زیرزمینی به چاهی استفاده می شود که در آن به راحتی قابل دسترسی باشد. سپس یک سیستم الکترومکانیکی آب را از چاه به یک خانه یا سازه دیگر منتقل می کند. وقتی نوبت به نصب پمپ ساختمانی می رسد، شما می توانید بین پمپ های کم عمق و پمپ های عمیق انتخاب کنید.

نوع مناسب را برای نیاز خاص خود انتخاب کنید. هر دو سیستم به روش‌ های نصب متفاوتی نیز نیاز دارند، و همچنین جایگزینی یک واحد موجود با مدل دیگری نیز لازم است. این راهنما به شما کمک می کند تا یاد بگیرید چگونه یک پمپ را نصب کنید یا پمپ موجود را در ملک خود جایگزین کنید.

نحوه نصب پمپ های ساختمانی

نصب با مخزن آب یا منبع آب ساکن شروع می شود. پمپ های فشار همیشه در ترکیب با مخزن آب یا منبع آب استفاده می شوند زیرا پمپ نمی تواند منبع آب ارائه شده توسط تامین کننده شما را افزایش دهد. (اگر منبع شهری شما فقط هفت لیتر در دقیقه باشد، (مثلا) و پمپ شما طوری طراحی شده باشد که بیش از ۱۵ لیتر در دقیقه تولید کند، موتور تحت فشار قرار می گیرد – که عمر مفید آن را کاهش می دهد – و نتایج ناامیدکننده خواهد بود.) در مورد موقعیت مخزن آب یا منبع آب ساکن خود تصمیم بگیرید. محل مخزن آب به فضایی که در دسترس دارید، فاصله از نزدیکترین لوله آب/ لوله ناودانی و منبع تغذیه بستگی دارد.

فاصله مهم است، زیرا فشار و جریان تحت تأثیر اصطکاک داخل لوله ها قرار می گیرد، بنابراین هر چه پمپ مجبور باشد آب را به جایی که لازم است فشار دهد، دبی و فشار کمتر می شود.

شما همچنین به منبع تغذیه برای موتور پمپ نیاز خواهید داشت، بنابراین فاصله تا پمپ بر طول کابلی که باید نصب کنید تأثیر می گذارد و این بر هزینه نصب تأثیر می گذارد.

همچنین اندازه مخزن آب خود را که می تواند از مخازن ذخیره کوچک تا بزرگ متغیر باشد را در نظر داشته باشید. مخزن باید همیشه روی سطحی محکم، صاف و کاملاً هموار نصب شود که زیر وزن آب فرو نریزد. به یاد داشته باشید که یک مخزن پر آب ۵۰۰۰ لیتری بیش از پنج تن وزن خواهد داشت!

ایده خوبی است که پایه مخزن را کمی از سطح زمین بلند کنید تا پمپ کمی پایین تر از خروجی مخزن نصب شود. این کار کمک می‌ کند تا پمپ پر از آب باشد و از خشک شدن و احتمالاً آسیب رساندن به آن جلوگیری کند.

ابزار مورد نیاز نصب پمپ

در زیر مجموعه ای از ابزار ها و مواد رایج مورد نیاز برای نصب پمپ آب را مشاهده خواهید کرد. توجه داشته باشید که بسته به پمپی که نصب می کنید ممکن است به دیگر وسایل هم نیاز داشته باشید. انبر: شما از یک انبردست برای اتصال مهره ها و پیچ ها به پمپ در مراحل نصب استفاده خواهید کرد.

لوله کشی: در حین نصب، لوله کشی را از چاه به خانه یا سازه خود که در آن آب مصرف می شود، اجرا می کنید.

کانکتور های چین دار: برای اتصال ایمن لوله کشی به پمپ چاه از کانکتورهای چین دار استفاده می کنید.

سیم‌ چین‌ ها: سیم‌ چین‌ ها که گاهی اوقات سیم‌برش‌کننده نامیده می‌ شوند، احتمالاً برای اتصال برق به پمپ چاه شما مورد نیاز خواهند بود. هنگام جدا کردن سیم و اتصال برق، همیشه از نمودار سیم کشی سازنده پیروی کنید.

طناب یا ریسمان: معمولاً از یک تکه طناب یا ریسمان برای اندازه گیری عمق چاه و مخزن فاضلاب شما استفاده می شود. هنگام پایین آوردن آن به زمین، یک طناب محکم به پمپ چاه عمیق خود ببندید تا آن را گم نکنید. برای نصب موفق، باید پمپ چاه مناسب را برای کار انتخاب کنید. بر اساس اندازه گیری های سطح آب می توانید بفهمید کدام پمپ بهتر است. جداول آب به صورت زیاد یا کم نشان داده می شود. عمق سطح ایستابی شما تعیین می کند که به کدام نوع پمپ و بهترین مکان برای قرار دادن آن نیاز دارید.

یک سطح آب بالا منبع پایدار و قابل شرب آب در عمق ۲۵ فوتی یا کمتر از سطح زمین است. پمپ جت، پمپ جت قابل تبدیل یا پمپ چاه کم عمق معمولاً برای تاسیسات سطح بالای آب استفاده می شود. یک جدول کم آب یک منبع پایدار و قابل شرب آب در عمق ۲۵ فوتی یا بیشتر زیر زمین است. برای این نوع سطح آب از پمپ چاه عمیق استفاده می شود.

مخزن آب چگونه پر می شود؟

به عبارت ساده، مخزن آب شما پر از آب کم فشاری است که از طریق یک شیر شناور ساده متصل به منبع آب ساکن شهری/آب استاتیک جایگزین می‌ آید که با پر شدن مخزن بسته می‌ شود. هنگامی که آب استخراج می شود، این دریچه باز می شود تا دوباره مخزن را به همان روشی که سیستم فلاش توالت کار می کند دوباره پر کند. پمپ فشار از این آب برای تغذیه خانه شما با فشار بالاتر استفاده می کند. با مصرف آب، پمپ به طور خودکار روشن و خاموش می شود.

سوال اصلی اینجاست که چه اندازه مخزن آب باید تهیه کنید؛ اندازه مخزن آب به میانگین مصرف آب شما بستگی دارد و بسته به اینکه می خواهید آب باران را نیز جمع آوری کنید، می تواند از یک مخزن کوچک ۷۵۰ لیتری تا ۱۰۰۰۰ لیتر متغیر باشد. اگر می‌ خواهید از خطوط شهری و آب لوله کشی استفاده کنید، می‌ توانید این را در کنتور قرائت آب تعیین کنید.

تعیین و نصب قطعات الکتریکی پمپ ساختمانی

اکنون که محل مخزن ها را شناسایی و آماده کرده اید و فضای کافی برای پمپ فشار و مخزن انتخابی شما وجود دارد، باید کابل برق و سوئیچ ایزولاتور مناسب موتور سایز مورد نظر خود را با در نظر گرفتن قدرت نصب کنید.  اندازه کابل را در نظر داشته باشید، زیرا کیلووات پمپی که انتخاب می‌ کنید تعیین می‌ کند که برای تامین برق پمپ باید از چه کابلی استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که پمپ فشار به طور محکم روی زمین نصب شده است. پمپ های فشار دارای سوراخ های نصب در پایه هستند تا بتوان آن را روی زمین ثابت کرد. این تضمین می کند که پمپ همیشه عمودی و در موقعیت صحیح باقی بماند. هر نوع ارتعاش یا صرفاً روشن/خاموش کردن پمپ می‌ تواند باعث شود که پمپ شل از موقعیت خود خارج شود.

یک شیر بدون برگشت یا یک طرفه نصب کنید.

همیشه باید یک شیر بدون برگشت، شیر یک طرفه یا شیر چک به عنوان بخشی از سیستم پمپ نصب شده باشد و معمولاً در بسته بندی موجود است.

اطمینان حاصل کنید که لوله ورودی مستقیم و به اندازه کافی بزرگ است. یکی از عوامل مهمی که باید در نظر بگیرید مسیر لوله ای است که از مخزن شما به ورودی پمپ می آید. این باید تا حد امکان مستقیم و حداقل ۱۰۰ سانتی متر باشد تا از هرگونه تلاطم در آب ورودی به پمپ جلوگیری شود.

نصب زانو های ۹۰ درجه در نزدیکی ورودی پمپ باعث تلاطم می شود که می تواند منجر به تشکیل حباب های هوا شود که می تواند به پمپ آسیب برساند.

نکات تکمیلی نحوه نصب پمپ های ساختمانی

اگر پمپ کوچکی دارید، می توانید از لوله کشی انعطاف پذیر بین پمپ و بقیه سیستم آب استفاده کنید تا از انتقال هر گونه لرزش احتمالی در سراسر خانه جلوگیری شود. این می‌ تواند باعث ایجاد صدا های تحریک‌کننده و ارتعاشات نیز در طول سال‌ ها استفاده شود. اطمینان حاصل کنید که لوله های آب شما اندازه مناسبی دارند. اطمینان حاصل کنید که از لوله های اندازه مناسب استفاده می کنید و سعی کنید با اندازه موجود سیستم آبرسانی خانه شما مطابقت داشته باشد.

هر بار که قطر لوله تغییر می کند یا مشکلی در لوله وجود دارد، جریان یکنواخت آب را مختل می کند و این منجر به افت فشار و جریان می شود. شیر های قطع را در ورودی و خروجی نصب کنید. اطمینان حاصل کنید که دریچه های قطع را نصب کنید تا پمپ بدون نیاز به پمپاژ آب در کل سیستم جدا شده و آزمایش شود. شما باید بتوانید پمپ را دور بزنید تا در صورت نیاز به برداشتن یا سرویس دهی کار انجام شود. اگر تصمیم به ارتقاء به پمپ بزرگتر در آینده داشته باشید، این روند را نیز ساده می کند. پس پمپ را درست نصب کنید و کامل به دیوار نچسبانیدط

پمپ همچنین باید از عناصری مانند باران، گرد و غبار بیش از حد و غیره محافظت شود تا از عمر طولانی و عملکرد مداوم اطمینان حاصل شود.

منابع:  و homedepot و pascalipumps