پمپ جتی و بشقابی چه تفاوتی با هم دارند؟ پمپ فشار آب سیستمی است که برای تقویت و تنظیم نرخ جریان آب از مخازن ذخیره یا تامین شهری ساخته شده است. پمپ آب با استفاده از هوای فشرده بر روی آب فشار می آورد. هنگامی که شیر باز می شود، جریان بیرون می زند و از طریق سیستم لوله کشی رانده می شود. در این لحظه فشار به حداکثر حد تنظیم شده می رسد و پمپ آب خاموش می شود. آب به طور مداوم پمپ می شود در حالی که فشار به آرامی کاهش می یابد تا زمانی که به مقدار تنظیم شده برسد. سپس سوئیچ دستگاه را دوباره راه اندازی می کند و این روند ادامه می یابد. پمپ ها نقش مهمی در زندگی مدرن امروزی ایفا می کنند و انتخاب نوع مناسب پمپ می تواند بسیار تاثیر گذار باشد. پمپ های جتی و پمپ های بشقابی دو نوع از پمپ های موجود هستند که در ادامه به بررسی هر یک می پردازیم.

پمپ جتی

پمپ های جت یک نوع پمپ محبوب مورد استفاده  هستند که در بالای زمین نصب می شوند و غیرقابل شناور شدن هستند. آنها معمولاً برای کشیدن آب از منبع آب زیر پمپ از طریق یک لوله مکش به منظور تأمین آب آشامیدنی یا فشار آب خانگی استفاده می شوند. به عنوان مثال، به خانوار ها، ویلا ها، سیستم های آبیاری بارانی/آبیاری.

دو نوع جت پمپ وجود دارد که کم عمق و نوع عمیق است. مناسب ترین نوع پمپ جت برای کاربرد شما به عمق چاه و فاضلاب سیستم شما بستگی دارد. پمپ های جت کم عمق برای انتقال آب از چاه هایی به عمق ۲۵ فوت استفاده می شود. پمپ های جت عمیق معمولاً برای اعماق تا حدود ۲۰۰ فوت استفاده می شوند. پمپ های جت عمیق می توانند حجم بیشتری از آب را سریعتر و در فواصل طولانی تری نسبت به پمپ های کم عمق جابجا کنند. لطفاً توجه داشته باشید که ارتفاع می‌ تواند بر عمق خاصی که پمپ می‌ تواند از آن آب بکشد تأثیر بگذارد.

پمپ های کم عمق زمانی استفاده می شود که پمپ در بالای منبع آب قرار گرفته باشد و آب را از عمق ۲۵ فوت به سمت آب یا کمتر به صورت عمودی بکشد.

پمپ های عمیق زمانی استفاده می شوند که پمپ در بالای منبع آب قرار گرفته باشد و آب را از عمق ۲۵ فوت تا ۲۰۰ فوت به طور عمودی به سمت آب بکشد. پمپ های عمیق را می توان به عنوان پمپ های جت قابل تبدیل نیز نامید. این بدان معنی است که پمپ را می توان در چاه های کم عمق یا عمیق استفاده کرد. در راه اندازی مدل کم عمق، یک کیت انژکتور (یا کیت جت) در پمپ تعبیه شده یا به آن متصل می شود. برای نوع های عمیق، کیت در داخل چاه قرار می گیرد. این کیت انژکتور کمک می کند تا آب را از کف چاه به سمت بالا برسانید.

مهم است که به خاطر داشته باشید که پمپ های جت هرگز نباید خشک شوند. خشک کردن پمپ ممکن است به طور قابل توجهی و دائمی به پمپ آسیب برساند. این پمپ ها قبل از اینکه برای کشیدن آب آماده شوند باید ابتدا پرایم شوند.

درباره پمپ جتی

پمپ‌ های جت به‌ عنوان یک پمپ کار دستی (در صورت لزوم پمپ را به صورت دستی روشن و خاموش کنید)، یا مجهز به یک سوئیچ فشار برای عملکرد خودکار در دسترس هستند. دو نوع تنظیم سوئیچ فشار برای پمپ جت وجود دارد، آنها یک کنترل کننده خودکار فشار ثابت مانند کنترل کننده معروف “پرس کنترل” یا یک سوئیچ فشار قابل تنظیم که با یک مخزن فشار کار می کند. فشار آب مناسب برای یک ساختمان مسکونی ۴۵psi است. کاهش قابل توجه افت جریان در فشار باعث می شود که شیر ها به آرامی کار کنند و این می تواند به خصوص زمانی که عجله دارید آزاردهنده باشد. حتی کوچکترین نشتی در لوله اصلی ممکن است لوله کشی شما را خفه کند. اگر سیستم لوله کشی شما به خوبی انجام نشده باشد، احتمالاً با مشکلاتی در فشار مواجه خواهید شد.

اما این یک مورد نادر است. وقتی همه در خانه هستند، بیشتر شیرها و شیرها روشن هستند. سرعت جریان آب به شدت کاهش می یابد. اگر خانه شما در آخرین خط عرضه یا در طبقه بالایی قرار دارد، احتمالاً افت فشار را تجربه خواهید کرد. در بیشتر موارد، فشار شهری معمولا کم است و به معنی جریان کم آب در خانه است. اگرچه پاک کننده های استخری وجود دارند که می توانند آزادانه کار کنند، اما مزایای پاک کننده های فشار استخر مطلوب است. با این حال، آنها به یک پمپ فشار آب جداگانه برای کارکرد کامل نیاز دارند. مزایای داشتن پمپ فشار آب بسیار زیاد است. علاوه بر افزایش سرعت جریان آب، مدل های پیشرفته می توانند به تنظیم فشار شدیدی که ممکن است بر واحد لوله کشی شما غلبه کند کمک کنند.

پمپ بشقابی

پمپ سانتریفیوژ یا پمپ گریز از مرکز که پمپ بشقابی نام دارد، یک دستگاه مکانیکی است که برای حرکت یک سیال از طریق انتقال انرژی دورانی از یک یا چند روتور به نام پروانه طراحی شده است. سیال در امتداد محور خود وارد پروانه ای می شود که به سرعت در حال چرخش است و توسط نیروی گریز از مرکز در امتداد محیط آن از طریق نوک پره های پروانه به بیرون پرتاب می شود. عمل پروانه باعث افزایش سرعت و فشار سیال و همچنین هدایت آن به سمت خروجی پمپ می شود. محفظه پمپ مخصوصاً برای منقبض کردن سیال از ورودی پمپ، هدایت آن به پروانه و سپس کند کردن و کنترل سیال قبل از تخلیه طراحی شده است. پروانه جزء اصلی یک پمپ بشقابی است.

از یک سری پره های منحنی تشکیل شده است. این ها معمولاً بین دو دیسک (یک پروانه محصور) قرار می گیرند. برای سیالات با مواد جامد حباب شده، یک پروانه باز یا نیمه باز (با پشتوانه یک دیسک تک) ترجیح داده می شود. سیال در محور خود وارد پروانه می شود و در امتداد محیط بین پره ها خارج می شود. پروانه، در سمت مخالف، از طریق یک محور محرک به یک موتور متصل می شود و با سرعت بالا (معمولا ۵۰۰-۵۰۰۰ دور در دقیقه) می چرخد. حرکت چرخشی پروانه سیال را از طریق پره های پروانه به داخل محفظه پمپ شتاب می دهد.

درباره پمپ بشقابی

دو طرح اساسی از پوشش پمپ وجود دارد: حلزونی و دیفیوزر. هدف در هر دو طرح، تبدیل جریان سیال به یک تخلیه کنترل شده در فشار است.

در یک محفظه حلزونی، پروانه آفست شده است و به طور موثر یک قیف منحنی با سطح مقطع رو به افزایش به سمت خروجی پمپ ایجاد می کند. این طراحی باعث می شود که فشار سیال به سمت خروجی زیاد باشد.

همین اصل اساسی در مورد طرح های دیفیوزر هم درست است. در این حالت، با بیرون راندن سیال بین مجموعه ای از پره های ثابت اطراف پروانه، فشار آب افزایش می یابد. طرح های دیفیوزر را می توان برای کاربرد های خاص طراحی کرد و بنابراین می تواند کارآمدتر باشد. هنگامی که از انقباضات اضافی پره‌ های پخش‌کننده جلوگیری می‌ شود، برای کاربرد هایی که شامل مواد جامد یا سیالات با ویسکوزیته بالا هستند، مناسب‌تر هستند. عدم تقارن طرح حلزونی می تواند منجر به سایش بیشتر پروانه و محور محرک شود.

دو خانواده اصلی پمپ ها وجود دارد: پمپ های گریز از مرکز و پمپ های جابجایی مثبت. در مقایسه با دومی، پمپ های بشقابی معمولاً برای جریان های بالاتر و برای پمپاژ مایعات با ویسکوزیته پایین تر، تا ۰٫۱ cP مشخص می شوند. در برخی از کارخانه های شیمیایی ۹۰ درصد پمپ های مورد استفاده پمپ های مدل بشقابی خواهند بود. با این حال، تعدادی از کاربرد ها وجود دارد که پمپ های جابجایی مثبت برای آنها ترجیح داده می شوند.

عملکرد کارآمد یک پمپ بشقابی به چرخش ثابت و با سرعت بالا پروانه آن متکی است. با تغذیه با ویسکوزیته بالا، پمپ های بشقابی به طور فزاینده ای ناکارآمد می شوند: مقاومت بیشتری وجود دارد و فشار بالاتری برای حفظ نرخ جریان خاص مورد نیاز است. به طور کلی، پمپ های مدل بشقابی برای کاربرد های پمپاژ کم فشار، ظرفیت بالا و پمپاژ مایعات با ویسکوزیته بین ۰٫۱ تا ۲۰۰ cP مناسب هستند.

منابع: michael-smith-engineers، justwaterpumps و bwsmalaysia