آیا با نحوه انتخاب پمپ مناسب برای آپارتمان آشنایی دارید؟ تعداد کمی از مردم به این فکر می کنند که چگونه آب برای اهداف زندگی روزمره به طبقات بالای ساختمان های بلند می رسد. با این حال، طراحی لوله کشی هر ساختمان بلند به اندازه هر جنبه دیگری از ساخت و ساز مهم است. ساختمان هر چقدر هم بزرگ و زیبا باشد، بدون آب قابل سکونت نیست.

ساختمان های بلند منظر شهرهای بزرگ ما را در سراسر کشور بزرگ ما تزئین می کنند. نه تنها ساخت آنها از نظر معماری چالش برانگیز است، بلکه بسیاری از عوامل چالش برانگیز دیگر نیز در طراحی هر یک از آنها نقش دارند، مانند پمپاژ آب. تعداد کمی از مردم به این فکر می کنند که چگونه آب برای مقاصد زندگی روزمره مانند نوشیدن و حمام کردن و استفاده های مکانیکی مانند برج های خنک کننده و تامین تجهیزات HVAC به طبقات بالای این ساختمان ها می رسد.

روز های اولیه سیستم های مخزن آب

از زمانی که ساختمان های بلند وجود داشته اند، رساندن آب به هر طبقه یک ضرورت بوده است. رایج ترین سیستم مورد استفاده در اواخر دهه ۱۸۰۰ و اوایل دهه ۱۹۰۰ شامل یک مخزن سقفی همراه با پمپ های با سرعت ثابت بود که توسط یک سوئیچ سطح در مخزن کار می کرد. هنگامی که سطح مخزن به ارتفاع از پیش تعیین شده نزدیک می شود، پمپ ها یا روشن می شوند تا آب بیشتری به مخزن پمپ کنند یا به دلیل پر بودن مخزن خاموش می شوند.

در آب و هوای سردتر، سیستم مخزن سقفی نیاز به گرم کردن آب برای جلوگیری از یخ زدگی داشت. در ماه های تابستان آب گرم بود. در بسیاری از ساختمان های قدیمی در شهر های بزرگ، هنوز هم می توانید برخی از این مخازن را روی پشت بام ها ببینید، اگرچه ممکن است در حال کار نباشند.

در دهه ۱۹۵۰، سیستم های مخازن تحت فشار جایگزین بسیاری از سیستم های مخازن سقفی شدند. این سیستم ها مخزن را در داخل ساختمان قرار می دهند. تجهیزات پمپاژ آب را به مخزن تحت فشار یک کمپرسور هوا که آب را به طبقات می رساند پمپ می کرد. سیستم‌ ها، در بیشتر موارد، در صورت نگهداری مناسب، به خوبی کار می‌ کردند، اما به مناطق وسیعی برای نصب تجهیزات نیاز داشتند و نصب آن پرهزینه بود. علاوه بر این، این سیستم‌ ها مصرف‌کنندگان بزرگ انرژی بودند، زیرا با وجود دوره‌ های تقاضای کم که آب به سختی استفاده می‌ شد، با سرعت ثابت کار می‌ کردند.

سیستم های فشار آب امروزی

سیستم های فشار آب یا سیستم های تقویت کننده از روز های اولیه راه طولانی را پیموده اند. اکنون صاحبان ساختمان ها گزینه های کنترل و پمپاژ زیادی دارند که هر کاربرد پمپاژ را حل می کند و در عین حال در هزینه انرژی و فضا صرفه جویی می کند.

سیستم های تقویت کننده در حال حاضر به صورت پیش ساخته و به صورت متحرک نصب می شوند که امکان نصب را آسان می کند و راه حل های طراحی بسیاری را برای برآورده کردن نیاز های فضای محدود ارائه می دهد. صاحبان ساختمان ها اکنون می توانند از میان پیشرفته ترین کنترل سرعت متغیر انتخاب کنند، که می تواند قبض انرژی را در طول عمر سیستم به نصف کاهش دهد و در عین حال عمر سیستم را سال ها افزایش دهد.

پیشرفت‌های دیگر در فناوری شامل پنل‌ های کنترل صفحه لمسی است که به اپراتور ها اجازه می‌ دهد تنظیمات سیستم را با لمس انگشت انجام دهند، توانایی ارتباط با سیستم‌ های اتوماسیون ساختمان‌ های موجود و «فناوری پمپ هوشمند» که به سیستم تقویت‌کننده اجازه می‌ دهد به طور مداوم

تشخیص دهد و اپراتور را از هرگونه مشکل آگاه کند.

سیستم های پمپ تقویت کننده با سرعت متغیر

از آنجایی که فشار آب ثابت در ساختمان مورد نظر است، می توان از طرح های کنترلی مختلفی برای حفظ فشار مورد نظر با جریان های مختلف استفاده کرد.

سیستم های پمپ تقویت کننده با سرعت متغیر به دلیل مزیت کاهش هزینه تجهیزات و انرژی، حذف نوسانات موجود در اکثر سیستم های سرعت ثابت و توانایی سرعت متغیر برای حفظ تنظیمات فشار دقیق، به سرعت به اولین انتخاب برای مهندسین لوله کشی تبدیل می شوند.

سیستم های فشار آب با سرعت متغیر از یک مبدل برای تشخیص فشار استفاده می کنند و به طور خودکار سرعت پمپ را تنظیم می کنند تا فشار تخلیه ثابت را بدون توجه به تقاضا یا جریان حفظ کنند. نتیجه این است که انرژی پمپ مصرفی با کاهش تقاضای جریان کاهش می یابد. از سوی دیگر، سیستم‌ های با سرعت ثابت بدون توجه به جریان، سرعت پمپ یکسانی را حفظ می‌ کنند و برای تنظیم فشار ساختمان به شیرهای کاهش فشار (PRV) وابسته هستند.

نحوه انتخاب پمپ مناسب برای آپارتمان

اگر می خواهید جریان آب ساختمان شما به طور موثر کار کند، اندازه مناسب پمپ بسیار مهم است. برای تعیین پمپ مناسب برای خانه شما، دو عامل باید در نظر گرفته شود:

دانستن سرعت جریان سیستم شما ضروری است. نرخ جریان میزان مایعی است که می توانید در یک زمان معین انتقال دهید.

دانستن دبی پمپ به شما کمک می کند تا دو چیز را تعیین کنید:

یک سیستم موجود چقدر کارآمد است و آیا در سطوح بهینه عمل می کند یا خیر.

این به شما کمک می کند تا تنظیمات دقیقی را که برای حمل و نقل در حجم مورد نیاز خود نیاز دارید تعیین کنید.

محاسبه مقدار آب مورد نیاز

شیر های مختلف سرعت جریان متفاوتی دارند. نرخ های استاندارد شامل ۶ لیتر در دقیقه برای هر توالت، ۱۰ لیتر در دقیقه برای هر دوش، ۱۵ لیتر در دقیقه برای هر شیر آشپزخانه، و غیره است.

اگر دوش و شیر آشپزخانه به طور همزمان مورد استفاده قرار می گیرند، به یک پمپ خانگی با حداکثر دبی ۲۵ لیتر در دقیقه نیاز خواهید داشت (دوش با سرعت ۱۰ لیتر در دقیقه و شیر با سرعت ۱۵ لیتر در دقیقه، در مجموع ۲۵ لیتر در دقیقه می دهد).

برای خانه‌ های کوچک تا متوسط، ممکن است تا ۳ شیر آب (توالت، دوش، و مثلاً شیر آشپزخانه) استفاده شود. یک پمپ خانگی توصیه شده با حداکثر دبی حدود ۳۵ لیتر در دقیقه (حمام با سرعت ۶ لیتر در دقیقه، دوش با سرعت ۱۰ لیتر در دقیقه و شیر با سرعت ۱۵ لیتر در دقیقه) برای نیاز های پمپ خانگی عالی خواهد بود.

خانه‌ هایی با اندازه متوسط ​​با وسایل مدرن می‌ توانند تا ۴ ترکیب شیر مختلف را برای توصیه یک پمپ خانگی ۵۰LPM داشته باشند.

خانه‌ های بزرگ‌تر با بیش از یک حمام باید حداکثر ۶ ترکیب شیر مختلف را داشته باشند، بنابراین یک پمپ خانگی تا ۷۰LPM مناسب خواهد بود.

خانه‌ های بزرگ و خانواده‌هایی که به ۷ شیر آب و امکان آبیاری بیرونی فضای باز نیاز دارند، باید به پمپ خانگی با درجه‌بندی ۹۰ LPM و بالاتر نگاه کنند. پس از تعیین میزان جریان مورد نیاز، مورد بعدی در لیست فشار مورد نیاز خواهد بود.

محاسبه میزان فشار مورد نیاز

در اکثر موارد، فشار کاری ۳۰۰kpa یا ۴۲ psi را توصیه می کنیم. در اینجا فشار شما با جریان مورد نیاز همراه خواهد بود. به طور کلی، همیشه از این قانون سرانگشتی و کلی پیروی کنید تا ۱۰٪ به فشار مورد نیاز اضافه کنید. با این حال، اگر لوله های کوچکتری دارید یا مخزن شما فاصله زیادی با خانه دارد، به فشار بیشتری نیاز خواهید داشت.

به طور معمول، یک پمپ خانگی تا ۳۰۰ کیلوپاسکال برای اکثر ساختمان های یک طبقه کافی است. با این حال، برای ساختمان های چند طبقه و لوله های بلندتر، فشار مورد نیاز ممکن است تا ۵۰۰ کیلو پاسکال باشد.

انواع پمپ های خانگی

در کل، ما انتخاب های مختلفی از پمپ های خانگی داریم که می توانید از بین آنها انتخاب کنید. در زیر ما محبوب‌ترین‌ها را با توضیح مختصری فهرست کرده‌ ایم تا به شما در انتخاب پمپ مناسب برای نیاز های فعلی خود کمک کنید.

  1. پمپ های خانگی جت

اتوماتیک پر می شود

ایده آل برای کاربرد های مکش طولانی و پیچیده

با اسن مدل، هوا را بهتر از سایر انواع پمپ های خانگی اداره می کنید.

نقطه ضعف پمپ خانگی جت راندمان پایین آن است.

  1. پمپ های خانگی چند مرحله ای

فشار و جریان عالی را برای کاربرد های خانگی فراهم می کند

کاملا کارآمد

ایده آل برای خانه های متوسط ​​تا بزرگ و لوله کشی طولانی

  1. پمپ های سرعت متغیر

آخرین تکنولوژی

موتور با سرعت متغیر

کارآمدترین و کم مصرف ترین پمپ

فقط با سرعت مورد نیاز کار می کند و در هزینه برق صرفه جویی می کند.

  1. پمپ های خانگی شناور

پمپ‌ های خانگی شناور می‌ توانند در داخل سوراخ یا در مخزن باشند. آنها در ایجاد فشار برای پمپاژ مستقیم قبل از پمپاژ در اطراف خانه خوب هستند.

کنترل کننده پمپ خانگی

برای کنترل پمپ خانگی خود، ما یک کنترل کننده فشار خودکار را برای ایجاد فشار ثابت و محافظت در برابر خشک شدن توصیه می کنیم. این عملکرد خودکار به کاهش هزینه های انرژی و همچنین نیمه عمر کنترل کننده کمک می کند.

از طرف دیگر، می توانید از ترکیب سوئیچ فشار و مخزن استفاده کنید که همیشه با هم کار می کنند تا سیستم فشار خودکار را فراهم کنند. با این حال، پمپ به طور مکرر با مخزن نصب شده روی پمپ یا در کنار آن تا زمانی که آب از مخزن تحت فشار تخلیه نشود، روشن نمی شود. بنابراین با نصب یک مخزن فشار، آب مخزن تحت فشار ابتدا قبل از شروع به کار پمپ برای پر کردن مجدد مصرف می شود.

اگر به دنبال یک پمپ خانگی با کیفیت خوب هستید، ترجیح شخصی ما توجه به دلایل زیر است.  ما دلایلی داریم که چرا هنگام انتخاب پمپ های خانگی باید راه های زیر را انتخاب کنید:

  1. سابقه یک محصول با کیفیت بالا
  2. فلسفه مدرن تولید کننده، نگاهی به هزینه چرخه حیات است. بنابراین آنها به ساخت پمپی فکر می کنند که عمر طولانی داشته باشد، کارکرد آن ارزان تر باشد و با موادی تولید شود که انرژی کمتری مصرف می کند. نتیجه صرفاً هزینه چرخه زندگی مقرون به صرفه تر است.

اگر در ابتدا یک پمپ را در سطح بالا خریداری کنید، در درازمدت در مقایسه با پمپ های ارزان قیمت یا ارزان قیمت، در طول زمان پول بیشتری پس انداز خواهید کرد.

منابع: thepumphouseng و pmengineer