ست کنترل چیست؟ ما امروزه از پمپ ‌ها در ده‌ ها صنعت – نفت و گاز، تصفیه فاضلاب، تولید، مدیریت تاسیسات و موارد دیگر – برای جابه‌جایی میلیون‌ ها گالن آب، نفت خام، مواد شیمیایی و روان‌کننده‌ ها استفاده می‌ کنیم. در اصل، هر جا مایعات وجود دارد، پمپ ها نیز وجود دارند. پمپ ها از انرژی مکانیکی برای فشار دادن مایعات و حرکت آنها در سراسر سیستم استفاده می کنند. در حالی که آنها برای فرآیند های روزمره حیاتی هستند، انرژی زیادی نیز مصرف می کنند، به همین دلیل است که کنترل پمپ و اتوماسیون در حال حاضر موضوعات بزرگی هستند.

چگونه می‌ توانیم پمپ‌ ها را از راه دور کنترل کنیم تا راندمان، کاهش هزینه‌ ها و افزایش عملکرد را افزایش دهیم؟

چگونه می‌ توانیم پمپ‌ ها را با استفاده از اطلاعات دیگر، مانند سطح مخزن، نرخ جریان و فشار، برای بهینه‌سازی عملکرد پمپ در زمان واقعی، خودکار کنیم؟ در این مطلب به این سوالات و موارد دیگر در مورد ست کنترل پاسخ خواهیم داد. اگر علاقه مند به یادگیری نکات کلیدی کنترل پمپ و اتوماسیون هستید، در جای مناسبی هستید.

کنترل پمپ چیست؟

کنترل پمپ به عمل تغییر نحوه عملکرد پمپ ها با استفاده از کنترل کننده ها و محرک های پمپ اشاره دارد.

برای پمپ های تک سرعته، کنترل پمپ به معنای روشن و خاموش کردن پمپ ها است. برای پمپ های دور متغیر، کنترل پمپ شامل کنترل سرعت پمپ نیز می شود. و برای همه انواع پمپ ها، کنترل پمپ همچنین می تواند شامل دریچه های تعدیل کننده برای مدیریت شدت و جهت جریان سیال باشد. پس ست کنترل برای کنترل پمپ است.

چرا از اتوماسیون پمپ استفاده کنیم؟

چه پمپ های تک سرعته و چه با سرعت متغیر داشته باشید، کنترل کننده های پمپ اغلب دستورات کاربر یا ورودی های حسگرهای خارجی را می پذیرند. این ورودی‌ ها می‌ توانند سرعت پمپ یا چرخه کار را به‌ طور خودکار تعدیل کنند تا خروجی‌ های دلخواه را برای نرخ جریان و فشار به دست آورند. این بهترین بخش کنترل پمپ از راه دور – اتوماسیون است. سه لایه اتوماسیون برای مدیریت و نگهداری پمپ ها وجود دارد: نظارت، کنترل و خودکارسازی.

نظارت بر پمپ شامل نظارت بر عملکرد پمپ برای شناسایی مشکلات عملکرد است. این شامل هیچ شکلی از کنترل نیست – در واقع همه چیز در مورد تشخیص است. نظارت بر پمپ بسیار مهم است، زیرا به پمپ شما صدایی می‌دهد تا زمانی که مشکلی وجود دارد به شما بگوید.

اپراتور ها می توانند پمپ ها را شخصاً یا از راه دور نظارت کنند. بسیاری از کارگران تلاش های نظارتی خود را بر منابع تغذیه پمپ یا لرزش متمرکز می کنند. اگرچه امکان نظارت بر دبی پمپ و فشار تخلیه نیز وجود دارد. کنترل پمپ لایه محرک در بالای مانیتورینگ است. باز هم، زمانی که از کنترلر های دیجیتال برای تغییر ویژگی های پمپ، یعنی سرعت و حالت روشن/خاموش استفاده می کنیم، به حساب می آید.

تفاوت بین کنترل پمپ و اتوماسیون پمپ چیست؟

اتوماسیون همه چیز را یک قدم جلوتر می برد. کنترل پایه پمپ به شخصی نیاز دارد که به صورت دستی برای تغییر پارامتر های پمپ مداخله کند. اتوماسیون پمپ زمانی است که ما از حسگر ها یا فرآیند های خارجی برای تغییر خودکار خروجی پمپ استفاده می کنیم. سنسور های دما و جریان فشار اتوماسیون پمپ که به صورت بی سیم به کنترل کننده پمپ متصل می شوند. اتوماسیون پمپ را می توان با اتصال به کنترل کننده های پمپ حسگر های خارجی که فرآیند های مربوط به پمپ را نظارت می کنند به دست آورد. امتیاز برای استفاده از حسگرهای بی سیم!

در اینجا چند نمونه از اتوماسیون پمپ در دنیای واقعی آورده شده است:

یک پمپ انتقال روشن می شود تا مخزن آب را به طور خودکار بر اساس سنسور سطح مخزن آب که نشان می دهد مخزن در شرف سرریز شدن است، تخلیه کند.

یک کنترل کننده پمپ شیمیایی، غلظت دقیق مواد شیمیایی تزریق شده را بر اساس خوانش های یک کنتور آب، حتی با نوسانات نرخ جریان، حفظ می کند.

یک پمپ فراک از VFD و ورودی های خواندن فشار برای حفظ فشار ثابت برای تحریک هیدرولیکی چاه های نفت و گاز استفاده می کند. فراتر از این مثال ها، روش های بی شمار دیگری وجود دارد که اتوماسیون کنترل پمپ را بهبود می بخشد.

یک نکته مهم در مورد اتوماسیون: تا همین اواخر، ورودی‌ های خارجی که اتوماسیون را هدایت می‌ کنند، معمولاً به صورت محلی و در محل متصل می‌ شدند. حسگر هایی که تغییرات را تحریک می کردند اغلب مستقیماً به کنترل کننده های پمپ متصل می شدند. اما نیاز های اپراتورهای مدرن در حال تغییر است. اتوماسیون محلی دیگر کافی نیست. اگر بخواهیم پمپ ها را از دورتر بر اساس متغیر های مختلف کنترل کنیم چه؟ مثلا:

چگونه می‌توانیم مطمئن شویم که پمپی که در یک مخزن فرک در سه مایل دورتر کار می‌ کند، مایعات را در حجم دقیقی نگه می‌ دارد؟

یا اگر بخواهیم مقدار ماده شیمیایی جاذب سولفید هیدروژن (H2S) را که به جریان گاز طبیعی تزریق می‌ کنیم تعدیل کنیم، بر اساس خوانش‌ های درونی H2S مایل‌ها پایین دست، چه کنیم؟ ست کنترل اینجا به کار می آید.

درباره ست کنترل

هنگامی که صحبت از کنترل کننده های فشار اتوماتیک می شود، نام آن گویای همه چیز است. این دستگاه های مفید به طور خودکار یک پمپ فشار را کنترل می کنند و اطمینان حاصل می کنند که به طور مداوم فشار کافی را بدون نیاز به تنظیم دستی تامین می کنند. کنترل‌کننده‌ های پمپ اتوماتیک در پیکربندی‌های  مختلفی بر اساس نیاز شما وجود دارند، اما رایج‌ترین انواع آن‌ها از پیش تنظیم شده یا قابل تنظیم با رزوه‌ های نر ۲۵ میلی‌متری BSP در بالا، پایین یا کنار هستند. به غیر از راه‌اندازی و توقف خودکار پمپ فشار، کنترل‌کننده فشار خودکار کاربرد ها و مزایای بیشتری دارد، مانند حفظ فشار مورد نظر و محافظت از پمپ فشار شما در برابر خشک شدن. بسته به کنترل کننده فشار خودکار یا ست کنترلی که انتخاب می کنید، ویژگی ها متفاوت است، اما این پایه ها در هر برند و مدلی سازگار هستند.

اول از همه، بیایید بیشتر توضیح دهیم که کنترل کننده پمپ اتوماتیک چیست. می دانید که یک کنترل کننده پمپ، کنترل پمپ فشار شما را خودکار می کند، اما کاربرد ها و مزایای دیگر آن چیست؟ کنترل کننده فشار پمپ آب اتوماتیک یک سیستم هوشمند و اقتصادی است که برای مدیریت فشار آب طراحی شده است. این به جلوگیری از تاخیر، به حداقل رساندن ارتعاشات و کنترل دقیق و درست آب شما کمک می کند. با چنین عملکرد های متنوعی، یکی از مزایای برجسته این است که یک قطعه بسیار کارآمد از تجهیزات است. یک کنترل کننده پمپ اتوماتیک اساساً جایگزین شش دستگاه می شود، از جمله:

  • مخزن فشار
  • سوئیچ فشار
  • شیر چک
  • فشار سنج
  • مس پنج طرفه
  • سوئیچ شناور

همه این دستگاه ها در یک دستگاه هوشمند و کارآمد ادغام شده اند: کنترل کننده پمپ اتوماتیک. می توانید از یک کنترل کننده فشار اتوماتیک برای تامین آب خانگی خود استفاده کنید که به پمپی مجهز است که فشار دوش، سینک، آبپاش و غیره را مدیریت می کند. آنها زمانی مفید هستند که با یک پمپ تقویت کننده فشار خانگی یا یک پمپ مخزن آب باران ترکیب شوند.

کاربرد های ست کنترل

در اینجا برخی از کاربرد های ضروری کنترل کننده فشار اتوماتیک آورده شده است: پمپ را کنترل می کند تا اطمینان حاصل شود که با جریان ثابت کار می کند. هنگام دوش گرفتن در خانه بدون پمپ فشار یا کنترل فشار خودکار، ممکن است متوجه دمای متناقض آب یا فشار متناوب آب شوید. با دستگاهی که جریان آب را ثابت نگه می دارد، مطمئناً از دوش گرفتن خود لذت بیشتری خواهید برد. هر زمان که شیر یا شیری را باز یا بسته می کنید، به طور خودکار پمپ آب را روشن و متوقف می کند. با یک کنترل کننده فشار خودکار و ست کنترل، لازم نیست هر بار که می خواهید دوش بگیرید یا ظروف را بشویید، تقویت کننده فشار یا پمپ فشار خود را روشن کنید. با باز کردن شیر یا سینک، کنترل کننده الکترونیکی به طور خودکار پمپ را راه اندازی می کند.

با ویژگی های داخلی خود از پمپ آب شما در برابر آسیب محافظت می کند. با نصب یک کنترل کننده فشار اتوماتیک، یک لایه حفاظتی اضافی به پمپ آب خود اضافه می کنید. همانطور که احتمالا می دانید، عوامل زیادی می توانند باعث شکستن پمپ آب شوند، مانند خشک شدن، نشتی، گیر کردن سوئیچ جریان، کمبود آب و موارد دیگر. یک کنترل کننده فشار اتوماتیک برای کمک به جلوگیری از همه این مشکلات و موارد دیگر طراحی شده است.

کنترل کننده پمپ اتوماتیک چگونه کار می کند؟

اکنون که می دانید کنترل کننده پمپ اتوماتیک چیست و چه کاری می تواند انجام دهد، اجازه دهید در مورد نحوه عملکرد آن صحبت کنیم. اصولاً یک کنترل کننده فشار خودکار موتوری است که هنگامی که آب در مخزن سربار (OHT) به زیر حد پایین بیفتد به طور خودکار روشن می شود و بالعکس. مدار پشت آن ساده است و پتانسیل مشکلات الکتریکی را به حداقل می رساند و همچنین انرژی بسیار کارآمدی دارد. منبع تغذیه ۱۲ ولتی DC است که تقریباً به اندازه شارژ تلفن شما انرژی مصرف می کند. یک کنترل کننده فشار اتوماتیک بدون اینکه خیلی فنی باشد، برای کار به فشار آب متکی است. استفاده از کنترل فشار خودکار نیاز به سایر اجزای سیستم کنترل فشار آب سنتی را از بین می‌ برد و لوله‌کشی خانه شما را پیچیده‌تر می‌ کند (و همچنین هزینه کمتری دارد). با کنترل‌ های پیچیده‌تر و اتوماسیون بیشتر – بدون ذکر یک مخزن فشار – تنظیم فشار آب در خانه شما بسیار آسان‌تر شده است.

منابع: hillsirrigation و wellaware