پمپ فاضلاب یا پمپ لجن کش برای انتقال مایعات و جامدات فاضلاب از یک مکان به مکان دیگر استفاده می شود. معمولاً در مصارف مسکونی، فاضلاب شامل مواد جامد نرم تا قطر ۲ اینچ است که از حوضه فاضلاب به سیستم فاضلاب یا مخزن سپتیک پمپ می شود. پمپ لجن کش در پایین ترین نقطه حوضه فاضلاب نصب می شود.

از آنجایی که پمپ در بیشتر مواقع زیر آب است، به آن پمپ فاضلاب شناور نیز می گویند. پمپ لجن کش می تواند اتوماتیک، دستی یا دو حالته باشد. یک پمپ دو حالته شامل یک دوشاخه پیگیبک است که به پمپ اجازه می دهد تا به صورت دستی استفاده شود، که در آن پمپ سوئیچ را دور زده و مستقیماً به سوکت وصل می شود یا به صورت خودکار، که در آن پمپ از طریق سوئیچ شناور وصل می شود و کار می کند و فقط زمانی که سوئیچ فعال شود، حالت اتوماتیک را دارد. به دلیل احتمال سرریز فاضلاب، معمولاً استفاده از پمپ لجن کش دستی در داخل حوضچه فاضلاب توصیه نمی شود.

درباره پمپ لجن کش

پمپ‌ های لجن کش، پمپ‌ های گریز از مرکز هستند، با طراحی خاصی که امکان عبور مواد جامد را بدون گرفتگی پمپ فراهم می‌ کند. هنگامی که پمپ روشن می شود، موتور شروع به چرخش پروانه می کند و فشاری ایجاد می کند که آب را به داخل پروانه فشار می دهد و به لوله تخلیه می رود.

پمپ لجن کش از طریق یک سیم برق ۱۰-۲۵ فوتی تغذیه می شود. بسته به مدل، ولتاژ می تواند ۱۱۵، ۲۳۰، ۴۶۰ یا ۵۷۵ ولت باشد. محفظه پمپ که شامل یک موتور و یک پروانه است از چدن ساخته شده و برای استفاده طولانی مدت ساخته شده است.

انواع پمپ لجن کش

پمپ های خروجی – پمپ های پساب پمپ هایی هستند که اغلب در سیستم های کوچک در محل استفاده می شوند. آنها برای پمپاژ پساب طراحی شده اند، پساب خروجی از مخزن سپتیک. این پساب مایع نسبتاً شفافی است زیرا مواد جامد در مخزن سپتیک ایجاد شده اند. پمپ پساب می تواند سطوح بالاتر و کارآمدتری نسبت به سایر انواع پمپ های فاضلاب و لجن کش پمپ کند زیرا این پمپ ها نیازی به کنترل مواد جامد فاضلاب ندارند.

پمپ های جابجایی جامد – به این پمپ ها پمپ های اجکتوری فاضلاب نیز گفته می شود که برای پمپاژ فاضلاب خام ساخته می شوند. فاضلاب خام حاوی مواد جامد بسیار زیادی برای اکثر پمپ ها است، بنابراین تنها پمپ های جابجایی مواد جامد باید در جایی که فاضلاب خام پمپاژ شود استفاده شود.

پمپ های آسیاب – پمپ آسیاب بسیار شبیه پمپ های جاروبرقی است. می تواند فاضلاب خام را پمپاژ کند. با این تفاوت که پمپ آسیاب دارای تیغه های چرخشی است، مانند آسیاب های زباله که قبل از پمپاژ فاضلاب، مواد جامد را به صورت ذرات کوچک خرد و خرد می کنند.

مزایای پمپ های لجن کش

پمپ لجن کش برای حذف تجمع آب از زیرزمین ها و فضا های خاص و رسوب ایمن آن در سیستم فاضلاب خانه طراحی شده است. عملکرد پمپ اجن کش نسبتاً ساده است، اگرچه نصب آنها پیچیده تر است.

هنگامی که باران شدید باعث سیل آب به زیرزمین شما می شود، می تواند به سرعت ۱۵ اینچ آب سیل را در فضا وارد کند و تقریباً به همه چیز داخل آن آسیب برساند، که اگر اقلام ارزشمندی را در زیرزمین نگهداری کنید می تواند ویرانگر باشد. با یک پمپ کارآمد می توان از این فاجعه به راحتی جلوگیری کرد.

رطوبت مداوم داخل زیرزمین از آب در استخر های راکد به رشد کپک و میکروب کمک می کند. اینها نه تنها به مصالح ساختمانی آسیب می رسانند، بلکه مشکلات سلامتی نیز دارند.

آب باعث اتصال کوتاه لوازم در زیرزمین، مانند ماشین های لباسشویی، آبگرمکن، و سیستم های گرمایشی می شود. بنابراین، علاوه بر خراب کردن این وسایل ارزشمند، آب می تواند خطر آتش سوزی نیز ایجاد کند. یک پمپ لجن کش آب را از تجهیزات تهدید کننده ای که می تواند باعث آتش سوزی خانگی شود، حفظ می کند.

نگهداری و تعمیرات این دستگاه

اگر یک قطع کننده مدار خطای زمین در پریز یا در تابلو برق نصب شده است، مطمئن شوید که کار می کند. از دکمه تست روی دستگاه برای تأیید حفاظت مناسب در برابر خطای زمین استفاده کنید.

پوشش پمپ را بردارید. ۳ نوع متداول درب وجود دارد که هر کدام با روش های جداسازی کمی متفاوت هستند.

محفظه را از نظر وجود لجن یا زباله که ممکن است مانع شناور شود یا پروانه پمپ یا لوله تخلیه را مسدود کند، بررسی کنید.

مطمئن شوید که آن را طوری قرار دهید که شناوری که آن را روشن می کند و آزادانه حرکت می کند و توسط دیواره های مخزن، لوله های تخلیه یا اشیاء دیگر مسدود نمی شود.

خط تخلیه پمپ را تا زمانی که با شکاف هوا برخورد کند از نظر هرگونه نشانه خوردگی، سوراخ، آسیب یا نشتی بررسی کنید.

وجود یک سوراخ کوچک ۳/۱۶ تا ۳/۸ اینچی را در لوله تخلیه دقیقاً بالای آن بررسی کنید.

تمام مکانیسم های هشدار (در صورت وجود)، قطعات فلزی و اتصالات در معرض خوردگی را به صورت چشمی بازرسی کنید. برای جلوگیری از خوردگی می‌ توانید از اسپری آب‌گر سیلیکونی استفاده کنید. برای استفاده از اسپری سیلیکون به دستورالعمل استفاده سازنده مراجعه کنید.

بررسی کنید که یک شیر چک در محل تخلیه درست بالای درپوش پمپ وجود دارد. با یک لوله کش دارای مجوز تماس بگیرید تا در صورت عدم وجود شیر بازرسی، آن را اضافه کنید.

بررسی کنید تا مطمئن شوید که شکاف هوا بین لوله های تخلیه داخلی و خارجی باید باز و خالی از زباله باشد.

پمپ لجن کش چگونه کار می کند؟

پمپ فاضلاب با لجن کش – همچنین به عنوان پمپ اجکتور شناخته می شود – دارای مخزن یا حوضه ای است که فاضلاب را از خانه شما جمع آوری می کند. هنگامی که زباله به سطح معینی می رسد، پمپ روشن می شود و آن را به سمت خط فاضلاب اصلی خانه شما هدایت می کند. سپس گرانش بر آن حاکم می شود و فاضلاب به خط شهر در خیابان یا یک مخزن سپتیک جریان می یابد. اگر پمپ از کار بیفتد، یک چراغ هشدار روشن می‌ شود، بنابراین به استفاده از حمام آسیب‌دیده ادامه نمی‌ دهید و باعث می‌ شود زباله و آب در خانه‌تان جمع شود.

پمپ های فاضلاب مسکونی می توانند دارای سیستم یک یا دو مخزن باشند. اگر دو تانک دارید و یکی از کار می افتد، دیگری به کار می افتد و به پمپاژ ادامه می دهد. سیستم تک مخزن برای اکثر خانه های یک خانواده کافی است. واحد های دوبلکس یا چند خانواده معمولاً از سیستم های دو مخزن استفاده می کنند.

دو نوع اصلی از پمپ های فاضلاب خانگی وجود دارد که در خانه ها استفاده می شود – پمپ های با آسیاب و پمپ های بدون آن. داشتن یک آسیاب مانند وجود زباله در پمپ است. این ضایعات را خرد می کند که معمولاً باعث مسدود شدن خط می شود و منجر به آسیب آب پشتیبان و آب می شود. اما پمپ های آسیاب گران تر هستند و ممکن است برای اکثر صاحبان خانه ضروری نباشد.

ممکن است بخواهید برای اطمینان از نصب صحیح سیستم پمپ فاضلاب و کدگذاری با یک متخصص مشورت کنید. برای نصب پمپ لجن کش مراحل زیر را دنبال کنید:

یک گودال در زیرزمین یا بیرون برای پمپ حفر کنید.

پمپ را داخل سوراخ بیندازید.

پمپ را به خط فاضلاب وصل کنید.

یک سیم از تابلو برق به پمپ فاضلاب بکشید. باید یک مدارشکن اختصاصی داشته باشد تا در صورت قطع مدار دیگر از کار نرود.

اگر یک ژنراتور خانگی دارید، پمپ

را به ژنراتور وصل کنید تا در صورت قطع برق، مشکل نداشته باشید.

جمع بندی

تاسیسات ایستگاه پمپاژ بسیاری از جمله پمپ ها و تجهیزات پمپاژ سیالات از مکانی به مکان دیگر وجود دارد. آنها برای انواع سیستم های زیرساختی مانند تامین آب کانال ها و حذف فاضلاب به محل پردازش استفاده می شوند. این ایستگاه در سیستم جمع‌آوری فاضلاب که به آن ایستگاه بالابر نیز می‌ گویند، برای رسیدگی به فاضلاب خامی که از خطوط لوله زیرزمینی تغذیه می‌ شود، طراحی شده است.

کسب و کار ها می توانند از استفاده از پمپ های لجن کش سود ببرند زیرا می توانند بار های آب را در مدت زمان کمی تحمل کنند. اگر یک پمپ فاضلاب برای مدیریت آب ناخواسته و زباله های مرطوب داشته باشید، مقرون به صرفه است.

سیستم‌ های پمپ فاضلاب زباله‌ ها را از مناطق پایین‌تر مانند حمام، آشپزخانه یا اتاق‌ های خشکشویی به خط فاضلاب اصلی در سطح خیابان می‌‌ رسانند. هنگامی که خطوط فاضلاب طولانی ریزش مناسبی به خط اصلی ندارند، ممکن است از سیستم پمپ فاضلاب یا لجن کش نیز استفاده کنید.

منابع: pumpexpress و progressive