پمپ‌ های کف کش اغلب برای انتقال فاضلاب از مجموعه‌ای از سایت‌های خانگی و صنعتی، از جمله مسکن خصوصی، زمین‌ های کشاورزی، و سایت‌ های ساختمانی نصب می‌ شوند. آنها با آبگیری زیرزمینی سروکار دارند، معمولاً زمانی که نیروی گرانش نمی تواند برای حرکت آب اعمال شود (از این نظر یک پمپ کف کش مشابه پمپ فاضلاب است). کاری که یک پمپ کف کش انجام می دهد، نحوه انجام آن کاملاً یک موضوع متفاوت است. کف کش ها به عنوان الکتروپمپ های غرق شدع دارای یک موتور الکتریکی بوده که با به حرکت درآوردن پمپ، سبب پمپاژ سیال تمیز و بدون آلودگی می شوند. پمپ های کف کش با توجه به آلیاژ به کار رفته در ساخت آن ها، قطر دهانه ورودی و تک فاز یا سه فاز بودن در مصارف خانگی و کشاورزی استفاده می شوند.

پمپ کف کش چیست؟

پمپ کف کش برای تخلیه چاله ها و زیرگذر های عمیق جاده و همچنین برای آبگیری زیرزمین ها و حیاط های در معرض خطر سیل یا آب های زیرزمینی استفاده می شود. معمولاً به طور خودکار از طریق سوئیچ های شناور راه اندازی می شود. آب مورد استفاده ممکن است حاوی خاک و مواد جامد باشد که اندازه ذرات مجاز آنها به اندازه پمپ و پروانه بستگی دارد.

پمپ کف کش چیست؟

در جایی که پمپ به طور خاص از طریق یک ستون پشتیبان طولانی به یک موتور فلنجی خنک‌ شده با هوا متصل می‌شود، بیشتر و بیشتر با موتور پمپ‌ های شناور جایگزین می‌ شود.

پمپ کف کش چیست؟

در این ماشین‌ های اخیر که معمولاً به صورت عمودی نصب می‌ شوند، موتور واقع در بالای پمپ (برای خنک‌سازی بهتر با روغن پر شده است) توسط آب‌بند مکانیکی و رینگ‌ های آب‌بندی شفت آب‌بندی می‌شود. محفظه ای که بین عناصر آب بندی نصب شده به صورت جفت قرار دارد با گریس یا روغن پر می شود. طراحی فشرده موتور پمپ شناور را به یک پمپ قابل حمل و قابل حمل و مناسب برای تخلیه تبدیل می کند.

مانند هر پمپ دیگری، از پمپ های کف کش برای انتقال سیال از نقطه ای به نقطه دیگر استفاده می شود. با این حال، آنها به طور کامل در سیال یا محیطی که برای پمپ کردن آنها نیاز است غوطه ور هستند. این نوع پمپ دارای یک موتور مهر و موم شده است که به بدنه پمپ متصل است، که در یک محفظه ضد آب برای جلوگیری از ورود مایع و محافظت از موتور در برابر آسیب قرار دارد.

پمپ‌ های کف کش با استفاده از سر سیال برای فشار دادن آن به سمت جلو به جای بالا کشیدن آن کار می‌ کنند. این فرآیند پمپاژ بسیار کارآمد است زیرا نیازی به انرژی ندارد. موتور پمپ شناور توسط مایع اطراف آن خنک می شود تا از گرم شدن بیش از حد جلوگیری شود.

پمپ های غیر شناور و شناور

پمپ کف کش غیرقابل غوطه وری یا مستغرق شدن، مستقیماً در آب قرار نمی گیرد. در عوض، از شیلنگ های مکش و لوله های دائمی برای انتقال فاضلاب از محل ناخواسته استفاده می کند. این نوع پمپ کف کش اغلب برای پمپاژ فاضلاب از استخر ها و سایر الزامات زهکشی متحرک استفاده می شود.

تولید کننده های معتبر پمپ پمپ شناور را اینگونه تعریف می کنند: “یک واحد محصور با یک پمپ و موتور جفت شده نزدیک، به دلیل ساختار آن، پمپ ها برای تاسیسات شناور مناسب هستند – طراحی شده اند تا به طور جزئی یا کامل در آب غوطه ور شوند. یک پمپ کف کش شناور آب را از پایه واحد جمع‌آوری می‌ کند و آب را به بالا و خارج از سیستم منتقل می‌ کند و یک دریچه بدون بازگشت را شامل می‌ شود تا اطمینان حاصل شود که جریان معکوس بالقوه مخرب وجود ندارد. برای استفاده از ABS Coronada 250W-SX به عنوان مثال، آن را برای کار در هنگام غوطه ور شدن به روش های مختلف بهینه سازی شده است. در مرحله اول، این واحد در فولاد ضد زنگ مقاوم در برابر خوردگی محصور شده است که برای دوام محصولات حیاتی است – این مدل همچنین مجهز به سنسور های حرارتی در موتور برای جلوگیری از گرمای بیش از حد است. Coronada همچنین مجهز به شیر بدون بازگشت است.

Calpeda GXRm 11 با هدف مشابهی از تخلیه اتاق، استخراج آب مطابقت دارد و همچنین می تواند آب حاوی مواد جامد تا اندازه ۱۰ میلی متر را تمیز کند. سیستم عامل آن از جنبه های مختلف با Coronada متفاوت است، به عنوان مثال در Calpeda موتور با عبور آب بین عایق موتور و عایق خارجی خنک می شود. با این حال، هر دو به طور مشابه ضد خوردگی هستند – هر دو این پمپ های کف کش شناور را به واحد های عالی برای استفاده خانگی تبدیل می کند.

انواع پمپ شناور

پمپ های فاضلاب، این پمپ های شناور برای مدیریت فاضلاب طراحی شده اند. آنها آب و فاضلاب را از یک مخزن سپتیک یا تاسیسات تصفیه به یک نقطه ثانویه مانند سیستم تصفیه دیگر یا میدان تخلیه فشار می دهند. این پمپ ها در طیف وسیعی از اندازه ها برای قرار دادن سیالات با اندازه ذرات مختلف تولید می شوند.

پمپ های آب شناور برای فشار دادن آب بدون ذرات بزرگ یا آلاینده ساخته شده اند. آنها را می توان برای انتقال آب از یک نقطه به نقطه دیگر مورد استفاده قرار داد و یک انتخاب کارآمد برای سیستم های تخلیه، استخرها، تاسیسات و غیره ارائه می دهد.

پمپ های آبگیری برای پمپاژ آب از محل های سیل زده که محلول های زهکشی دائمی ندارند استفاده می شود. مزارع کشاورزی و محیط های ساخت و ساز فعال در برابر آب راکد آسیب پذیر هستند و از پمپ های آبگیری غوطه ور برای کاهش خطر آسیب سایت با انتقال آب به چاله های زهکشی یا مخازن برای حذف خارج از محل استفاده می شود.

پمپ های مخزن در پایین ترین نقطه در منازل مسکونی و تاسیسات تجاری برای جلوگیری از جمع آوری آب نصب می شوند که می تواند منجر به آسیب یا کپک زدن آب شود. به عنوان مثال، اگر آب سیل، رواناب یا نشت های تصادفی در یک زیرزمین جمع شود، آب به یک چاله یا گودال در کف منتقل می شود. پمپ سامپ این آب را به بیرون از ساختمان و به زهکشی مناسب می راند.

پمپ های شناور در طیف وسیعی از محیط ها و کاربرد ها استفاده می شوند. برخی از رایج ترین برنامه ها عبارتند از:

  • لایروبی بندر ها
  • عملیات معدن
  • کشتی‌ های دریایی برای رسیدگی به تخلیه بار و سیل
  • تصفیه فاضلاب
  • پمپاژ سوپ برای ساختمان ها و استخر ها
  • چاه ها و مخزن های آب
  • فرآوری فاضلاب

پمپ های کف کش شناور و مصارف صنعتی

یک محیط صنعتی در مقایسه با محیط خانگی به طور طبیعی دارای شرایط کاری متفاوتی است – پمپ کف کش خودکار زیردریایی Trencher T400F یک مثال عالی برای بررسی شرایط صنعتی است.

در حالی که این پمپ بدون شک برای یک محیط مسکونی مناسب است، چیزی که آن را به شکلی منحصر به فرد برای مکان های صنعتی مناسب می کند، مدیریت ماهرانه آن در تامین آب از دریاچه ها و رودخانه ها است. ترنچر به دلیل داشتن پروانه گردابی رزینی با مقاومت سایشی بالا در هنگام کار با رسوب بسیار عالی است – که در جا های صنعتی که اغلب مواد خام را حمل می‌ کنند رایج‌تر است، بنابراین احتمال کمتری دارد که این ویژگی در املاک حومه شهر مورد نیاز باشد.

هر پمپ به مشخصات و سیستم عامل خود پایبند است، آنها اغلب یک هدف مشترک دارند، اما وقتی به “چگونگی” نگاه می کنیم، باید به دقت مشخصاتی که به طور مرتب در دسترس هستند را بررسی کنیم تا پمپ نوع مناسب را برای خود انتخاب کنیم.

نکات تکمیلی پمپ کف کش

سیستمی از جوی ها یا زهکشی ها برای انتقال آب اضافی به عنوان سیستم کف کش شناخته می شود. در ژئومورفولوژی، سیستم زهکشی به عنوان الگوی تشکیل شده توسط دریاچه ها، نهر ها و رودخانه ها در یک حوضه زهکشی خاص دیده می شود. به طور کلی، سیستم زهکشی به معنای سیستم زهکشی ساخته شده توسط انسان است. یک سیستم زهکشی مناسب و خوب مهم است، زیرا اگر سیستم زهکشی مناسبی وجود نداشته باشد، آب جاری نمی شود، در عوض تبدیل به آب ساکن می شود که بو می دهد و امکان پرورش پشه را فراهم می کند. به سلامت انسان آسیب می رساند و ممکن است باعث بیماری هایی مانند وبا شود.پمپ های کف کش برای استفاده در جاهایی در نظر گرفته شده اند که یک سیستم آب از قبل نصب شده با منطق تخلیه مناسب وجود دارد.

به طور گسترده تر، این اصطلاح برای هر نوع پمپی که آب را تخلیه می کند استفاده می شود. پمپ های فاضلاب برای آب های آلوده و آب های سطحی استفاده می شود: دو نوع اصلی فاضلاب. دسته بندی کلی پمپ های کف کش به این صورت است:

پمپ کف کش سه فاز

پمپ کف کش تک فاز

پمپ کف کش فلوتر دار

پمپ کف کش آب از بغل

پمپ کف کش ساده

این ها چند مدل از پمپ های کف کش هستند.

منابع: pumpsalesdirect، ksb، peelpumps و gainesvilleindustrial