آیا با انواع فلنج الکتروموتور آشنایی دارید؟ موتور های دارای نصب فلنج برای کاربرد های گسترده در انواع صنایع طراحی شده اند. موتور های الکتریکی فلنج دار با یاتاقان های آهنی متخلخل هستند که مادام العمر روغن کاری شده اند. سپر های انتهایی یا از نوع فشرده ورق فلزی با فلنج یکپارچه یا جداگانه هستند یا از آلومینیوم ریخته گری فشار سبک وزن هستند. فلنج یا بیرون بند یک قطعه فلزی شبیه به دیسک است که عامل اتصال بین لولا با ریل است. زائده طراحی شده بر لبه های این قطعه عامل استحکام آن است. از فلنج ها برای اتصال در لوله ها، قطعات مکانیکی، الکتروموتور و غیره استفاده می شود. اتصال فلنج توسط پیچ و مهره از قوی ترین اتصالات با ضریب اطمینان بالا به حساب می آید. فلنج الکتروموتور از نظر ابعادی به دو دسته کلی تقسیم می شود که شامل فلنج بزرگ B5 و نیم فلنج B14 است.

هنگام سفارش موتور چه باید بدانید؟

کلیات این است که:

B3 – یک موتور پایه پایه است.

B5 – موتور با استفاده از سوراخ های موجود در فلنج / بدون پایه نصب می شود

B14 – موتور توسط رزوه های پیچ در فلنج نصب می شود / بدون پایه

B3B5 – موتور توسط سوراخ‌ های فلنج و/یا پایه ها نصب می‌ شود

B3B14 – موتور توسط رزوه پیچ در فلنج و / یا پایه ها نصب می شود.

ما همچنین می توانیم موتور های فلنج دار NEMA را تهیه کنیم

چند نوع دیگر از فلنج ها وجود دارد، اما چندان رایج نیستند.

پلاک الکتروموتور نمی گوید که آیا فلنج است یا نه

هنگام سفارش یک موتور، و همچنین دانستن اینکه آیا پایه فلنجی یا پایی آن وجود دارد، چند نکته مهم دیگر وجود دارد که باید بدانید.

اندازه فریم – همه موتور ها اندازه فریم خود را نمی گویند، اما اغلب در نوعی که گفته می شود، هستند. این موتور به عنوان مثال MMG132S یک موتور ۱۳۲ قاب است. که از مرکز شفت تا زمین ۱۳۲ میلی متر است. اندازه قاب مهم است زیرا اندازه شفت و ارتفاع موتور را به شما می گوید (البته موتور استانداردی است که اصلاح نشده است)

سرعت (rpm) – سرعت موتور به وضوح اطلاعات مهمی است.

اسب بخار یا کیلووات – این قدرت موتور است. ۱ اسب بخار = ۰٫۷۵ کیلووات (۷۵۰ وات)

برق (فاز) – آیا موتور تک فاز AC، ۳ فاز AC یا DC است

ولتاژ، هرتز و آمپر – این اطلاعات معمولاً چندان مهم نیستند مگر اینکه موتور خاصی مانند ۳۰۰ هرتز یا ۲۰۰ ولت ۳ فاز باشد.

نکات تکمیلی فلنج الکتروموتور

همچنین از شما سوال می شود که موتور برای چه منظوری استفاده می شود. این برای اطمینان از اینکه نوع صحیح موتور عرضه شده است یا خیر. DUTY نیز ممکن است درخواست شود.

علاوه بر سیستم شماره گذاری استاندارد برای فریم ها، تغییراتی نیز وجود دارد که ظاهر می شود. این موارد در زیر به همراه توضیحی درباره آنچه که حروف مختلف نشان می دهند، ذکر شده است.

C – یک موتور نصب شده روی “C” (فلنج) را مشخص می کند. این محبوب ترین نوع موتور نصب شده است و دارای الگوی پیچ خاصی در انتهای شفت است تا امکان نصب را فراهم کند. موارد مهم در موتور های صورت “C” عبارتند از “دایره پیچ” (بعد AJ)، قطر رجیستر (همچنین به نام rabbet نامیده می شود) (بعد AK) و اندازه شفت (بعد U). موتور های فلنج C همیشه دارای سوراخ های نصب رزوه ای در روی موتور هستند.

D – فلنج “D” دارای نوع خاصی از فلنج نصب است که در انتهای شفت نصب شده است. در مورد فلنج “D” قطر فلنج بزرگتر از بدنه موتور است و دارای سوراخ های خالی مناسب برای نصب پیچ ها برای عبور از پشت موتور به سوراخ های رزوه دار در قسمت جفت است. موتور های فلنج “D” به اندازه موتور های فلنج “C” محبوب نیستند.

H — در برخی از موتور های قاب ۵۶ استفاده می شود، “H” نشان می دهد که پایه برای نصب در ابعاد نصب ۵۶، ۱۴۳ یا ۱۴۵T مناسب است.

J — این نام برای ۵۶ موتور قاب استفاده می شود و نشان می دهد که موتور برای سرویس “پمپ جت” با محور فولادی ضد زنگ رزوه ای و صفحه استاندارد ۵۶C ساخته شده است.

JM – حروف “JM” نشان دهنده یک محور پمپ ویژه است که در ابتدا برای “مکانیکی آب بندی” طراحی شده است. این موتور همچنین دارای صورت C است.

JP – مشابه موتور JM که دارای شفت خاص است، موتور JP در ابتدا برای نوع خاص بسته بندی طراحی شده بود. موتور همچنین دارای صفحه C است.

S – استفاده از حرف “S” در قاب موتور نشان می دهد که موتور دارای “شفت کوتاه” است. موتور های شفت کوتاه دارای ابعاد شفت هستند که کوچکتر از محور های مرتبط با اندازه فریم معمولی هستند. موتور های شفت کوتاه طوری طراحی شده اند که مستقیماً از طریق یک کوپلینگ انعطاف پذیر به بار کوپل شوند. آنها قرار نیست در برنامه هایی که از تسمه ها برای هدایت بار استفاده می شود استفاده شوند.

T – یک “T” در انتهای اندازه قاب نشان می دهد که موتور از ۱۹۶۴ و بعد از آن “T” قاب قدیمی است.

U – یک “U” در انتهای اندازه قاب نشان می دهد که موتور در دوره تعیین اندازه فریم “U” (1952 تا ۱۹۶۴) قرار می گیرد.

Y – وقتی یک “Y” به عنوان بخشی از اندازه قاب ظاهر می شود به این معنی است که موتور دارای پیکربندی نصب ویژه است. نمی توان دقیقاً تشخیص داد که پیکربندی ویژه چیست، اما نشان می دهد که یک نصب غیر استاندارد خاص وجود دارد.

Z – نشان دهنده وجود یک شفت خاص است که می تواند طولانی تر، بزرگتر یا دارای ویژگی های خاصی مانند رزوه ها، سوراخ ها و غیره باشد.

نقش فلنج در انتخاب الکتروموتور

شما باید موتور الکتریکی خود را تعویض کنید و می خواهید بدانید به کدام موتور الکتریکی نیاز دارید. پیدا کردن موتور جایگزین مناسب همیشه آسان نیست. ممکن است لازم باشد یک مدل قدیمی که منسوخ شده یا متوقف شده است را جایگزین کنید.

در این بخش، موتور ۳ فاز را فرض می کنیم، زیرا این نوع موتور الکتریکی رایج ترین است. در بسیاری از موارد، تمام اطلاعات را می توان از روی پلاک روی موتور به دست آورد. یک موتور الکتریکی را می توان به روش های مختلفی نصب کرد، مانند فقط با یک پا، فلنج داخلی، فلنج بیرونی یا ترکیبی از اینها. طراحی (یا روش نصب) با کدی از استاندارد IEC 34-7 اروپا تعریف شده است.

پنج روش متداول نصب را بالاتر توضیح دادیم.

طرح را اغلب می توان از روی پلاک نام خواند. با این حال، با استفاده از نقشه ها نیز می توان آن را تعیین کرد. گزینه های نصب B3، B5، B14، B34 و B35 است. فرض کنید موتور الکتریکی در مثال ما دارای پایه “B14” است. این یک فلنج داخلی است. این طرح را می توان با سوراخ های رزوه شده در داخل موتور تشخیص داد. برای طراحی “B5″، قطر فلنج از قطر موتور بیشتر است و پیچ و مهره ها بدون رزوه هستند. نکته: برای افزایش شانس یافتن موتور مناسب، اگر به موتوری با نصب “B14” نیاز دارید، هر دو “B14” و “B34” (فلنج داخلی با پایه پایه) را انتخاب کنید، زیرا اکثر موتور های عرضه شده توسط سازنده ها دارای قابلیت جابجایی هستند. با جدا کردن پایه های موتور B34، در نهایت به معادل B14 آن خواهید رسید.

کاربرد کلی فلنج الکترموتور

فلنج یک برآمدگی، لبه یا لبه بیرون زده، خارجی یا داخلی است که برای افزایش استحکام (به عنوان فلنج یک تیر آهنی مانند تیر I یا T-beam) عمل می کند. برای اتصال / انتقال آسان نیروی تماس با جسم دیگر (به عنوان فلنج در انتهای لوله، سیلندر بخار و غیره، یا روی پایه لنز دوربین). یا برای تثبیت و هدایت حرکات یک ماشین یا قطعات آن (به عنوان فلنج داخلی یک واگن ریلی یا چرخ تراموا، که از خروج چرخ ها از ریل جلوگیری می کند). فلنج ها اغلب با استفاده از پیچ و مهره هایی به شکل دایره پیچ وصل می شوند، هستند. اصطلاح “فلنج” همچنین برای نوعی ابزار مورد استفاده برای تشکیل فلنج استفاده می شود. فلنج همچنین می تواند یک صفحه یا حلقه باشد تا هنگام بستن به لوله، لبه ای در انتهای لوله ایجاد کند. فلنج نقطه کور صفحه ای برای پوشاندن یا بستن انتهای لوله است. اتصال فلنج اتصالی از لوله ها است که در آن قطعات اتصال دارای فلنج هایی هستند که توسط آن قطعات به یکدیگر پیچ می شوند. اگرچه کلمه “فلنج” به طور کلی به لبه یا لبه واقعی اتصالات اشاره دارد، بسیاری از اتصالات لوله کشی فلنج دار خود به عنوان فلنج شناخته می شوند.

منابع: rockymountainbaldor، reconelectrical، globalspec و abf.store