پلاک موتور که در انواع موتورهای الکتریکی یافت می شود، اطلاعاتی در مورد ساختار و ویژگی های عملکرد موتور ارائه می دهد. در حالی که استانداردهای موتور بر اساس کشور به کشور ایجاد می شود، اکثر موتور ها تحت دو نهاد اصلی صنعت قرار می گیرند : کمیسیون بین المللی الکتروتکنیکی (IEC) و انجمن ملی تولیدکنندگان برق (NEMA) و پلاک آنها مطابق با استانداردهای تعیین شده توسط بدن است. درک نحوه خواندن پلاک نام موتور می تواند به شناسایی دقیق ایرادات کمک کند، اطمینان حاصل کند که موتور مناسب برای کار مورد استفاده قرار می گیرد و در صورت وجود ایراد می تواند منجر به خدمات کارآمدتر از یک شرکت تعمیر موتور شود.

پلاک الکتروموتور چیست؟

یک پلاک نام حاوی مقدار زیادی اطلاعات مفید در مورد موتور از جمله نوع، RPM است. در حالی که چیدمان و فرمت دقیق پلاک موتور به سازنده و استاندارد هایی که رعایت می شود (IEC یا NEMA) بستگی دارد، هنگامی که یک موتور را درک کردید، درک موتور های دیگر بسیار آسان تر است. خواندن پلاک موتور گاهی اوقات می تواند یک چالش منحصر به فرد ایجاد کند. اکثر سازندگان اطلاعات را به گونه ‌ای متفاوت نمایش می‌ دهند و پلاک‌ های نام اغلب کثیف شده، آسیب می‌بینند و گاهی اوقات پاک می‌ شوند. این می تواند خواندن پلاک موتور را به یک کار دشوار یا خسته کننده تبدیل کند. در طول عمر موتور به اطلاعاتی از روی پلاک موتور نیاز خواهید داشت. اگر زمانی نیاز به اندازه یک VFD، تعمیر موتور، تعویض موتور، وصل کردن یک موتور، خرید قطعات یا انجام تقریباً هر کاری با یک موتور داشته باشید، حتما به اطلاعات روی پلاک موتور نیاز خواهید داشت. در پلاک ها مشخصات مختلفی درج شده که در تصاویر زیر می توانید نمونه هایی از پلاک الکتروموتور گوانگلو را مشاهده کنید:

پلاک خوانی الکتروموتورهای گوانگلو و سایر برندها
1 اسب ۱۴۰۰ سه فاز گوانگلو
پلاک خوانی الکتروموتورهای گوانگلو و سایر برندها
2 اسب ۱۴۰۰ سه فاز گوانگلو
پلاک خوانی الکتروموتورهای گوانگلو و سایر برندها
4 اسب ۱۴۰۰ سه فاز گوانگلو
پلاک خوانی الکتروموتورهای گوانگلو و سایر برندها
7.5 اسب ۱۴۰۰ گوانلو
پلاک خوانی الکتروموتورهای گوانگلو و سایر برندها
10 اسب گوانگلو

اسب بخار

اسب بخار خروجی مکانیکی یک موتور است. ذکر این نکته مهم است که در خارج از آمریکای شمالی، رتبه خروجی معمولاً بر حسب وات یا کیلووات بیان می‌شود. اسب بخار اصطلاحی بود که جیمز وات ابداع کرد. او از این اصطلاح برای کمک به بازاریابی موتور بخار خود استفاده کرد. به یاد داشته باشید که محافظه کار باشید. استفاده از موتور یا درایو بدون برق می تواند به تجهیزات آسیب برساند و منجر به خرابی و هزینه های غیرضروری شود.

ولتاژ نامی

موتور ها طوری طراحی شده اند که با ولتاژ ذکر شده در پلاک آنها کار کنند. بسیاری از موتور های صنعتی برای کارکردن با بیش از یک ولتاژ (قدرت خط) طراحی شده اند. به عنوان مثال، بسیاری از موتور ها دارای دو رتبه هستند و برای کار با ولتاژ ۲۳۰ و ۴۶۰ ولت طراحی شده اند. به طور معمول، موتور ها تحمل عملیاتی ۱۰٪ ± ولتاژ نامی روی پلاک دارند (باید به دفترچه راهنمای موتور خود مراجعه کنید). این به این معنا است که موتوری که برای کار با ولتاژ ۲۳۰ ولت طراحی شده است، می تواند با ولتاژ ۲۰۸ ولت (یا ۲۴۰ ولت) کار کند. موتور ها نباید خارج از محدوده ولتاژ تعیین شده خود کار کنند، انجام این کار به موتور و یا تجهیزات شما آسیب می رساند. هنگام کار با موتوری که دارای ولتاژ دوگانه است، فراموش نکنید که درجه آمپر مربوطه و اتصال سرب را بررسی کنید.

اگر از تحمل ولتاژ موتور خود استفاده کنید، رتبه ضریب سرویس شما کاهش می یابد.

پلاک خوانی الکتروموتورهای گوانگلو و سایر برندها

درجه آمپر بار کامل

رتبه بندی FLA نرخی است که در آن یک موتور در ۱۰۰٪ بار نامی و در ولتاژ نامی و متعادل برق مصرف می کند. این عدد مخصوصاً در مورد قطعات الکتریکی بسیار مهم است. سیم کشی، استارت، قطع کننده مدار و اضافه بار های حرارتی همگی بر اساس درجه آمپر بار کامل اندازه گیری می شوند. وقتی صحبت از اندازه یک VFD می شود، رتبه بندی FLA اطلاعات بسیار مهمی است.

تعداد فاز

در صورتی که شما یک برنامه منحصر به فرد داشته باشید، موتور شما برای برق ورودی تک فاز یا سه فاز رتبه بندی می شود. این نشان دهنده نوع منبع تغذیه ای است که موتور برای آن طراحی شده است. موتورهای ما اغلب تک فاز و سه فاز هستند.

پلاک خوانی الکتروموتورهای گوانگلو و سایر برندها

دور در دقیقه (سرعت)

RPM ذکر شده روی پلاک، سرعت شفت موتور است. سرعت موتور با فرکانس ولتاژ خط و تعداد قطب های موتور ارتباط مستقیم دارد. در فرکانس ۶۰ هرتز، یک موتور ۴ قطبی با سرعت تقریبی ۱۸۰۰ دور در دقیقه (۷۲۰۰/۴ قطب) می چرخد. با این حال، بسته به میزان لغزش روتور که برای موتور شما طراحی شده است، ممکن است RPM را به عنوان ۱۷۷۵ یا ۱۷۵۰ و غیره مشاهده کنید. این عدد نشان دهنده آن چیزی است که سازنده مهندسی کرده است که موتور تحت بار کامل با فرکانس تنظیم شده درج شده در پلاک می چرخد.

کد طراحی

کد طراحی اطلاعاتی در مورد گشتاور راه اندازی موتور ارائه می دهد. حروف طراحی B (گشتاور شروع معمولی)، C (گشتاور راه اندازی بالا) و D (گشتاور راه اندازی بسیار بالا) رایج ترین حروف هستند. گشتاور راه اندازی موتور با گشتاور در طول عملیات عادی متفاوت است. برای مثال، دو موتور با درجه‌بندی گشتاور در حال انجام فعالیت مشابه ممکن است دارای رتبه ‌بندی گشتاور راه‌اندازی بسیار متفاوتی باشند. موتوری که برای یک فن سانتریفیوژ استفاده می شود، احتمالاً نیاز به گشتاور راه اندازی متفاوتی نسبت به تسمه نقاله دارد.

 

ضریب توان

ضریب توان روی پلاک به صورت “PF” یا “P .F” یا cos φ نشان داده شده است. ضریب توان بیانی از نسبت توان فعال (W) به توان ظاهری (VA) است که به صورت درصد بیان می شود.

پلاک خوانی الکتروموتورهای گوانگلو و سایر برندها

دمای محیطی

حداکثر دمای محیطی (AMB) دمایی را که موتور می‌تواند در آن کار کند و همچنان در حد تحمل کلاس عایق در حداکثر افزایش دما باشد، فهرست می‌ کند.

پلاک خوانی الکتروموتورهای گوانگلو و سایر برندها

ضریب خدمات

موتور ها اغلب برای رسیدگی به افزایش موقت تقاضا طراحی می شوند. ضریب خدمات نشان دهنده توانایی موتور برای رسیدگی به این افزایش تقاضای موقت است. برای دمای محیط، ارتفاع، ولتاژهای بالا و پایین خط و ولتاژهای نامتعادل طراحی شده است. نباید به عنوان روشی برای افزایش اسب بخار موتور استفاده شود.

ضریب خدمات به صورت اعشاری بیان می شود. اگر رتبه ‌بندی ضریب خدمات را روی پلاک موتور نمی‌ بینید، ضریب خدمات معمولاً ۱٫۰۰ است. علاوه بر این، تمام موتور هایی که روی VFD کار می کنند (حتی در ۶۰ هرتز) ضریب خدمات را از دست می دهند و ۱٫۰۰ رتبه بندی می شوند. لطفاً برای اطلاعات بیشتر به کتابچه راهنمای موتور خود مراجعه کنید. شما می توانید با استفاده مداوم از رتبه بندی ضریب خدمات، عمر موتور خود را به طور چشمگیری کاهش دهید. به عنوان مثال، نمی توان انتظار داشت موتوری با ضریب سرویس ۱٫۰ بیشتر از کیلووات پلاک خود کار کند. می توان انتظار داشت موتوری با ضریب سرویس ۱٫۱۵ بار های نادر را تا ۱۵ درصد بیشتر از کیلووات نامی خود به طور ایمن تحمل کند.

به طور کلی، کار بدی است که موتورها به طور مداوم بالاتر از بار نامی در ناحیه ضریب سرویس کار کنند. کارکردن یک موتور در بارهای اضافه مجاز توسط ضریب سرویس برای دوره های طولانی می تواند منجر به کاهش سرعت، گرمای بیش از حد، کاهش راندمان، کاهش ضریب توان شود که همه اینها بر طول عمر کلی موتور تأثیر می گذارد.

پلاک خوانی الکتروموتورهای گوانگلو و سایر برندها

فرکانس

فرکانس مدت زمان اوج به اوج یک موج سینوسی AC است (۶۰ هرتز = ۶۰ سیکل در ثانیه). فرکانس ارتباط مستقیمی با سرعت موتور دارد. در آمریکای شمالی، فرکانس استاندارد معمولاً ۶۰ هرتز است. در خارج از آمریکای شمالی ۵۰ هرتز اغلب استاندارد است. برخی از پلاک‌ ها دارای رتبه‌بندی فرکانس‌های متعدد هستند.

پلاک خوانی الکتروموتورهای گوانگلو و سایر برندها

کد

موتور های AC که با ولتاژ کامل راه اندازی می شوند، جریان (آمپر) بیشتری نسبت به عملیات معمولی می کشند. این معمولاً به عنوان جریان هجومی یا جریان شروع شناخته می شود. این کد ها محدوده ای از جریان هجومی را نشان می دهند. برای یافتن جریان هجومی تقریبی موتور خود، حرف کد موجود در پلاک موتور خود را با مقدار تقریبی میان برد مربوطه در نمودار مطابقت دهید. مقدار میان برد و درجه آمپر بار کامل را روی پلاک موتور خود ضرب کنید.

بازده موتور

رتبه بازده موتور اندازه گیری می کند که موتور چقدر انرژی الکتریکی (ورودی) را به انرژی مکانیکی (خروجی) تبدیل می کند. این پارامتر معمولاً به صورت اعشاری نمایش داده می شود.

مصرف انرژی یک موتور تا حد زیادی بزرگترین هزینه عملیاتی آن است. به عنوان یک قاعده کلی، موتوری که ۲۴/۷/۳۶۵ به مدت یک سال کار می کند می تواند سه برابر بیشتر از قیمت خرید در مصرف برق قیمت داشته باشد. در بسیاری از کاربرد ها، یک VFD می تواند صرفه جویی قابل توجهی در هزینه های عملیاتی ایجاد کند. پمپ های گریز از مرکز اغلب پتانسیل زیادی برای صرفه جویی در انرژی دارند. در برخی شرایط استفاده از VFD برای کاهش سرعت ۲۰% می تواند منجر به صرفه جویی ۵۰% در انرژی شود. با این حال، صرفه جویی در انرژی بر اساس عوامل متعددی مانند شرایط موتور، کاربرد و هزینه های انرژی در منطقه شما متفاوت خواهد بود. مثلا S1 نشان می دهد که این یک موتور کار مداوم است که در یک بار ثابت برای زمان کافی برای رسیدن به تعادل دما کار می کند. این نشان می دهد که درصدی از توان ورودی که در واقع از شفت موتور به خروجی کار تبدیل می شود.

پلاک خوانی الکتروموتورهای گوانگلو و سایر برندها

موتور یک راندمان “اسمی” نشان داده شده روی صفحه خواهد داشت، این راندمان متوسط ​​است. هر چه این مقدار به ۱۰۰% نزدیکتر باشد، هزینه مصرف برق کمتر می شود.

چهار سطح راندمان موتور عبارتند از:

  • IE1 – کارایی استاندارد
  • IE 2 – راندمان بالا
  • IE 3 – راندمان برتر
  • ۴ IE – کارایی فوق العاده عالی

کلاس عایق

کلاس عایقی توانایی موتور را برای تحمل دما در طول زمان توصیف می کند. B، F، و H معمولاً بیشتر استفاده می شوند. حروفی که بعداً در حروف الفبا ظاهر می شوند نشان دهنده عایق هایی هستند که بهتر می توانند دما را تحمل کنند. بنابراین کلاس F بهتر از کلاس B می تواند دما را تحمل کند.

سیستم های عایق موتور که برای استفاده از اینورتر رتبه بندی می شوند، روی پلاک موتور (یا برچسب) مشخص می شوند. این سیستم ها باید دارای سیم دارای حداقل ۱۶۰۰ ولت سنبله، عایق کلاس F یا H باشند و با رزین ۱۰۰ درصد فروخته شده در سیستم اشباع فشار خلاء (VPI) پردازش شوند.

موتور هایی که با این مشخصات مطابقت ندارند می توانند برای برآورده کردن این الزامات دوباره پیچیده شوند. هر کلاس عایق دارای حداکثر افزایش دمای سیم پیچ موتور و حداکثر درجه حرارت است. علاوه بر این، افزایش دمای نقطه داغ مشخص شده است که مربوط به سیم پیچ های موتور است که توسط سیم پیچ های دیگر احاطه شده اند.

پلاک خوانی الکتروموتورهای گوانگلو و سایر برندها

CT/VT

CT مخفف Constant Torque و VT مخفف Variable Torque است. اگر این رتبه‌بندی ‌ها روی پلاک موتور شما باشد، معمولاً به این معنی است که موتور شما برای استفاده از اینورتر رتبه‌بندی شده است.

چرخه کاری

چرخه کاری مدت زمانی است که یک موتور می تواند بدون دوره خنک کننده و با توان نامی خود کار کند. اکثر موتور های صنعتی برای کار مداوم درجه بندی می شوند.

اندازه قاب / فریم

اندازه قاب NEMA ردپای موتور و ابعاد شفت را مشخص می کند. دو عدد اول نشان دهنده ارتفاع شفت از پایه نصب است. این عدد تقسیم بر چهار نشان دهنده ارتفاع شفت بر حسب اینچ است. عدد سوم ابعاد سوراخ نصب پیچ است، برخی از موتور ها ممکن است چندین سوراخ برای گزینه های مختلف نصب داشته باشند.

ابعاد موتور الکتریکی بر اساس سیستم NEMA برای موتورهای کسری اسب بخار (میکرو موتورها) دارای دو رقم است و ارتفاع شفت از پایین پایه را در شانزدهم یک اینچ نشان می دهد.

پلاک خوانی الکتروموتورهای گوانگلو و سایر برندها

برای موتورهای بزرگ، اندازه قاب دارای سه رقم است، دو رقم اول نشان دهنده ارتفاع شفت در یک چهارم اینچ است. رقم سوم ابعاد سوراخ های نصب پیچ است، هر چه بدنه موتور طولانی تر باشد، فاصله بین سوراخ های پیچ و مهره های نصب در پایه نیز بیشتر می شود. در نهایت حرف نوع قاب است.

همین مفهوم برای موتورهای نوع IEC (موتورهای متریک) نیز صدق می کند، اما ارتفاع به جای اینچ در میلی متر اندازه گیری می شود.

نوع حفاظت بدنه

نوع درجه حفاظت بدنه اطلاعاتی را در مورد میزان محافظت موتور در برابر محیط نشان می دهد. متداول ترین انواع محفظه ها عبارتند از : ضد قطره باز (ODP) و کاملاً محصور شده با فن خنک شونده (TEFC).

ODP – یک موتور ضد قطره باز محفظه ای باز است که اجازه می دهد هوا آزادانه در داخل اطراف سیم پیچ ها جریان یابد. از ریزش قطرات مایع از زاویه ۰ تا ۱۵ درجه محافظت می شود، اما ضد آب نیست.

TEFC – محفظه کاملاً محصور شده با فن خنک شده از جریان آزاد هوا به داخل موتور جلوگیری می کند. موتور توسط یک فن خنک می شود که هوا را در قسمت بیرونی محفظه می دمد. یک TEFC کاملاً هوا یا آب بند نیست. آلاینده‌ های بیرونی می‌ توانند وارد موتور شوند، اما این معمولاً در عملکرد عادی اختلال ایجاد نمی‌ کند.

پلاک خوانی الکتروموتورهای گوانگلو و سایر برندها

بلبرینگ

پلاک موتور شما ممکن است حاوی اطلاعات بلبرینگ باشد. ممکن است دو مشخصات بلبرینگ روی پلاک موتور وجود داشته باشد، یاتاقان محور محرک و یاتاقان محور درایو مقابل. تفاوت این دو در محل قرارگیری موتور است. یاتاقان محور محرک نزدیک به جایی است که محور محرک از موتور خارج می شود. یاتاقان محور درایو مقابل در سمت مخالف محور محرک قرار دارد.

هر سازنده ای روش خاص خود را برای نمایش اطلاعات بلبرینگ دارد و این می تواند بین سازنده ها بسیار متفاوت باشد.

نمودار های اتصال ولتاژ (تسمه)

نمودار های اتصال اطلاعات مربوط به اتصال موتور شما به ولتاژ مناسب را نشان می دهد. برخی از موتور ها برای کنترل ولتاژ های متعدد طراحی شده اند، بنابراین ممکن است بیش از یک نمودار وجود داشته باشد. توجه داشته باشید که حتما نمودار صحیح را با دقت انتخاب کنید. اتصال نادرست سیم کشی به موتور شما آسیب می رساند.

شماره مدل و شماره سریال

شماره سریال و شماره مدل برای شناسایی تجهیزات با سازنده استفاده می شود.

پلاک خوانی الکتروموتورهای گوانگلو و سایر برندها

ارتفاع

این نشانگر حداکثر ارتفاع بالاتر از سطح دریا را نشان می دهد که در آن موتور در افزایش دمای طراحی خود باقی می ماند و تمام اطلاعات دیگر پلاک نام را برآورده می کند. در زیر این ارتفاع، موتور ممکن است خنک تر کار کند. بالاتر از این دما، موتور ممکن است داغتر کار کند.

پلاک خوانی الکتروموتورهای گوانگلو و سایر برندها

جمع بندی

پلاک موتور معمولاً روی همه موتورهای الکتریکی تولید شده قرار دارد. درک اطلاعات پلاک نام ممکن است گاهی سخت باشد، اما ضروری است. در بسیاری از کشورها برای تولیدکنندگان الزامی است که تمام اطلاعات را روی پلاک موتور نمایش دهند، اما اغلب اینطور نیست. با این حال، هنگامی که یک موتور برای مدت طولانی کار می کند، اغلب نمی توان اطلاعات عملکرد آن را تعیین کرد زیرا پلاک موتورها اغلب گم می شوند یا رنگ می شوند. ولتاژ، فرکانس، فاز، اسب بخار، بازدهی، کلاس عایق، دما، ارتفاع، قاب و کد طراحی از جمله مواردی است که پلاک های موتور ها نوشته شده است.

منابع: electrical-engineering-portal و vfds و mawdsleysber