در این نوشته شما جامع ترین  اصطلاحات الکتروموتور AC و DC را دریافت خواهید کرد و با انواع اصطلاحات و ویژگی هایی که برای الکتروموتورهای AC و DC صنعتی وجود دارد آشنا خواهید شد.

اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

AC (ALTERNATING CURRENT)

توان الکتریکی معمولی که توسط یک ژنراتور AC تامین می شود و به صورت تک فاز یا سه فاز توزیع می شود.  AC جهت جریان (سیکل) خود را تغییر می دهد.

جامع ترین اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

AC MOTOR

یک موتو که با جریان AC کار می کند و در دو نوع القایی و سنکرون وجود دارد.

ACTIVE IRON

مقدار فولاد (آهن) در استاتور و روتور یک موتور. معمولاً با افزایش یا کوتاه کردن روتور و استاتور مقدار فولاد فعال افزایش یا کاهش می یابد (طول آنها معمولاً یکسان است).

AIR GAP

فضای بین اعضای دوار (روتور) و ثابت (استاتور) در یک موتور الکتریکی.

AIR PRESSURE SWITCH

در موتورهای دارای دمنده برای اندازه گیری اختلاف فشار در فیلتر برای تشخیص گرفتگی فیلتر استفاده می شود.

AIR TEMPERATURE SWITCH

دستگاهی که با موتور هود هوا برای تشخیص دمای هوای تخلیه شده استفاده می شود. هنگامی که به این روش از یک کلید دمای هوا استفاده می شود، انسداد در سیستم هوای خنک کننده یا اضافه بار طولانی مدت موتور را تشخیص می دهد.

ALTITUDE

ارتفاع جوی (ارتفاع از سطح دریا) که موتور در آن کار می کند. استانداردهای NEMA ارتفاعی بیش از ۱۰۰۰ متر (۳۳۰۰ فوت) را می طلبد. با افزایش ارتفاع از ۱۰۰۰ متر (۳۳۰۰ فوت) و کاهش تراکم هوا، توانایی هوا برای خنک کردن موتور کاهش می یابد. برای ارتفاعات بالاتر، درجه های بالاتر عایق یا درجه بندی موتور مورد نیاز است.

AMBIENT TEMPERATURE

دمای محیط اطراف خنک کننده مانند گاز یا مایع که با قسمت های گرم شده موتور در تماس است. محیط خنک کننده معمولاً هوای اطراف موتور است. درجه بندی استاندارد NEMA برای دمای محیط بیش از ۴۰ درجه سانتیگراد نیست.

ANTI-FRICTION BEARING

یاتاقان ضد اصطکاک یاتاقانی است که از عناصر غلتشی بین مجموعه های ثابت و دوار استفاده می کند.

ARMATURE

بخشی از ساختار مغناطیسی یک موتور DC یا یونیورسال که می چرخد.

ARMATURE CURRENT, AMPS

جریان نامی مدار آرمیچر بار کامل.

ARMATURE INDUCTANCE, MH

اندوکتانس آرمیچر در میلی‌هنری

ARMATURE REACTION

جریانی که در سیم‌پیچ آرمیچر یک موتور DC جریان می‌یابد، علاوه بر جریان میدانی، شار مغناطیسی تولید می‌کند. این اثر که ظرفیت گشتاور را کاهش می دهد، واکنش آرمیچر نامیده می شود و می تواند بر کموتاسیون و مقدار ولتاژ تولیدی موتور تأثیر بگذارد.

ARMATURE RESISTANCE, OHMS

مقاومت آرمیچر بر حسب ۲۵ درجه سانتیگراد (سرما) بر حسب اهم اندازه گیری می شود.

AXIAL THRUST

نیرو یا بارهایی که به محور موتور در جهتی موازی با محور شفت (مانند فن یا پمپ) وارد می شود.

اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

BACK END OF A MOTOR

بک اند یک موتور معمولی قسمتی است که کوپلینگ یا قرقره محرک (NEMA) را حمل می کند. گاهی اوقات به آن انتهای محرک (D.E.)، انتهای قرقره (P.E.) و غیره گفته می شود.

BASE SPEED, RPM

سرعت بر حسب دور در دقیقه (RPM) که یک موتور DC در آرمیچر نامی و ولتاژ میدان با بار نامی اعمال شده ایجاد می کند.

BEARINGS

بلبرینگ ها اصطکاک و سایش را کاهش می دهند در حالی که از عناصر دوار پشتیبانی می کنند. هنگامی که در یک موتور استفاده می شود، آنها باید یک تکیه گاه نسبتاً سفت و سخت برای شفت خروجی ایجاد کنند.

بلبرینگ ها به عنوان نقطه اتصال بین عناصر دوار و ثابت موتور عمل می کنند. انواع مختلفی مانند غلتکی، توپی، سوزنی و غیره وجود دارد.

بلبرینگ تقریباً در تمام انواع و اندازه های الکتروموتور استفاده می شود. آنها اتلاف اصطکاک کم را نشان می دهند، برای عملکرد با سرعت بالا مناسب هستند و با طیف وسیعی از دماها سازگار هستند. بلبرینگ ها انواع مختلفی دارند.

BEARING LIFE

رتبه بندی عمر، میزان عمر بر حسب ساعت یا چرخش است که در آن ۹۰٪ از یاتاقان های انتخاب شده بدست می آیند یا بیشتر می شوند. عمر بر حسب ساعت یا چرخش است.

BRAKES

وسیله یا لوازم جانبی خارجی که موتور در حال کار را متوقف می کند و/یا بار را نگه می دارد. می توان به موتور اضافه کرد یا به عنوان بخشی از موتور تعبیه کرد.

BRAKING TORQUE

گشتاور مورد نیاز برای پایین آوردن سرعت موتور و تغییر به حالت سکون. این اصطلاح همچنین برای توصیف گشتاور ایجاد شده توسط موتور در شرایط ترمز دینامیکی استفاده می شود.

BREAKDOWN TORQUE

حداکثر گشتاور یک موتور در ولتاژ نامی بدون افت نسبتاً ناگهانی یا کاهش سرعت ایجاد می شود.

BRUSH

قطعه ای از مواد رسانای جریان (معمولاً کربن یا گرافیت) که مستقیماً بر روی کموتاتور یک موتور کموتاتور سوار می شود و جریان را از منبع تغذیه به سیم پیچ های آرمیچر هدایت می کند.

اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

CE

این نام نشان می دهد که محصولی مانند موتور یا کنترل استانداردهای اروپایی ایمنی و حفاظت از محیط زیست را برآورده می کند. علامت CE برای محصولاتی که در اکثر کشورهای اروپایی استفاده می شود مورد نیاز است.

CIV (Corona Inception Voltage)

حداقل مقدار ولتاژی که فرآیند یونیزاسیون سیم پیچ موتور را آغاز می کند.

CSA

انجمن استانداردهای کانادا مانند U.L، استانداردهای خاصی را برای محصولات مورد استفاده در کانادا تعیین می کند.

C” FLANGE OR C-FACE

نوعی فلنج که با پمپ‌های متصل به هم، کاهنده‌های سرعت و تجهیزات مشابه استفاده می‌شود که در آن سوراخ‌های نصب در فلنج برای استفاده از پیچ ها ایجاد می شوند. به طور معمول فلنج “C” در جایی استفاده می شود که یک پمپ یا یک مورد مشابه به موتور متصل شود. فلنج نوع “C” یک طرح استاندارد NEMA است.

CANOPY (DRIP COVER)

یک پوشش محافظ که در بالای موتور قرار می گیرد و به صورت عمودی برای محافظت از آن در برابر مایعات یا جامداتی که ممکن است روی موتور بریزند (به عنوان یک چتر برای موتور عمل می کند) نصب می شود.

CAPACITOR

دستگاهی که وقتی در یک مدار جریان متناوب وصل می شود، باعث می شود جریان ولتاژ را در فاز زمانی هدایت کند. اوج موج جریان قبل از اوج موج ولتاژ به دست می آید. این نتیجه ذخیره و تخلیه متوالی انرژی الکتریکی است که در موتورهای تک فاز برای راه اندازی یا در موتورهای سه فاز برای اصلاح ضریب توان استفاده می شود.

CAPACITOR MOTOR

یک موتور القایی تک فاز با یک سیم پیچ اصلی که برای اتصال مستقیم به منبع تغذیه تنظیم شده است و یک سیم پیچ کمکی به صورت سری با یک خازن متصل می شود. سه نوع موتور خازن وجود دارد: استارت خازن، که در این فاز خازن فقط برای راه اندازی مدار استفاده می شود. خازن اسپلیت دائمی که دارای خازن و فاز خازن یکسان در مدار برای راه اندازی و استارت است. موتور خازن Two-Value یا دو مقداری که در آن مقادیر متفاوتی از خازن برای راه اندازی و استارت وجود دارد.

CAPACITOR START

موتور تک فاز استارت خازن اساساً همان استارت فاز اسپلیت است، با این تفاوت که دارای یک خازن به صورت سری با سیم پیچ استارت است. اضافه شدن خازن رابطه فاز بهتری را فراهم می کند و منجر به گشتاور استارت بیشتر با توان ورودی بسیار کمتر می شود. همانطور که در مورد موتورهای فاز اسپلیت، این نوع را می توان در حالت استراحت معکوس کرد، اما نه در حین کار، مگر اینکه از کلیدهای راه اندازی و معکوس مخصوص استفاده شود. هنگامی که موتور به درستی برای معکوس کردن در حین کار مجهز باشد، موتور برای این سرویس بسیار مناسب تر از راه اندازی فاز اسپلیت است زیرا توانایی معکوس بیشتری را در ورودی کمتر وات ارائه می دهد.

CENTRIFUGAL CUTOUT SWITCH

یک مکانیسم خودکار با کار گریز از مرکز که در ارتباط با فاز تقسیم و سایر انواع موتورهای القایی تک فاز استفاده می شود. CENTRIFUGAL CUTOUT SWITCH زمانی که روتور به سرعت از پیش تعیین شده رسید سیم پیچ راه اندازی را باز یا قطع می کند و زمانی که سرعت موتور به زیر آن می رسد دوباره آن را وصل می کند. بدون چنین وسیله ای، سیم پیچ راه اندازی مستعد گرمای بیش از حد سریع و فرسودگی بعدی خواهد بود.

CLUTCH

وسیله ای مکانیکی برای درگیر کردن و جدا کردن موتور. اغلب زمانی استفاده می شود که شروع و توقف زیادی لازم باشد.

COGGING

اصطلاحی که برای توصیف سرعت زاویه ای غیر یکنواخت استفاده می شود. این به چرخشی اشاره دارد که به صورت تکان‌ها یا افزایشی اتفاق می‌افتد تا حرکت صاف. هنگامی که یک سیم پیچ آرمیچر وارد میدان مغناطیسی تولید شده توسط سیم پیچ های میدانی می شود، تمایل به افزایش سرعت و کاهش سرعت در هنگام خروج از آن دارد. این اثر در سرعت های پایین آشکار می شود. هرچه تعداد کویل ها کمتر باشد، بیشتر قابل توجه است.

COIL (Stator or Armature)

هادی های الکتریکی در اسلات هسته پیچیده می شوند، که از نظر الکتریکی از هسته آهنی عایق شده است. این سیم پیچ ها به مدارها یا سیم پیچ هایی متصل می شوند که جریان مستقلی را منتقل می کنند. این سیم پیچ ها هستند که با عبور جریان از آنها میدان مغناطیسی را حمل و تولید می کنند. دو نوع اصلی وجود دارد: سیم پیچی ” Mush ” یا “Random”، سیم گرد که در موتورهای کوچکتر و متوسط ​​یافت می شود که در آن سیم پیچ ها به طور تصادفی در اسلات هسته استاتور قرار می گیرند. و سیم‌پیچ‌هایی از سیم مربع شکل می‌دهد که به صورت جداگانه، یکی روی دیگری قرار گرفته‌اند تا ظاهری به‌صورت لایه‌ای به طور یکنواخت داشته باشند.

COMMUTATOR

وسیله ای استوانه ای که بر روی محور آرمیچر نصب شده و متشکل از تعدادی بخش مسی گوه ای شکل است که در اطراف محور قرار گرفته اند. برس های موتور روی حاشیه کموتاتور سوار می شوند و سیم پیچ های آرمیچر را به صورت الکتریکی به منبع برق متصل و تغییر می دهند.

COMPOUND WOUND DC MOTORS

COMPOUND WOUND DC MOTORS که با سیم پیچی سری و میدانی طراحی شده است، در جایی استفاده می شود که بار اولیه مورد نیاز گشتاور استارت سنگین است و سرعت متغیر مورد نیاز نیست. همچنین برای عملکرد موازی استفاده می شود. بار باید تغییر سرعت از بار کامل تا بدون بار را تحمل کند.

CONDUCTOR

ماده ای مانند مس یا آلومینیوم که مقاومت یا مخالفت کمی در برابر جریان الکتریکی ارائه می دهد.

CONDUIT BOX

معمولاً در سمت موتور که در آن استاتور (سیم پیچ) به منبع تغذیه می روند متصل می شوند.

CONSTANT HP (HORSEPOWER)

عنوانی برای موتورهای با سرعت متغیر که برای بارهایی که به همان مقدار اسب بخار نیاز دارند بدون توجه به سرعت موتور آنها در طول یک کار معمولی استفاده می شود.

CONSTANT TORQUE

به بارهایی با اسب بخار مورد نیاز اشاره دارد که در سرعت های مختلف به صورت خطی تغییر می کنند. اسب بخار با سرعت تغییر می کند، یعنی ۲/۱ اسب بخار در ۱۸۰۰/۹۰۰ RPM (در برخی موتورهای دو سرعته دیده می شود). کاربردها شامل نوار نقاله، برخی سنگ شکن ها و پمپ های جابجایی ثابت است.

CONSTANT SPEED

یک موتور DC که فقط کمی سرعت را از حالت بدون بار به حالت بار کامل تغییر می دهد. برای موتورهای AC، اینها موتورهای سنکرون هستند.

CORE

بخش آهنی استاتور و روتور از فولاد برقی چند لایه استوانه ای تشکیل شده است. هسته های استاتور و روتور متحدالمرکز هستند و با یک شکاف هوا از هم جدا شده اند.

CORONA

این شکست تخلیه الکتریکی یک سیم پیچ از طریق اعمال ولتاژ بیش از حد است.

COUNTER ELECTROMOTIVE FORCE (CEMF)

ولتاژ القایی در آرمیچر موتور ناشی از حرکت رساناها یا “برش” شار مغناطیسی میدان. این ولتاژ القایی با جریان آرمیچر مخالف است و تمایل به کاهش آن دارد.

COUPLING

کانکتور مکانیکی که شفت موتور را به تجهیزاتی که قرار است رانده شود متصل می کند.

CURRENT

این نرخ زمانی جریان بار الکتریکی بر حسب آمپر اندازه گیری می شود.

CYCLES PER SECOND (HERTZ)

یک معکوس کامل جریان متناوب در هر نرخ زمان (اندازه گیری فرکانس). برق متناوب ۶۰ هرتز (سیکل در ثانیه) در سراسر ایالات متحده و ۵۰ هرتز در بسیاری از کشورهای خارجی رایج است.

اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

D” FLANGE

شیلد انتهایی ویژه با سوراخ‌های باز نشده برای پیچ و مهره در فلنج. در درجه اول برای نصب موتور بر روی گیربکس استفاده می شود. آنها در فریم هایی با اندازه ۱۴۳ تا ۴۴۵T در دسترس هستند.

DC (DIRECT CURRENT)

جریانی که فقط در یک جهت در مدار الکتریکی جریان دارد. ممکن است پیوسته یا ناپیوسته باشد و ممکن است ثابت یا متغیر باشد.

DC MOTOR

موتوری که از توان DC تولید شده یا اصلاح شده استفاده می کند. موتور DC اغلب در مواقعی که نیاز به عملکرد سرعت متغیر است استفاده می شود.

جامع ترین اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

DEFINITE PURPOSE MOTOR

DEFINITE PURPOSE MOTOR هر طرح موتوری است که در رتبه بندی های استاندارد با ویژگی های عملکردی استاندارد اما با ویژگی های مکانیکی ویژه برای استفاده در شرایط خدماتی غیر از معمول یا برای استفاده در نوع خاصی از کاربرد (NEMA) فهرست شده و ارائه می شود.

DUAL VOLTAGE

برخی از موتورها بسته به نحوه ساخت و اتصال آنها می توانند با دو ولتاژ متفاوت کار کنند.

DUTY CYCLE

رابطه بین زمان عملیات و استراحت یا عملیات قابل تکرار در بارهای مختلف. موتوری که بتواند پس از رسیدن به دمای معمولی کارکرد (تعادل) در محدوده دمایی سیستم عایق خود به کار خود ادامه دهد، دارای درجه کار پیوسته (CONT.) در نظر گرفته می شود. موتوری که هرگز به دمای تعادل نمی رسد اما در بین کارها اجازه خنک شدن دارد، تحت کار متناوب (INT) کار می کند. شرایطی مانند جرثقیل و موتور بالابر اغلب دارای رتبه بندی ۱۵ یا ۳۰ دقیقه کار متناوب هستند.

DYNAMOMETER

وسیله ای که باری را بر روی موتور قرار می دهد تا گشتاور خروجی و سرعت آن را با ارائه بار دینامیکی مدرج شده به طور دقیق اندازه گیری کند.

DESIGN A, B, C, D – FOR AC MOTORS

NEMA دارای طرح‌های موتور استاندارد با ویژگی‌های گشتاور مختلف برای برآوردن نیازهای خاص ناشی از بارهای کاربردی مختلف است. طرح “B” رایج ترین طرح است.

جامع ترین اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

DIMENSIONS

NEMA دارای اندازه‌ها و ابعاد فریم استاندارد است که ارتفاع شفت، فاصله بین سوراخ‌های پیچ و مهره نصب و اندازه‌گیری‌های مختلف را تعیین می‌کند. سایزهای NEMA موتور AC یکپارچه از ۱۴۳T-445T می باشد و مرکز ارتفاع شفت بر حسب اینچ را می توان با گرفتن دو رقم اول شماره فریم و تقسیم آن بر ۴ تخمین زد.

موتورهای فرکشنال، که NEMA ابعاد آنها را مشخص می کند، از فریم های ۴۲، ۴۸ و ۵۶ استفاده می کنند. ارتفاع شفت بر حسب اینچ را می توان با تقسیم عدد فریم بر ۱۶ تعیین کرد.

Nema Design Starting Torque Starting Current Breakdown Torque Full Load Slip Typical

Applications

A Normal High High Low Mach. Tools, Fans
B Normal Normal Normal Normal Same as Design “A”
C High Normal Low Normal Loaded compressor Loaded conveyor
D Very High Low High Punch Press

DRIP-PROOF GUARDED

یک دستگاه ضد چکه با دهانه های تهویه محافظت شده (با صفحه نمایش) مانند یک موتور محافظ.

DRIP-PROOF MOTOR

یک موتور باز که ساخته شده است که در برابر قطرات ذرات مایع یا جامد که روی آن می ریزند، در هر زاویه ای که بیش از ۱۵ درجه از عمود نباشد مقاوم باشد.

DUAL TORQUE

یک موتور دو سرعته با مقادیر گشتاور که با سرعت تغییر می کند (با تغییر سرعت، اسب بخار ثابت می ماند).

اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

EDDY CURRENT

جریان های موضعی ناشی از شار مغناطیسی متناوب در یک هسته آهنی. این جریان ها به تلفات (گرما) تبدیل می شوند و به حداقل رساندن آنها عامل مهمی در طراحی لمینیت است.

EFFICIENCY

راندمان یک موتور نسبت ورودی الکتریکی به خروجی مکانیکی است. این نشان دهنده میزان بهروری است که موتور با آن انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند. NEMA کدهایی را تنظیم کرده است که با بازده اسمی خاص مرتبط هستند. کاهش ۱۰ درصدی تلفات (عناصری که موتور را از کارایی ۱۰۰ درصدی جلوگیری می‌کند) به منزله بهبود صعودی موتور یک کد در جدول NEMA است.

ELECTRICAL DEGREE

واحد اندازه گیری زمان که برای جریان متناوب اعمال می شود. یک سیکل کامل برابر با ۳۶۰ درجه الکتریکی است. یک چرخه در یک ماشین الکتریکی دوار زمانی انجام می شود که میدان دوار از یک قطب به قطب بعدی با همان قطبیت حرکت کند. در این بازه زمانی ۳۶۰ درجه برق وجود دارد. بنابراین در یک ماشین دو قطبی ۳۶۰ درجه در یک دور وجود دارد و درجات الکتریکی و مکانیکی برابر است. در ماشینی با بیش از دو قطب، تعداد درجه الکتریکی در هر دور از ضرب تعداد جفت قطب ها در ۳۶۰ به دست می آید.

ELECTRICAL TIME CONSTANT (برای موتورهای DC)

نسبت اندوکتانس الکتریکی به مقاومت آرمیچر. ثابت زمان الکتریکی بر حسب ثانیه به عنوان Electrical تعریف می شود.

جامع ترین اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

ELECTRICAL UNBALANCE

در یک منبع تغذیه سه فاز، که در آن ولتاژ سه فاز مختلف دقیقاً یکسان نیست. به عنوان درصد عدم تعادل اندازه گیری می شود.

ELECTROMOTIVE FORCE (EMF)

مترادف ولتاژ، معمولاً محدود به ولتاژ تولید شده است.

ENCAPSULATED WINDING

موتوری که ساختار سیم پیچ آن به طور کامل با یک رزین عایق (مانند اپوکسی) پوشیده شده است. این نوع ساختمان برای قرار گرفتن در معرض شرایط جوی شدیدتر از سیم پیچ معمولی لاکی طراحی شده است.

ENCLOSURE

محفظه یا قاب موتور.

ODG…………. Open Drip-Proof, Guarded

ODG-FV ……. Open Drip-Proof, Force Ventilated

ODG-SV……. Open Drip-Proof, Separately Ventilated

ODP …………. Open Drip-Proof

HP ……………. Vertical P-Base, Normal Thrust

LP ……………. Vertical P-Base, Medium Thrust, Extended Thrust

Prot………….. Protected

TEAO ……….. Totally-Enclosed, Air-Over

TEBC ……….. Totally-Enclosed, Blower-Cooled

TECACA …… Totally-Enclosed, Closed Circuit, Air to Air

TEDC-A/A…. Totally-Enclosed, Dual Cooled, Air to Air

TEDC-Q/W… Totally-Enclosed, Dual Cooled, Air to Water

TEFC………… Totally-Enclosed, Fan-Cooled

TENV ……….. Totally-Enclosed, Non-Ventilated

TETC………… Totally-Enclosed, Tube Cooled

TEWAC …….. Totally-Enclosed, Water/Air Cooled

TEXP………… Totally-Enclosed, Explosion-Proof

IP-22 ………… Open Drip-Proof (IEC Standard)

IP-44 ………… Totally-Enclosed (IEC Standard)

IP-54 ………… Splash Proof (IEC Standard)

IP-55 ………… Washdown (IEC Standard)

WPI ………….. Weather Protected, Type I

WPII …………. Weather Protected, Type II

XE ……………. Premium Efficient

XL ……………. Extra Life

XP ……………. Explosion-Proof

ENDSHIELD

بخشی از محفظه موتور که از یاتاقان پشتیبانی می کند و به عنوان یک محافظ برای قطعات الکتریکی و چرخان داخل موتور عمل می کند.

EXPLOSION-PROOF ENCLOSURE

یک محفظه کاملاً محصور که برای مقاومت در برابر انفجار گاز، بخار یا گرد و غبار مشخصی که ممکن است در آن رخ دهد ساخته شده است. در صورت وقوع چنین انفجاری، محفظه از اشتعال یا انفجار گاز یا بخاری که ممکن است محفظه موتور را احاطه کرده باشد جلوگیری خواهد کرد.

EXPLOSION-PROOF-HAZARDOUS LOCATIONS

DIVISION I مکان هایی که در آنها غلظت قابل توجهی از مواد قابل اشتعال یا قابل احتراق وجود دارد و با موتور در تماس است.

DIVISION I مکانهایی که در آنها غلظت قابل توجهی از مواد قابل اشتعال یا قابل احتراق وجود دارد اما در سیستم ها یا ظروف بسته قرار دارند و معمولاً با موتور تماس ندارند.

EXPLOSION-PROOF-U.L. CLASSIFICATIONS

CLASS I

آنهایی که گازها یا بخارات قابل اشتعال در آنها وجود دارد یا ممکن است هوا به مقدار کافی برای تولید مخلوط های قابل اشتعال وجود دارد.

Group C جوهای حاوی بخارات اتیل یا اتر.

Group D  جوهای حاوی بنزین، هگزان، بنزین، بوتان، پروپان، الکل، استون، بنزول، بخارهای حلال لاک، گاز طبیعی و غیره.

CLASS II

آنهایی که به دلیل وجود گرد و غبار قابل احتراق خطرناک هستند.

Group E  جوهای حاوی گرد و غبار فلزی از جمله آلومینیوم، منیزیم یا آلیاژهای تجاری آنها.

Group F جوهای حاوی کربن سیاه، زغال چوب، ذغال سنگ یا غبار کک.

Group G جوهای حاوی آرد، نشاسته، غلات یا پلاستیک های قابل احتراق یا گرد و غبار شیمیایی.

EXTERNALLY VENTILATED

موتوری که از سیستم خنک کننده خارجی استفاده می کند. این مورد در کاربردهایی لازم است که فن خود موتور خنک کننده کافی را فراهم نمی کند. این سیستم های خنک کننده در برنامه های خاص چرخه کاری، با موتورهای با سرعت کم، یا در محیط هایی با کثیفی شدید استفاده می شوند. اغلب از یک کانال با یک دمنده خارجی برای وارد کردن هوای تمیز به ورودی هوای موتور استفاده می شود.

اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

Field

اصطلاحی که معمولا برای توصیف عضو ثابت (استاتور) یک موتور DC استفاده می شود. فیلد میدان مغناطیسی را فراهم می کند که عضو چرخان مکانیکی (آرماتور یا روتور) با آن ارتباط دارد.

Field Weakening

به کار گیری مقاومت به صورت سری با میدان پیچ شنت موتور DC برای کاهش ولتاژ و جریان که قدرت میدان مغناطیسی را ضعیف می کند و در نتیجه سرعت موتور را افزایش می دهد.

Flange

نصب حفاظ انتهایی با بست ‌ها و سوراخ‌ های پیچ مخصوص برای نصب تجهیزاتی مانند پمپ‌ ها و گیربکس ‌ها به موتور یا برای نصب کردن موتور بر روی دستگاه. (فلنج “C” را در صفحه ۴ و فلنج “D” را در صفحه ۵ ببینید.)

Flux

میدان مغناطیسی که در اطراف یک رسانای پر انرژی یا آهنربای دائمی ایجاد می شود. این میدان با خطوط شار نشان داده می شود که یک الگوی شار بین قطب های مخالف ایجاد می کند. چگالی خطوط شار معیاری برای اندازه گیری قدرت میدان مغناطیسی است.

Form Factor

مقدار مثبتی که نشان می‌ دهد چه مقدار جریان یکسو شده از DC خالص (غیر پالس زن) خارج می‌ شود. انحراف زیاد از ضریب فرم واحد (DC خالص) باعث افزایش اثر گرمایش موتور و کاهش عمر برس می شود. از نظر ریاضی، فرم فاکتور، نسبت مقدار ریشه-میانگین مربع (rms) جریان به جریان متوسط ​​(av) یا Irms/lav است.

Form Wound

نوعی سیم پیچی که در آن هر سیم پیچ به صورت جداگانه فرم می گیرد و در شکاف استاتور قرار می گیرد. شکل کلی سیم پیچی مستطیلی خواهد بود. معمولاً سیم پیچی این شکلی در موتور های ولتاژ بالا (۲۳۰۰ ولت و بالاتر) و موتور های بزرگ (۴۴۹T و بالاتر) استفاده می شود. سیم پیچی فرمی اجازه می دهد تا عایق بهتری در ولتاژ بالا نسبت به سیم پیچ رندوم داشته باشد.

Fractional-Horsepower Motor (FHP)

موتوری که معمولاً در یک فریم کوچکتر از آن ساخته می شود که دارای امتیاز پیوسته یک اسب بخار است، ساختار باز، در ۱۷۰۰-۱۸۰۰ دور در دقیقه. در اندازه ‌های فریم NEMA، FHP فریم‌ های ۴۲، ۴۸ و ۵۶ را شامل می شود. (در برخی موارد قدرت موتور از یک اسب بخار بالاتر می رود، اما اندازه فریم موتور به عنوان کسری طبقه بندی می شود) ارتفاع بر حسب اینچ از مرکز شفت تا پایین پایه را می توان با تقسیم اندازه فریم بر ۱۶ محاسبه کرد.

Frame

ساختار پشتیبان برای قطعات استاتور یک موتور AC. در موتور های DC، فریم معمولاً بخشی از سیم پیچ مغناطیسی را تشکیل می دهد. فریم همچنین ابعاد نصب را تعیین می کند (به “Frame Size” در صفحه ۸ مراجعه کنید.)

Frame Size

به مجموعه ای از ابعاد فیزیکی موتور ها اشاره دارد که توسط NEMA ایجاد شده است. این ابعاد شامل ابعاد مهم نصب است. موتور های فریم NEMA 48 و ۵۶ اندازه اسب بخار کسری در نظر گرفته می شوند حتی اگر بتوانند بیش از یک اسب بخار باشند. NEMA 143T تا ۴۴۹T موتور های AC با قدرت یکپارچه و سری ۵۰۰۰ به بالا را موتور های بزرگ می نامند. (برای تعریف مابقی حروف فریم، به پسوند های NEMA FRAMES در صفحه ۱۵ مراجعه کنید.)

Frequency

سرعتی که جریان متناوب یک چرخه کامل از معکوس ها را ایجاد می کند. با واحد سیکل در ثانیه بیان می شود. در ایالات متحده، ۶۰ سیکل (هرتز) استاندارد است در حالی که در کشور های دیگر ۵۰ هرتز (سیکل) رایج است. فرکانس جریان AC بر سرعت موتور تأثیر می گذارد (به “SPEED” در صفحه ۱۵ مراجعه کنید.)

Front End Of A Motor

این قسمت در یک موتور معمولی، انتهایی است که در مقابل قرقره کوپلینگ یا محرک (NEMA) قرار دارد. این گاهی اوقات انتهای قرقره مخالف (O.P.E.) یا انتهای کموتاتور (C.E.) هم نامیده می شود. (صفحه ۲ را ببینید.)

Full-Load Current

جریانی که از خط عبور می کند وقتی موتور با گشتاور بار کامل و سرعت بار کامل با فرکانس نامی و ولتاژ اعمال شده به ترمینال های موتور کار می کند.

Full-Load Torque

گشتاور موتور لازم برای تولید اسب بخار نامی خود در سرعت بار کامل، که گاهی اوقات به عنوان گشتاور در حال اجرا هم نامیده می شود.

اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

Gearhead

بخشی از یک گیربکس که شامل چرخ دنده ای است که سرعت پایه موتور را به سرعت خروجی نامی تبدیل می کند.

Gearmotor

ترکیبی از چرخ دنده و موتور برای کاهش سرعت موتور برای به دست آوردن سرعت یا گشتاور مورد نظر.

General Purpose Motor

موتور همه کاره هر موتوری است که دارای طراحی NEMA “B” باشد که در رتبه بندی های استاندارد فهرست شده و ارائه می شود، با ویژگی های عملکرد استاندارد و ساختار مکانیکی برای استفاده در شرایط معمول سرویس بدون محدودیت به یک برنامه یا نوع کاربرد خاص (NEMA).

Grounded Motor

موتوری با اتصال الکتریکی بین فریم موتور و زمین.

Guarded Motor

یک موتور باز که در آن تمام منافذی که دسترسی مستقیم به قطعات متحرک یا چرخان دارند (به جز شفت های صاف) به دلیل طراحی قطعات ساختاری یا توسط صفحه، فلز منبسط شده و غیره از نظر اندازه محدود می شوند تا از تماس تصادفی با این قطعات جلوگیری شود. چنین منافذی نباید اجازه عبور یک میله استوانه ای به قطر ۱/۲ اینچ را بدهد.

اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

Heat Exchanger

دستگاهی که گرما را از داخل موتور از طریق مبدل حرارتی رادیاتوری به محیط دیگری منتقل می کند.

Hertz (HZ)

یک سیکل در ثانیه (مانند ۶۰ هرتز که ۶۰ سیکل در ثانیه است)

Horsepower (HP)

معیار میزان کار. یک اسب بخار معادل بلند کردن ۳۳۰۰۰ پوند به ارتفاع یک فوت در یک دقیقه است. اسب بخار یک موتور به عنوان تابعی از گشتاور و سرعت بیان می شود. برای موتور ها می توان از فرمول تقریبی زیر استفاده کرد:

جامع ترین اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

جایی که HP = اسب بخار، T = گشتاور (اینچ پوند فوت) و RPM = دور در دقیقه.

Hysteresis Loss

مقاومت ارائه شده توسط مواد در برابر مغناطیسی شدن (جهت مغناطیسی ساختار مولکولی). این منجر به صرف انرژی و هدر رفت می شود. افت هیسترزیس در یک مدار مغناطیسی انرژی صرف شده برای مغناطیس کردن و مغناطیسی زدایی هسته است.

اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

Identification

در بیشتر موارد، اطلاعات زیر به شناسایی موتور کمک می کند:

 1. Frame Designation- (اندازه واقعی فریم که موتور در آن ساخته شده است).
 2. اسب بخار، سرعت، طراحی و محفظه.
 3. ولتاژ، فرکانس و تعداد فاز های منبع تغذیه.
 4. کلاس عایق و تایم ریتینگ.
 5. کاربرد.

Inductance

مشخصه یک مدار الکتریکی که جریان متغیر در آن یک میدان مغناطیسی متغیر ایجاد می کند که باعث ایجاد ولتاژ در همان مدار یا مدار مجاورش می شود.

Induction motor

موتور القایی یک موتور جریان متناوب است که در آن سیم‌ پیچ اولیه روی یک عضو (معمولاً استاتور) به منبع برق وصل است و سیم‌ پیچ ثانویه یا سیم‌ پیچ ثانویه قفس سنجابی روی عضو دیگر (معمولا روتور) القایی را حمل می‌ کند. هیچ اتصال الکتریکی فیزیکی به سیم پیچ ثانویه وجود ندارد، جریان آن القا می شود.

Inertial Load

بار (فلایویل، فن و غیره) که باعث می شود شفت موتور پس از قطع برق (انرژی جنبشی ذخیره شده) به چرخش ادامه دهد. اگر این چرخش ادامه دار قابل تحمل نباشد، باید از برخی وسایل ترمز مکانیکی یا الکتریکی استفاده کرد. این کاربرد به دلیل انرژی مورد نیاز برای تسریع اینرسی ممکن است به موتور خاصی نیاز داشته باشد. اینرسی بر حسب پوند – فوت.۲ یا اونس – در ۲ اندازه گیری می شود.

جامع ترین اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

Insulator

ماده ای که تمایل به مقاومت در برابر جریان الکتریکی دارد (کاغذ، شیشه و غیره). در یک موتور عایق دو عملکرد اساسی را انجام می دهد:

 1. اجزای مختلف الکتریکی را از یکدیگر جدا می کند.
 2. از خودش و اجزای الکتریکی در برابر نفوذ

آلاینده ها و سایر نیرو های مخرب محافظت می کند.

Insulation System

پنج عنصر تخصصی استفاده شده است که با هم سیستم عایق موتور را تشکیل می دهند. موارد زیر در یک موتور AC معمول است:

 1. Turn to turn insulation؛ عایق چرخشی بین سیم های جداگانه در هر سیم پیچ. معمولاً سیم پیچ‌ های تصادفی موتور های کوچک‌تر را میناکاری می‌ کنند – روی سیم‌ پیچ‌ های “form wound” موتور های بزرگ‌تر چسبیده می شود.
 2. Phase to phase insulation؛ عایق بندی فاز به فاز بین کویل های مجاور در گروه های فاز مختلف. یک ماده ورقه جداگانه در موتور های کوچکتر که البته در سیم پیچ های form wound مورد نیاز نیست زیرا tape هم این عملکرد را انجام می دهد.
 3. Phase to ground insulation؛ عایق فاز به زمین بین سیم پیچ ها به عنوان یک کل و زمین یا بخش فلزی موتور. یک ماده ورقه ای، مانند آستر مورد استفاده در شکاف های استاتور، هم حفاظت دی الکتریکی و هم مکانیکی را فراهم می کند.
 4. SLOT WEDGE؛ برای محکم نگه داشتن رسانا ها در شکاف.
 5. IMPREGNATION؛ برای اتصال تمام اجزای دیگر به هم و پر کردن فضای هوا. اشباع کامل، به شکل سیال اعمال شده و سخت شده، محافظت در برابر آلاینده ها را فراهم می کند.

Insulation Class

از آنجایی که شرایط دمایی محیطی مختلفی وجود دارد که موتور ممکن است با آن مواجه شود و محدوده دمایی متفاوتی وجود دارد که در آن موتور ها کار می کنند و عایق به دما حساس است. عایق موتور بر اساس محدوده دمایی که در آن می تواند برای مدت زمان ثابتی کار کند طبقه بندی می شود.

هنگامی که یک کلاس عایق موتور بر روی پلاک نام گذاری شده است، سیستم عایق کلی قادر به کارکرد پایدار در دمای بالا است.

جامع ترین اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

Intermittent Duty

احتیاج به سرویس که نیاز به کارکرد برای حالات متناوب (۱) بار و بدون بار دارد یا (۲) بار و استراحت (۳) بار، بدون بار و استراحت که فواصل جایگزین قطعا مشخص شده است.

Interpoles

مجموعه کمکی از قطب های میدان حامل جریان آرمیچر برای کاهش شار میدان ناشی از واکنش آرمیچر در یک موتور DC.

Inverter

دستگاه الکترونیکی که فرکانس ثابت و ولتاژ ثابت را به فرکانس و ولتاژ متغیر تبدیل می کند. کاربر را قادر می سازد تا سرعت موتور AC را به صورت الکتریکی تنظیم کند.

I2R

تلفات ناشی از جریان در رسانا ناشی از مقاومت (برابر جریان مجذور مقاومت).

اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

J SECONDS (موتور های DC)

J واحد اینرسی است. به عنوان زمان بر حسب ثانیه برای شتاب دادن آرمیچر موتور به سرعت پایه نامی با استفاده از گشتاور بار کامل نامی تعریف می شود.

جامع ترین اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

Jackscrew

وسیله ای که برای تراز کردن موقعیت یک موتور استفاده می شود. این دستگاه ها پیچ های قابل تنظیمی هستند که روی پایه یا فریم موتور قرار می گیرند. همچنین وسیله ای برای جدا کردن محافظ های انتهایی مجموعه موتور.

اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

Kilowatt (کیلووات)

از آنجایی که وات توان واحد نسبتاً کوچکی است، کیلووات – (کیلووات) ۱۰۰۰ وات – در مواردی که واحد های اندازه گیری توان بزرگتر مطلوب هستند استفاده می شود.

اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

Laminations

بخش فولادی هسته‌ های روتور و استاتور مجموعه‌ای از لایه‌ های نازک (ورق‌ ها) را تشکیل می‌ دهند که روی هم چیده می‌ شوند و توسط گیره ‌ها، پرچ‌ ها یا جوش‌ ها به هم متصل می‌ شوند. برای کاهش تلفات جریان گردابی به جای یک قطعه جامد از لمینیت ها استفاده می شود. (صفحه ۲ را ببینید.)

Large Motors

معمولاً به موتور های AC با فریم های سری ۵۰۰۰ به بالا یا موتور های DC با فریم های سری ۵۰۰ و بزرگتر گفته می شود.

Load

بار تحمیل شده به موتور توسط ماشین محرکه. اغلب به عنوان گشتاور مورد نیاز برای غلبه بر مقاومت دستگاهی که آن را هدایت می کند، بیان می شود. گاهی اوقات “load” مترادف با “قدرت مورد نیاز یا required power” است.

Locked Rotor Current

جریان حالت پایدار گرفته شده از خط با روتور در حالت سکون (در ولتاژ و فرکانس نامی). این جریانی است که هنگام راه اندازی موتور و بار مشاهده می شود.

Locked Rotor Torque

حداقل گشتاوری که یک موتور در حالت سکون برای تمام موقعیت های زاویه ای روتور ایجاد می کند (با ولتاژ نامی اعمال شده در فرکانس نامی).

Losses

یک موتور انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند و در این کار با تلفات مواجه می شود. این تلفات تمام انرژی است که به یک موتور وارد می شود و به توان قابل استفاده تبدیل نمی شود بلکه به گرما تبدیل می شود و باعث افزایش دمای سیم پیچ ها و سایر قسمت های موتور می شود.

Lubrication

به منظور کاهش سایش و جلوگیری از گرمای بیش از حد برخی از اجزای موتور، روغن کاری لازم است (استفاده از روغن یا گریس). بلبرینگ ها جز اصلی موتور هستند که نیاز به روغن کاری دارند (طبق دستورالعمل سازنده). با این حال، روغن کاری بیش از حد می تواند به سیم پیچ ها و جز های داخلی و غیره آسیب برساند (به “PLS®” در صفحه ۱۱ مراجعه کنید).

اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

Magnetic Polarity

این یک اصل اساسی در سیم پیچ است که قطب های مجاور باید برای ایجاد قطبیت مغناطیسی مخالف پیچ شوند. این به آن معنا نیست که سیم‌ پیچ‌ ها باید قبل از قرار گرفتن در استاتور در این جهت پیچیده شوند. این به معنی این است که سیم پیچ باید به گونه ای وصل شود که اگر جریان از طریق یک قطب در جهت عقربه های ساعت حرکت کند، باید از قطب بعدی در خلاف جهت عقربه های ساعت عبور کند. این اصل برای تعیین صحت نمودار های اتصال استفاده می شود.

Medium Motors

موتور ها در فریم NEMA 143T تا ۴۴۹T.

Meggar Test

اندازه گیری مقاومت سیستم عایق است. این معمولاً بر حسب مگا اهم اندازه گیری می شود و با عبور ولتاژ بالا در جریان کم از سیم پیچ های موتور و اندازه گیری مقاومت سیستم های عایق مختلف آزمایش می شود.

Motor

دستگاهی که انرژی الکتریکی را می گیرد و آن را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند تا شفت را بچرخاند.

Multi-speed Motor

یک موتور به گونه‌ای پیچیده می‌ شود که اتصالات مختلف در استارت می‌ تواند سرعت را به سرعتی از پیش تعیین‌ شده، تغییر دهد. متداول ترین موتور چند سرعته، دو سرعته است اگرچه گاهی اوقات موتور های سه و چهار سرعته هم وجود دارند. موتور های چند سرعته را می توان با دو مجموعه سیم پیچ یا یک سیم پیچ پیچید. آنها همچنین با گشتاور ثابت، گشتاور متغیر یا اسب بخار ثابت در دسترس هستند.

جامع ترین اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

جامع ترین اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

Nameplate

صفحه بیرونی موتور که قدرت موتور، ولتاژ، راندمان سرعت، طراحی، محفظه و غیره را توصیف می کند.

اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

Navy Service “A”

موتور هایی که برای برآوردن الزامات MIL M-17059 یا MIL M-17060 برای ضربه و سرویس بالا طراحی شده اند و برای اثربخشی رزمی یک کشتی ضروری هستند. این موتور ها معمولاً از آهن ندولار ساخته می شوند.

N.E.C. Temperature Code  (کد “T”)

یک شاخص کد ملی برق برای توصیف حداکثر دمای مجاز سطح موتور تحت هر شرایط کارکرد عادی یا غیرعادی. کد های “T” برای U.L قابل اجرا هستند. در موتور های ضد انفجار ذکر شده دمای سطح نباید از حداقل دمای سوختن موادی که در مکان خطرناک یافت می شود، بیشتر باشد. کد “T” برای موتور ها و سایر انواع تجهیزات الکتریکی که در معرض طبقه بندی مکان های خطرناک هستند، اعمال می شود.

NEMA

انجمن ملی تولیدکنندگان برق یک سازمان غیرانتفاعی است که توسط سازندگان تجهیزات و لوازم الکتریکی سازماندهی و پشتیبانی می شود. NEMA استاندارد هایی را برای:

 • رتبه بندی اسب بخار
 • سرعت ها
 • اندازه و ابعاد فریم
 • ولتاژ ها و فرکانس های استاندارد با تغییرات مجاز
 • عوامل خدماتی
 • گشتاور
 • جریان راه اندازی و KVA
 • محوطه

NEMA I

(به «Weather-Protected Machine» نوع I مراجعه کنید.)

NEMA II

(به «Weather-Protected Machine» نوع II مراجعه کنید.)

Nodular Iron (Ductile Iron)

چدن مخصوص با ساختار کریستالی که آن را قادر می سازد ضربه های شدید را تحمل کند.

اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

Oil Mist Lubrication-Dry Sump

روشی برای روانکاری یاتاقان های ضد اصطکاک، که از روغن پراکنده در جریان هوا استفاده می کند. از محفظه یاتاقان تخلیه می شود تا اجازه انباشته شدن روغن را ندهد.

Oil Mist Lubrication-Wet Sump

مشابه روغن‌کاری خشک، با این تفاوت که یک مخزن روغن در محفظه یاتاقان ایجاد شده است. این حوضچه روغن در صورتی که روغن قطع شود و از منبعی خارج از محفظه یاتاقان مانند روغن‌ گیر سطح ثابت تغذیه شود، به تامین روغن برای بلبرینگ ادامه می‌ دهد.

Open Bearing

بلبرینگی که در هیچ یک از دو طرف بدنه یاتاقان حفاظ، پیچ یا محافظ ندارد.

OPEN EXTERNALLY-VENTILATED MACHINE

دستگاهی که با هوای خارجی به وسیله یک دمنده موتوری مجزا که روی محفظه دستگاه نصب شده است، تهویه می شود.

Open Pipe-Ventilated Machine

مانند نوع قبلی است با این تفاوت که منافذ برای ورود هوای تهویه به گونه ای چیده شده اند که مجاری یا لوله های ورودی را می توان به آنها متصل کرد. هوا ممکن است به وسیله قطعات یکپارچه با ماشین یا وسایل بیرونی و نه بخشی از ماشین به گردش در آید. در مورد دوم، این ماشین گاهی اوقات به عنوان یک دستگاه تهویه جداگانه یا با نیروی تهویه شناخته می شود.

Open (Protected) Motor

موتوری که دارای دهانه های تهویه است که اجازه عبور هوای خنک کننده خارجی را از روی سیم پیچ ها و اطراف آن می دهد. اصطلاح «Open Machine» وقتی برای دستگاه‌ های بزرگ بدون صلاحیت به کار می‌ رود، ماشینی را مشخص می‌ کند که هیچ محدودیتی برای تهویه غیر از آنچه که در ساخت مکانیکی لازم است، ندارد.

اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

P Base

یک پایه مخصوص شبیه به فلنج “D” به جز با یک بند تنه ماشینی که به جای بیرون زدگی فرو رفته است. معمولا در پمپ ها یافت می شود.

PLS®

یک سیستم انحصاری بلبرینگ و روانکاری که اجازه می دهد روغن کاری کامل بلبرینگ چه موتور به صورت عمودی و چه افقی نصب شده باشد، انجام شود. این سیستم همچنین به جلوگیری از روغن کاری بیش از حد کمک می کند که عمر موتور را کوتاه می کند. یک مزیت اضافی برای روانکاری PLS، یاتاقان های خنک تر است.

جامع ترین اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

Paralleling

وقتی لازم است دو یا چند موتور DC به صورت موازی کار کنند – یعنی برای هدایت یک بار مشترک در حالی که بار را به طور مساوی بین همه موتور ها تقسیم می کنند – آنها باید ویژگی های سرعت-گشتاور یکسان داشته باشند. هرچه افت سرعت با بار بیشتر باشد، موفقیت در موتور های موازی آسان تر می شود. نتیجه این است که موتور های سری به طور موازی راحت تر از هر نوع دیگری کار می کنند. موتور های مرکب که دارای ویژگی‌ های افت سرعت (تنظیم بالا) نیز هستند، عموماً بدون مدار های خاص یا یکسان سازی موازی می‌ شوند. ممکن است کارکرد موازی موتور های شنت یا شنت تثبیت شده به دلیل ویژگی‌ های سرعت تقریباً ثابت آنها دشوار باشد. گاهی اوقات باید قبل از موازی شدن این موتور ها در رنج های مورد نیاز، تغییراتی در کنترل موتور انجام شود.

Part Winding Start Motor

برای استارت، اول بخشی از سیم پیچ اولیه و متعاقباً انرژی بخشیدن به بقیه سیم پیچ در یک یا چند مرحله تنظیم شده است. هدف کاهش مقدار اولیه جریان راه اندازی جذب شده یا گشتاور راه اندازی ایجاد شده توسط موتور است. یک موتور القایی استارت سیم‌ پیچ قطعه استاندارد طوری چیده شده است که نیمی از سیم‌ پیچ اولیه آن را می‌ توان در ابتدا و سپس نیمه باقی‌ مانده را می‌ توان انرژی داد، سپس هر دو نیمه جریان یکسانی دارند.

Permanent Magnetic Synchronous (PMR)

(Hysteresis Synchronous )

یک موتور با آهنربا های تعبیه شده در مجموعه روتور، که روتور را قادر می سازد تا خود را با میدان مغناطیسی دوار استاتور هماهنگ کند. این موتور ها لغزش صفر (سرعت ثابت با بار) دارند و گشتاور، راندمان و جریان کمتری را نسبت به موتور های سنکرون رلوکتانسی قابل مقایسه ارائه می دهند.

Phase

روابط فضایی سیم‌ پیچ‌ ها و مقادیر متغیر چرخه‌ های تکرارشونده ولتاژ و جریان AC را نشان می‌ دهد. با توجه به موقعیت (یا رابطه فاز) سیم پیچ ها، ولتاژ ها و جریان های مختلف در هر لحظه از همه جنبه ها مشابه نیستند. هر سیم پیچ، بقیه را در موقعیت خودش هدایت یا عقب می راند. هر ولتاژ به مرور زمان ولتاژ دیگری را هدایت یا به تأخیر خواهد انداخت. هر جریان در زمان جریان دیگری را هدایت می کند یا با تاخیر مواجه می کند. رایج ترین منابع تغذیه تک فاز یا سه فاز هستند (با ۱۲۰ درجه برق بین سه فاز).

Plug Reversal

اتصال مجدد سیم پیچ موتور به صورت معکوس برای اعمال گشتاور ترمز معکوس در جهت چرخش عادی آن در حین اجرا. اگر چه این یک وسیله ترمز دینامیک موثر در بسیاری از کاربرد ها است، وصل کردن و پلاگینگ، گرمای بیشتری نسبت به روش های دیگر تولید می کند و باید با احتیاط استفاده شود.

Polarization Test

نسبت تست مگار یک دقیقه ای به تست مگار ده دقیقه ای (به “Meggar Test” در صفحه ۱۰ مراجعه کنید). برای شناسایی آلاینده ها در عایق سیم پیچ که معمولاً روی V.P.I ولتاژ بالا انجام می شود، موتور هایی که با غوطه وری در آب آزمایش می شوند.

Poles

در یک موتور AC، به تعداد قطب های مغناطیسی در سیم پیچ استاتور اشاره دارد. تعداد قطب ها سرعت موتور را تعیین می کند. (به «Synchronous Speed» در صفحه ۱۵ مراجعه کنید.)

در موتور DC، به تعداد قطب های مغناطیسی در موتور اشاره دارد. آنها میدان مغناطیسی را ایجاد می کنند که آرمیچر در آن کار می کند (سرعت با تعداد قطب ها تعیین نمی شود).

Polyphase Motor

موتور های القایی دو یا سه فاز دارای سیم پیچی هستند که برای هر فاز یکی است که به طور مساوی بر همان تعداد درجات الکتریکی تقسیم می شود. معکوس کردن موتور دو فاز با معکوس کردن جریان از طریق هر سیم پیچ انجام می شود. معکوس کردن یک موتور سه فاز با تعویض هر دو اتصال آن به خط انجام می شود. موتور های پلی فاز در جایی استفاده می شوند که منبع تغذیه چند فاز (سه فاز) در دسترس است و عمدتاً به کاربرد های صنعتی محدود می شود.

مشخصات گشتاور راه اندازی و معکوس موتور های پلی فاز فوق العاده خوب است. این به دلیل این واقعیت است که سیم پیچ های مختلف یکسان هستند و برخلاف موتور خازن، جریان ها متعادل هستند. آنها یک رابطه فاز ایده آل دارند که منجر به یک میدان چرخشی واقعی در محدوده کامل عملکرد از روتور قفل شده تا سرعت کامل می شود.

Power Code

نوع منبع تغذیه، فرمانس، ولتاژ و تنظیمات یکسو کننده را که به موتور DC تغذیه می کند، مشخص می کند.

Power Factor

اندازه گیری اختلاف فاز زمانی بین ولتاژ و جریان در مدار AC. با کسینوس زاویه این اختلاف فاز نشان داده می شود. برای زاویه ۰ درجه، ضریب توان ۱۰۰٪ و ولت / آمپر مدار برابر با وات است (این وضعیت ایده آل و غیر واقعی است). ضریب توان نسبت توان واقعی-KW به کل KVA یا نسبت توان واقعی (وات) به توان ظاهری (ولت آمپر) است.

Primary Winding

سیم پیچ یک موتور، ترانسفورماتور یا سایر وسایل الکتریکی که به منبع برق متصل است.

Protective Relay

وظیفه اصلی آن محافظت از سرویس در برابر وقفه یا جلوگیری یا محدود کردن آسیب به دستگاه است.

Pull-In Torque

حداکثر گشتاور ثابت، که یک موتور سنکرون در ولتاژ و فرکانس نامی به همگامی شتاب می دهد.

Pull-Up Torque

حداقل گشتاور ایجاد شده توسط یک موتور AC در طول دوره شتاب گیری از صفر تا سرعتی که در آن خرابی رخ می دهد. برای موتور هایی که گشتاور شکست مشخصی ندارند، گشتاور کششی حداقل گشتاوری است که در طی فرآیند دستیابی به سرعت نامی ایجاد می شود.

اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

R-R

(r bar) مقاومت مدار آرمیچر در واحد با استفاده از emf شمارنده به عنوان پایه است.

جامع ترین اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

RPM (دور در دقیقه)

تعداد دفعاتی که شفت موتور (ماشین) در دقیقه می چرخد. این تابعی از طراحی و منبع تغذیه است.

جامع ترین اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

Random Wound

نوع استاندارد سیم پیچ استاتور که در موتور های زیر ۱۰۰۰ ولت استفاده می شود. سیم پیچ ها به طور تصادفی با سیم گرد پیچیده می شوند، برخلاف سیم پیچ های تخت.

RTD (دتکتور های حرارتی مقاومتی)

سیم پیچ RTD

دستگاه مقاومتی که برای اندازه‌گیری تغییر دما در سیم‌ پیچ‌ های موتور استفاده می‌ شود تا شرایط احتمالی بیش از حد گرمایش را تشخیص دهد. این ها در شکاف سیم پیچ تعبیه شده اند و مقاومت آنها با دما تغییر می کند.

بلبرینگ RTD

جزئی که برای اندازه گیری دمای یاتاقان برای تشخیص شرایط گرمای بیش از حد استفاده می شود. مقاومت RTD با دمای بلبرینگ ها تغییر می کند.

Reactance (Inductive)

مشخصه یک سیم پیچ هنگام اتصال به جریان متناوب، که باعث می شود جریان در فاز زمانی ولتاژ را عقب بیاندازد. موج جریان دیرتر از رسیدن موج ولتاژ به اوج خود می رسد.

Reflective Wave

امواج انعکاسی می توانند در کاربرد های موتور با سرعت متغیر رخ دهند، زمانی که درایو و موتور در فاصله قابل توجهی از هم قرار گیرند. ترکیبی از طول های بلند (کابل) و نیمه رسانا های سوئیچینگ سریع در درایو می تواند باعث افزایش ولتاژ در ترمینال های موتور شود. این ها می توانند باعث خراب شدن عایق موتور شوند.

Relay

وسیله ای که با تغییر در شرایط یک مدار الکتریکی عمل می کند تا عملکرد دستگاه های دیگر را در همان مدار الکتریکی یا مدار الکتریکی دیگری تحت تأثیر قرار دهد.

Reluctance

ویژگی یک ماده مغناطیسی که در برابر جریان خطوط مغناطیسی نیرو از طریق آن مقاومت می کند.

Reluctance Synchronous Motor

یک موتور سنکرون با طراحی روتور ویژه که مستقیماً روتور را با میدان مغناطیسی دوار استاتور همتراز می کند و امکان لغزش را در زیر بار فراهم نمی‌ کند. موتور های Reluctance دارای راندمان، ضریب قدرت و گشتاور کمتری نسبت به مدل های آهنربای دائم هستند.

Resistance

حد مانعی که یک ماده بر سر جریان الکتریکی ایجاد می کند به عنوان مقاومت شناخته می شود و به اهم اندازه گیری می شود.

Resilient Mounting

سیستم تعلیق یا نصب کوشینگی که برای کاهش انتقال صدای معمولی موتور و لرزش به سطح نصب طراحی شده است. این نوع نصب معمولاً در موتور های کسری اسب بخار برای فن ها و دمنده ها استفاده می شود.

Reversing

مگر اینکه خلاف آن مشخص شده باشد، یک موتور DC همه کاره، برگشت پذیر است. یک موتور DC را می توان با تغییر قطبیت میدان یا آرمیچر معکوس کرد، اما نه هر دو را. هنگامی که معکوس کردن سریع ضروری باشد، مدار آرمیچر معکوس می شود. در برخی موارد، معکوس کردن اتصالات میدانی موتور های شنت مفید است، چون که کنترل ها باید جریان بسیار کمتری را به خصوص در موتور های بزرگ نسبت به کنتاکتور های مدار آرمیچر تحمل کنند. یک موتور AC با معکوس کردن اتصالات یک پایه در برق سه فاز یا با معکوس کردن سیم ها در تک فاز معکوس می شود.

Roller Bearing

یک سیستم یاتاقان ویژه با غلتک‌ های استوانه‌ای که قادر به رسیدگی به کاربرد های تسمه‌دار بسیار بزرگ برای بلبرینگ‌ های استاندارد است.

Rotating Magnetic Field

نیروی ایجاد شده توسط استاتور پس از اعمال نیرو به آن و باعث چرخش روتور می شود.

Rotor

عضو چرخان یک موتور القایی که از لایه های زیاد تشکیل شده است. یک شفت که از مرکز عبور می کند و یک قفس سنجاب که در بیشتر موارد از آلومینیوم ساخته شده است، که لایه ها را در کنار هم نگه می دارد و به عنوان رسانایی برای میدان مغناطیسی القایی عمل می کند. قفس سنجاب با ریخته‌گری آلومینیوم مذاب در شکاف ‌های بریده شده در هر لمینیت ساخته می‌ شود. (صفحه ۲ را ببینید.)

اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

Screens

محافظی که می‌ تواند روی دهانه‌ های درپوش فن روی موتور خنک‌شده با فن یا دهانه ‌های تهویه یک موتور محافظت‌ شده قرار داده شود تا به جلوگیری از ورود ذرات بزرگ و/یا حیوانات کمک کند، اما مانع تهویه نشود.

Secondary Winding

سیم پیچی که به منبع برق متصل نیست، اما جریان القا شده در آن را از طریق پیوند مغناطیسی خود با سیم پیچ اولیه حمل می کند.

Series DC Motors

در جا هایی که برای یک موتور DC به گشتاور های راه اندازی بالا نیاز است، از موتور سری استفاده می شود. بار باید به طور محکم به موتور متصل باشد و هرگز به صفر نرسد تا از سرعت بیش از حد موتور جلوگیری شود.

بار باید تغییرات گسترده سرعت را از بار کامل تا بار سبک تحمل کند. مناطق معمولی کاربرد کامیون های صنعتی، بالابر ها، جرثقیل ها هستند.

Service Factor (SF)

 1. وقتی روی پلاک موتور استفاده می شود، عددی که نشان می دهد یک موتور چقدر بالاتر از رتبه پلاک می تواند بارگذاری شود بدون اینکه باعث تخریب جدی شود (یعنی یک SF 1.15 می تواند ۱۵٪ گشتاور بیشتری نسبت به رتبه ۱٫۰ SF همان موتور تولید کند).
 2. هنگامی که در استفاده از موتور ها یا گیربکس ها استفاده می شود، یک رقم شایستگی، که برای “تنظیم یا adjust” استفاده می شود، بار های اندازه گیری شده را در تلاش برای جبران شرایطی که اندازه گیری یا تعریف آنها دشوار است، اندازه گیری می کند. به طور معمول، بار های اندازه‌گیری شده در فاکتور های سرویس (عوامل تجربی) ضرب می‌ شوند و نتیجه آن در رتبه‌بندی «گشتاور مورد نیاز معادل یا equivalent required torque» یک موتور یا گیربکس است.

Short-Circuit

نقص در سیم پیچ که باعث دور زدن بخشی از مدار الکتریکی عادی می شود. این اغلب منجر به کاهش مقاومت یا امپدانس به حدی می شود که باعث گرم شدن بیش از حد سیم پیچ و متعاقب آن فرسودگی می شود.

Shaft

عضو چرخشی موتور که برای اتصال به دستگاه محرک از کنار یاتاقان ها بیرون زده است.

Shunt Wound DC Motors

موتور های شنت یکپارچه اسب بخاری در جایی استفاده می‌ شوند که نیاز های بار اولیه برای تغییر حداقل سرعت از بار کامل تا بدون بار و/یا اسب بخار ثابت در محدوده سرعت قابل تنظیم در پتانسیل ثابت باشد. موتور های شنت برای بار های گشتاور متوسط ​​راه اندازی مناسب هستند.

کاربرد های معمولی شامل درایو های جداگانه برای ماشین ابزار مانند مته و ماشین تراش و فن و دمنده گریز از مرکز است که با استفاده از دهانه تخلیه تنظیم می شوند.

SKEW

چیدمان لمینیت ها بر روی یک روتور یا آرمیچر برای ارائه یک الگوی زاویه ای کم از شکاف های آنها نسبت به محور شفت. این الگو به از بین بردن اثرات چرخش با سرعت کم در آرمیچر و به حداقل رساندن ارتعاشات القا شده در روتور و همچنین کاهش نویز مرتبط کمک می کند. همچنین می تواند به افزایش گشتاور راه اندازی کمک کند.

Sleeve Bearings

نوعی یاتاقان بدون عناصر غلتان، که در آن شفت موتور روی یک لایه روغن سوار می شود.

Slip

تفاوت بین سرعت میدان مغناطیسی دوار (که همیشه سنکرون است) و روتور در موتور های القایی غیر سنکرون به Slip معروف است. به صورت درصدی از سرعت سنکرون بیان می شود. Slip به طور کلی با افزایش گشتاور افزایش می یابد.

Space Heater

واحد های هیتر مقاومتی کوچک که در موتور نصب شده اند که در هنگام خاموش شدن موتور برای جلوگیری از تراکم رطوبت در سیم پیچ موتور برق دار می شوند.

Special Purpose Motor

موتور با مشخصات عملکردی خاص یا ساختار مکانیکی خاص، یا هر دو، برای یک کاربرد خاص طراحی شده و در تعریف موتور با هدف عمومی یا هدف معین قرار نمی گیرد.

Splash-Proof Motor

یک موتور باز که در آن دهانه های تهویه به گونه ای ساخته شده است که قطرات ذرات مایع یا جامد که روی آن می ریزند یا در یک خط مستقیم به سمت آن می آیند در هر زاویه ای که بیش از ۱۰۰ درجه از عمود نباشد، نمی تواند مستقیماً یا با ضربه وارد شود و در امتداد سطحی از موتور حرکت کند.

Split Phase Start

موتور هایی که از یک سیم پیچ اصلی و یک سیم پیچ کمکی استفاده می کنند که سیم پیچ استارت نامیده می شود. سیم‌ پیچ‌ ها متفاوت هستند و در نتیجه با ایجاد یک جابجایی فاز بین جریان ‌های دو سیم‌ پیچ، تک فاز منبع تغذیه را جدا می‌ کنند و در نتیجه یک میدان دوار تولید می‌ کنند.

پس از اینکه موتور تقریباً به ۷۵٪ سرعت نامی رسید، سیم پیچ راه اندازی به طور خودکار با استفاده از یک کلید گریز از مرکز یا توسط یک رله قطع می شود. سپس موتور بر روی یک میدان نوسانی به کار خود ادامه می دهد، که در ارتباط با چرخش روتور، یک اثر میدان دوار ایجاد می کند. از آنجایی که میدان چرخشی وجود ندارد، پس از خاموش شدن سیم‌ پیچ استارت، چرخش را نمی‌ توان تغییر داد تا زمانی که موتور استراحت کند یا حداقل سرعت بسته شدن کلید اتوماتیک را کاهش دهد.

سوئیچ های استارت ویژه و همچنین سوئیچ های معکوس ویژه موجود هستند که ابزاری برای شنت کردن انقباضات باز سوئیچ اتوماتیک در حین کارکرد موتور دارند و بنابراین اجازه می دهند موتور فاز تقسیم شده در حین چرخش معکوس شود. این نوع راه اندازی و استارت معمولاً در موتور های تک فاز کسری یافت می شود.

Speed

سرعت موتور به دور در دقیقه (دور در دقیقه) شفت اشاره دارد. برای موتور AC سه فاز. . .

جامع ترین اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

 

 

Stabilized Shunt-Wound Motor

این نوع موتوری با جریان مستقیم است که در آن مدار میدان شنت یا به صورت موازی با مدار آرمیچر یا به منبع جداگانه ولتاژ تحریک متصل است و همچنین دارای یک سیم پیچ سری سبک برای جلوگیری از افزایش سرعت است. یا کاهش جزئی سرعت با افزایش بار به دست آید.

Standards Organizations

ABS………….. اداره حمل و نقل آمریکا

ANSI…………. موسسه استاندارد ملی آمریکا

API …………… موسسه نفت آمریکا

BASEEFA ….. خدمات تایید بریتانیا برای تجهیزات الکتریکی در جو های قابل اشتعال

BISSC ………. کمیته استاندارد های صنعت پخت CE……………. مطابقت با استاندارد های اروپایی CSA…………. انجمن استاندارد کانادا

EPACT ……… قانون سیاست انرژی ایالات متحده ۱۹۹۷

IEC…………… کمیسیون بین المللی الکتروتکنیکی IEEE…………. موسسه مهندسین برق و الکترونیک ISO………. ….. سازمان بین المللی استاندارد MIL…………… مشخصات نظامی

MSHA……….. اداره معدن، ایمنی، بهداشت و NAFTHA………. موافقتنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی

NEC …………. کد ملی برق

NEMA……….. انجمن ملی تولیدکنندگان برق UL ……………. آزمایشگاه های بیمه گر

UR……………. لابراتوار های بیمه گر به رسمیت شناخته شده

USDA ……….. وزارت کشاورزی ایالات متحده

USCG……….. گارد ساحلی ایالات متحده

Starting Current

مقدار جریانی که در آن لحظه به یک موتور کشیده می شود – در بیشتر موارد بسیار بیشتر از مقدار مورد نیاز برای کار کردن است. همان جریان روتور قفل شده.

Starting Torque

گشتاور یا نیروی پیچشی که توسط یک موتور در لحظه ای که به آن انرژی می رسد وارد می شود. گشتاور راه اندازی و استارت اغلب بیشتر از گشتاور در حال اجرا یا بار کامل است.

Stator

بخشی از ساختار مغناطیسی موتور القایی AC که نمی چرخد. معمولاً شامل سیم پیچ اولیه است. استاتور از لایه های چند تایی با سوراخ بزرگی در مرکز تشکیل شده است که روتور می تواند در آن بچرخد. در استاتور شکاف هایی وجود دارد که سیم پیچ ها برای سیم پیچ ها در آن قرار می گیرند. (صفحه ۲ را ببینید.)

Stress Cones

یک محافظ فیزیکی که روی نقطه اتصالات خارجی روی سرپوش های موتور ولتاژ متوسط ​​و بالا قرار می گیرد. Stress Cone ها برای جلوگیری از شکست دی الکتریک سرپوش های موتور در مجاورت اتصال خارجی استفاده می شود. این ها معمولاً به یک جعبه مجرای بزرگ در موتور های بزرگ نیاز دارند.

Suffixes to NEMA Frames

پسوند های حروف گاهی اوقات از تعیین اندازه فریم NEMA پیروی می کنند. برخی از این پسوند ها طبق استاندارد های NEMA دارای معانی زیر هستند:

موتور های فرکشنال اسب بخار C ……………… فیس مونتاژ

G……………… موتور پمپ بنزین

H …………….. نشان دهنده یک قاب با ابعاد “F” بزرگتر است

J ………………. موتور پمپ جت

Y ……………… ابعاد نصب ویژه (به سازنده مراجعه کنید)

Z………………. تمام ابعاد نصب به جز پسوند شفت استاندارد است

موتور های یکپارچه اسب بخار

A ……………… موتور یا ژنراتور DC

C ………………… نصب روی انتهای درایو

D ………………… نصب فلنج در انتهای درایو

P ……………… موتور های توخالی و توپر عمودی با فلنج P-Base HP……………. شفت توپر عمودی موتور های دارای فلنج P-Base (تراست معمولی) JM ……………. موتور پمپ کوپله بسته با نصب C-Face و مخصوص ……….. ………. پسوند شفت

موتور پمپ جفت بسته JP…………….. با نصب C-Face و مخصوص ……………….. پسوند شفت بلند

LP ……………. موتور های شفت توپر عمودی با فلنج P-Base ( رانش متوسط) S ……………… استاندارد شفت کوتاه برای اتصال مستقیم

T………………. شفت استاندارد – قاب “T”.

V ……………… نصب عمودی

Y ……………… ابعاد نصب ویژه

Z………………. تمام ابعاد نصب استاندارد به جز پسوند شفت

Surge Protection

یک دستگاه خازن معمولاً در جعبه لوله نصب می شود تا نوسانات ولتاژی را که ممکن است در نتیجه روشنایی یا نوسان منبع تغذیه (پیک دوره کوتاه) رخ دهد، برطرف کند. این نوسانات می تواند منجر به بیش از دو برابر شدن ولتاژ نامی به سیم پیچ ها شود و به نوبه خود باعث آسیب سیم پیچ شود.

Synchronous Motor

موتوری که تا بار کامل با سرعت ثابت کار می کند. سرعت روتور برابر با سرعت میدان مغناطیسی دوار استاتور است – هیچ لغزشی وجود ندارد. دو نوع موتور سنکرون عمده وجود دارد: رلوکتانس و آهنربای دائم. موتور سنکرون اغلب در مواردی استفاده می شود که سرعت دقیق موتور باید حفظ شود.

Synchronous Speed

سرعت میدان مغناطیسی دوار تنظیم شده توسط سیم پیچ استاتور یک موتور القایی. در موتور سنکرون، روتور با میدان مغناطیسی دوار قفل می شود و گفته می شود که موتور با سرعت سنکرون کار می کند. تقریباً سرعت موتور بدون بار روی آن. این برابر است با. . .

جامع ترین اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

T Frame

نام فعلی NEMA که قاب موتور های القایی AC را شناسایی می کند. (NEMA دارای جداول ابعادی است که اندازه گیری قاب استاندارد را ارائه می دهد.) در سال ۱۹۶۵ جایگزین قاب استاندارد قبلی “U” شد.

Tachometer

یک ژنراتور کوچک که معمولاً به عنوان یک دستگاه سنجش سرعت چرخشی استفاده می شود. سرعت سنج ها معمولاً به شفت خروجی موتور های با سرعت متغیر DC یا AC متصل می شوند که به تنظیم سرعت نزدیک نیاز دارند. سرعت سنج سیگنال خود را به کنترلی می رساند که خروجی آن را بر اساس موتور DC یا AC تنظیم می کند (که به آن کنترل “بازخورد حلقه بسته یا closed loop feedback” می گویند).

Temperature

با در نظر گرفتن طول عمر، تأثیر مستقیمی بر عمر حرکتی دارد. ملاحظات کاربردی زیر که بر دمای کارکرد موتور تأثیر می‌ گذارند باید در نظر گرفته شوند:

 1. بلبرینگ
 2. روان کننده ها
 3. چرخه کاری
 4. لودینگ یا بارگذاری شعاعی
 5. بارگذاری محوری
 6. نصب
 7. محوطه
 8. دمای محیط
 9. تهویه

به عنوان یک قاعده کلی، هر ۱۰ ̊C افزایش دمای کل بیش از حداکثر مجاز سیستم عایق موتور، عمر آن را به نصف کاهش می دهد. عمر روان کننده بلبرینگ یا چرخ دنده به ازای هر ۲۵ ̊F (تقریبا ۱۴ ̊C) افزایش دما به نصف کاهش می یابد. گرما در نهایت باعث خراب شدن بیشتر روان کننده ها و آب بندی ها می شود که منجر به نشت و افزایش اصطکاک می شود.

T (Temperature Codes کد های دما)

(“کد دمای N.E.C. (کد “T”)” را در صفحه ۱۱ ببینید.)

Temperature Rise

برخی از تلفات انرژی الکتریکی ذاتی در موتور ها به گرما تبدیل می شود و باعث می شود که برخی از قطعات موتور در هنگام کار موتور گرم شوند. قسمت های گرم شده در دمای بالاتری نسبت به هوای اطراف خود هستند که باعث افزایش دمای اتاق (محیط) می شود.

تطبیق موتور و سیستم عایق مناسب (کد های دمای NEMA) با دمای محیط مورد انتظار بسیار مهم است. اگر موتوری با ضریب سرویس بیش از ۱٫۰ ساخته شده باشد، می تواند در دمایی تا حدودی بالاتر از دمای کارکرد نامی موتور کار کند. در همه موارد، قابلیت حرارتی عایق واقعی معمولاً بالاتر از دمای فعالیت موتور است تا امکان گرمای بیش از حد را فراهم کند. به این حالت کمکی هات اسپات می گویند. (به سیستم‌ های عایق برای کد های دمای استاندارد NEMA مراجعه کنید).

Temperature Tests

آزمایش‌ هایی که برای تعیین افزایش دمای قسمت‌ های خاصی از موتور بالاتر از دمای محیط، هنگام کار در شرایط خاص انجام می‌ شود.

Test

روتین Routine

یک تست معمولی یک آزمایش اساسی است که در کارخانه با الزامات NEMA MG1، بند ۱۲٫۵۱ و IEEE-112-1978 انجام می شود. این شامل اندازه گیری های زیر است: بدون جریان / وات بار. مقاومت سیم پیچ؛ و تست پتانسیل بالا

کامل Complete

یک آزمون کامل آزمونی است که الزامات IEEE-112-1978 را برآورده می کند. این شامل تست های انجام شده در یک تست معمول و همچنین یک اجرای حرارتی با بار کامل است. جریان بدون بار و تعیین وات گشتاور. راندمان در ۱۲۵، ۱۰۰، ۷۵، ۵۰ و ۲۵ درصد بار کامل؛ ضریب توان در ۱۲۵، ۱۰۰، ۷۵، ۵۰ و ۲۵ درصد بار کامل.

شاهد Witness

آزمایش شاهد آزمایشی است که با حضور نماینده مشتری انجام می شود.

سر و صدا Noise

آزمایشی که برای تأیید سطح صدای موتور، مطابق با IEEE-85 انجام شد. آزمایش ها در شرایط بدون بار در اتاق صدا انجام می شود.

Thermal Protector (inherent)

یک وسیله حفاظتی ذاتی در برابر گرمای بیش از حد که به دمای موتور پاسخ می دهد و وقتی به درستی روی موتور اعمال می شود، موتور را در برابر گرمای بیش از حد خطرناک ناشی از اضافه بار یا عدم استارت محافظت می کند. این محافظت با تنظیم مجدد دستی یا خودکار در دسترس است.

Thermistor ترمیستور – مقاومت حساس به حرارت

نیمه رسانایی که برای اندازه گیری دما استفاده می شود و می توان آن را به زنگ هشدار یا متر وصل کرد تا گرمای بیش از حد موتور را تشخیص دهد.

Thermocouple ترموکوپل – دستگاه تشخیص حرارت

یک دستگاه تشخیص دما ساخته شده از دو فلز غیر مشابه که ولتاژی را به عنوان تابعی از دما تولید می کند. ترموکوپل ها را می توان به یک متر یا زنگ هشدار متصل کرد تا گرم شدن بیش از حد سیم پیچ ها یا یاتاقان های موتور را تشخیص دهد.

Thermostat ترموستات

واحد هایی که مستقیماً روی سیم ‌پیچ‌ های موتور اعمال می‌ شوند که دمای سیم‌ پیچ را حس می‌ کنند و ممکن است به طور خودکار مدار را در شرایط گرم شدن بیش از حد قطع کنند.

Torque

نیروی چرخشی وارد شده توسط یک موتور یا شفت گیربکس، که معمولاً بر حسب . . .

جامع ترین اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

Totally-Enclosed Enclosure

محفظه موتور که از تبادل آزاد هوا بین داخل و خارج محفظه جلوگیری می کند اما ضدهوا نیست. با این محفظه می توان از روش های مختلف خنک سازی استفاده کرد.

Totally Enclosed Air to Air Cooled Machine دستگاه خنک کننده هوا به هوا کاملا محصور

یک ماشین کاملاً محصور که با گردش هوای داخلی از طریق یک مبدل حرارتی خنک می شود که به نوبه خود با گردش هوای خارجی خنک می شود. مجهز به مبدل حرارتی هوا به هوا برای خنک کردن هوای تهویه و فن یا فن های یکپارچه با محور روتور یا جداگانه برای گردش هوای خارجی.

Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure محفظه کاملا محصور شده با فن خنک کننده

خنک کنندگی بیرونی را با استفاده از یک فن (ها) یکپارچه با دستگاه، اما خارج از قسمت های محصور فراهم می کند.

Totally Enclosed Non-Ventilated Enclosure محفظه بدون تهویه کاملا محصور

هیچ قید و بندی برای خنک کننده خارجی قطعات محصور ندارد. موتور با تابش گرما از سطوح بیرونی به جو اطراف خنک می شود.

Totally Enclosed Pipe-Ventilated Machine دستگاه تهویه لوله کاملاً محصور

یک ماشین کاملاً محصور به جز منافذی که طوری چیده شده اند که مجرا ها یا لوله های ورودی و خروجی برای ورود و تخلیه هوای تهویه به آنها متصل شوند. هوا ممکن است به وسیله اجزای یکپارچه با ماشین یا وسایل بیرونی و نه بخشی از ماشین به گردش در آید. در حالت دوم، این ماشین‌ ها باید به عنوان ماشین‌ های تهویه ‌دار جداگانه شناخته شوند.

Totally Enclosed Water Air-Cooled Machine دستگاه هوا خنک کننده کاملا محصور در آب

یک ماشین کاملاً محصور که با گردش هوا خنک می شود و به نوبه خود توسط آب در گردش خنک می شود. مجهز به مبدل حرارتی آب خنک برای خنک کردن هوای تهویه و فن، یکپارچه با محور روتور یا جداگانه، برای گردش هوای تهویه.

Transformer

دستگاهی که توان الکتریکی (جریان متناوب) را به توان الکتریکی با ولتاژ متفاوت تبدیل می کند. در این دستگاه هر دو سیم پیچ اولیه و ثانویه معمولاً ثابت هستند و روی یک هسته مغناطیسی مشترک پیچیده می شوند.

Thrust Bearings

یاتاقان‌ های مخصوصی که برای مقابله با نیرو های محوری بالاتر از حد معمول بر محور موتور ها استفاده می‌ شوند، همانطور که در مورد برخی از پایه ‌های فن یا تیغه پمپ وجود دارد.

Tube Cooled

موتوری که در آن گرما با تبادل حرارت هوا به هوا دفع می شود

اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

U.L (Underwriter’s Laboratory)

یک سازمان آزمایش مستقل که دستگاه ها، سیستم ها و مواد را با اشاره خاص به خطرات جانی، آتش سوزی و تلفات بررسی و آزمایش می کند. استاندارد هایی را برای موتور ها و کنترل های مورد استفاده در مکان های خطرناک از طریق همکاری با سازندگان ایجاد می کند. U.L. دارای استاندارد ها و تست هایی برای موتور های ضد انفجار و ضد گرد و غبار است که باید قبل از اعمال برچسب U.L تایید شود.

اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

Vacuum Degassed Bearing

گاز زدایی خلا فرآیندی است که در تصفیه فولاد برای یاتاقان های چرخشی (بلبرینگ) استفاده می شود که سطح یاتاقان بسیار متراکم و ثابتی را تضمین می کند. این منجر به ماندگاری بیشتر یاتاقان می شود. تمام بلبرینگ ها یاتاقان های خلا گاز زدایی هستند.

Variable Torque

یک موتور چند سرعته که در بار های دارای گشتاور مورد نیاز استفاده می‌ شود، که مانند برخی از پمپ‌ ها و دمنده‌ های گریز از مرکز با سرعت متفاوت است. اسب بخار با مجذور سرعت تغییر می کند.

Vertical Motor

موتوری که به صورت عمودی (شفت بالا یا پایین) مانند بسیاری از کاربرد های پمپ نصب می شود.

Vertical P Base Motor

یک موتور عمودی با یک صفحه مخصوص نصب مطابق با طرح NEMA “P” و با یک شیار حلقه روی شفت.

Voltage

نیرویی که باعث ایجاد جریان در مدار الکتریکی می شود. مشابه فشار در هیدرولیک، ولتاژ اغلب به عنوان فشار الکتریکی شناخته می شود. ولتاژ موتور معمولاً با منبع تغذیه ای که به آن متصل است تعیین می شود. NEMA نیاز دارد که موتور بتواند اسب بخار نامی خود را در ولتاژ پلاک به اضافه یا منفی ۱۰٪ حمل کند، اگرچه لزوماً در افزایش دمای نامی نیست.

Voltage Drop

تلفاتی که در سرتاسر یک امپدانس مدار از منبع نیرو تا نقطه قابل اجرا (موتور) ناشی از مقاومت در هادی ایجاد می شود. افت ولتاژ در یک مقاومت به شکل گرمای آزاد شده در هوا در نقطه مقاومت است.

اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

Wk2 (لحظه اینرسی)

زمان اینرسی به صورت Wk2 بر حسب پوند فوت بیان می شود.

مربع حاصل ضرب، وزن جسم بر حسب پوند و مربع شعاع چرخش بر حسب فوت است.

اگر کاربرد به گونه ای است که موتور از طریق یک قرقره یا چرخ دنده حرکت می کند به طوری که تجهیزات رانده با سرعت بالاتر یا پایین تر از روتور کار می کند، لازم است اینرسی منعکس شده به شفت موتور محاسبه شود.

جامع ترین اصطلاحات الکتروموتور AC و DC

Watt

مقدار توان لازم برای حفظ جریان یک آمپر در فشار یک ولت. اکثر موتور ها بر حسب کوات برابر با ۱۰۰۰ وات هستند. یک اسب بخار برابر با ۷۴۶ وات است.

Weather Protected Machine

دستگاه محافظت شده در برابر آب و هوا Type I (WPI) یک دستگاه باز است که راه های تهویه آن به گونه ای ساخته شده است که ورود باران، برف و ذرات معلق در هوا به قطعات الکتریکی را به حداقل برساند. دهانه های تهویه آن برای جلوگیری از عبور میله استوانه ای به قطر ۳/۴ اینچ ساخته شده است.

Weather Protected Machine Type II

TYPE II (WPII) علاوه بر محفظه ای که برای یک ماشین محافظت شده در برابر آب و هوای نوع I تعریف شده است، راه های تهویه آن در ورودی و تخلیه به گونه ای تنظیم شده است که هوا با سرعت بالا و ذرات معلق در هوا که در اثر طوفان یا باد شدید به داخل دستگاه دمیده می شوند، می توانند بدون ورود به مجرای تهویه داخلی که مستقیماً به قطعات الکتریکی خود دستگاه منتهی می شود تخلیه می شود. مسیر معمولی هوای تهویه‌ ای که وارد قطعات الکتریکی ماشین‌ ها می‌ شود به‌ وسیله بافل کردن یا از طریق یک محفظه جداگانه مرتب می‌ شود تا حداقل سه تغییر جهت ناگهانی ایجاد کند که هیچ یک از آنها نباید کمتر از ۹۰ درجه سانتیگراد باشد. علاوه بر این، یک منطقه با سرعت کم از ۱۸۲٫۹ متر (۶۰۰ فوت) در دقیقه.

منبع: motor-hmc