قیمت تولید موتور های الکتریکی و فروش آنها در سراسر جهان یک کار پیچیده است – و بنابراین بار هزینه های بالا، همانطور که همه ما در حال حاضر احساس می کنیم، بر قیمت الکتروموتور نیز تأثیر می گذارد. قیمت الکتروموتور به عوامل زیادی بستگی دارد. مواد اولیه تشکیل دهنده یک موتور اساساً مس، آلومینیوم، چدن و ​​فولاد است که شامل ورق الکتریکی نیز می شود. هزینه های نیروی کار و انرژی در کشور سازنده متحمل می شود و حمل و نقل به سایر نقاط جهان معمولاً از طریق دریا یا راه آهن انجام می شود. هزینه های مختلف به طریقه های مختلف انجام می شود، بنابراین نرخ ارز نیز برای قیمت نهایی مرتبط است. قیمت ها غیرقابل پیش بینی است. موتور ها از فولاد مهر و موم شده اند، که باید خواص الکتریکی خاصی را داشته باشد.

راندمان بالاتر موتور نیاز به کیفیت بالاتر فولاد دارد، بنابراین قیمتی برای آن در بورس وجود ندارد. فقط برای چدن قیمت دارد، اما در مورد فولاد اینطور نیست. اگر تولید در کارخانه‌ های فولاد متوقف شود، آهن خام ارزان‌تر و فولاد گران‌تر می‌ شود. توقف های مکرر تولید در کارخانه های فولاد به ویژه در کشور های مهم تولیدی اوکراین و چین وجود دارد. به عنوان مثال، در ۱۷ آگوست ۲۰۲۲، پلتفرم بازار فلزات شانگهای از بسته شدن نزدیک به ۲۰ کارخانه فولاد در غرب چین خبر داد زیرا انرژی در حال جیره بندی است. همین خبر به ظاهر بی اهمیت، روی قیمت ها تاثیر می گذارد. در ادامه به بررسی عوامل تاثیرگذار در قیمت الکتروموتور و دسته بندی الکتروموتور ها می پردازیم. در

قیمت الکتروموتور صنعتی

الکتروموتور صنعتی مدلی از موتور الکتریکی می باشد که به خاطر بهره مندی از برخی ویژگی های خاص مناسب استفاده در صنایع می باشند. این موتور ها در مدل های تک فاز و سه فاز تولید می شوند. قیمت الکتروموتور های صنعتی، بالا است به این علت که اهمیت الکتروموتور در صنعت بسیار بالا می باشد و این مهم بودن بستگی به موارد مختلفی دارد که بیان می کنیم. در صنایع کوچک مانند نوار نقاله تا ماشین های بزرگ صنعتی که کارخانه ها و تولیدی های بزرگ از آنها استفاده می کند، به وجود الکتروموتور نیازمندیم. هزینه های انرژی یکی از دلایلی است که هزینه های حمل و نقل ماه ها در سطح بسیار بالایی باقی مانده است و قیمت الکتروموتور صنعتی را افزایش می دهد. طی دو سال، قیمت حمل یک کانتینر ۲۰ فوتی بیش از پنج برابر شده است.

علاوه بر این، زنجیره‌ های تامین کاملاً از ریتم خارج شده‌اند و اختلالات در سراسر جهان گسترش یافته و یکدیگر را تقویت می‌ کنند. از آنجایی که تمام هزینه های اضافی ۱۰۰% به مشتری منتقل می شود، قیمت واقعی حمل و نقل تا زمانی که کالا وارد نشده است مشخص نیست. الکتروموتور های صنعتی انواع مختلف چینی و ایرانی دارند. برند های ایرانی مثل الکتروژن و موتوژن و برند چینی نظیر ارسم گوانگلو مدل های مختلفی مثل موتور ترمز دار و گیربکس دار را تولید می کنند. عوامل مختلفی روی قیمت تاثیر می گذارند که یکی از این عوامل هم، برند است. پس انتظار نداشته باشید که قیمت الکتروموتور ارسم گوانلگو با موتوژن و الکتروژن، یکی باشد.

قیمت الکتروموتور

قیمت الکتروموتورچینی

عملکرد یکی از عوامل تعیین کننده قیمت موتور های DC براشلس یا به طور کلی هر الکتروموتوری است. در حالی که موتور های DC بدون جاروبک چینی از عمر طولانی تری نسبت به موتور های برس خورده خود بهره می برند (که از برس ها و یک کموتاتور برای ایجاد اتصال الکتریکی استفاده می کنند و بنابراین در معرض سایش هستند)، آنها همچنین برای کار کردن به یک مدار درایو نیاز دارند. به عبارت دیگر، بین موتور های DC براش‌لس و برس‌دار، عملکرد و هزینه‌ های مبادله‌ای وجود دارد.

علاوه بر این، قیمت موتور های DC می‌ تواند بسیار متفاوت باشد. در حالی که موتور های بدون براش DC با قیمت مناسب می‌ توانند مطابق با الزامات عملکردی خاص تولید شوند، با این وجود محدودیتی برای میزان عملکرد می‌ توان با استفاده از چنین موتور های بدون براش DC به دست آورد. قیمت موتور DC بدون براش به قطعات و مواد مورد استفاده بستگی دارد. اینها همچنین بر عملکرد موجود و در نتیجه بر قیمت موتور تأثیر مستقیم دارند. دو نوع اصلی آهنربا های روتور، آهنربا های دائمی و میدانی هستند. از آنجایی که ویژگی های آهنربا از جمله عوامل موثر بر گشتاور موتور هستند، هر چه آهنربا کارآمدتر باشد، عملکرد موتور بالاتر خواهد بود. متأسفانه، تجهیز یک موتور DC بدون براش با مشخصات گشتاور بهتر، هزینه قطعات و مواد آن را افزایش می دهد. به همین ترتیب، استفاده از قطعات و مواد با رتبه پایین تر، هزینه موتور را کاهش می دهد، اما به قیمت کاهش عملکرد، محدوده استفاده های ممکن را محدود می کند.

قیمت الکتروموتور ارسم گوانگلو

شرکت چینی ارسم گوانگلو Guanglu الکتروموتور هایی در کلاس IE2 می سازد که دارای موتور های استاندارد GOST،YX3 که میزان بهره وری بالایی دارند، بوده و آلومینیوم، از بدنه یا پوسته موتور به طور کامل حذف شده است. موتور های الکتریکی ساخته شده از انواع مختلفی مثل موتور ترمز دار،موتور سرعت، موتور لرزاننده، موتور تک فاز و … می باشند. دو جزء اصلی یک موتور الکتریکی استاتور و روتور آن هستند که از ورق فولادی الکتریکی به عنوان ماده اصلی آنها استفاده می شود. درجات مختلف ورق فولادی الکتریکی منجر به سطوح متفاوتی از راندمان موتور می شود. در حالی که استفاده از فولاد کم عیار مواد و هزینه های ساخت (ماشینکاری) را پایین نگه می دارد، همچنین باعث عملکرد کمتر موتور می شود. در مقابل، موتور های ساخته شده از ورق فولادی الکتریکی با عیار بالا می توانند عملکرد بسیار بالایی داشته باشند.

متأسفانه، این باعث افزایش مواد و هزینه های ساخت می شود پس قیمت الکتروموتور چینی را هم افزایش می دهد. محور روتور توسط یاتاقان ها پشتیبانی می شود. در حالی که انواع مختلفی از یاتاقان ها وجود دارد، یاتاقان های روتور یاتاقان توپ یا یاتاقان های ساچمه ای هستند. بلبرینگ های ساچمه ای می توانند هزینه های تولید را پایین نگه دارند و در عین حال محصولاتی با عملکرد مناسب ارائه می دهند. از سوی دیگر، زمانی که به کارایی بالا نیاز است، مانند مدل‌ های گران‌قیمتی که به طول عمر محصول نیاز دارند، می‌ توان با استفاده از موتور های براش‌لس چینی مجهز به بلبرینگ به این کار دست یافت. در کل می توان گفت که قیمت موتور های الکتریکی ارسم گوانگلو نسبت به کیفیتی که دارند بسیار مناسب است.

قیمت الکتروموتور ایرانی

تولید کننده های ایرانی هم در زمینه تولید و توزیع موتور های الکتریکی فعال هستند. در برخی موارد قیمت الکتروموتور ایرانی از چینی پایین‌تر است. بر روی قیمت این موتور ها، عوامل مختلفی تاثیر می گذارند. مثلا قیمت موتور های DC بدون جاروبک بسته به انتخاب مواد و انتخاب طراحی انجام شده برای دستیابی به سطح عملکرد مطلوب متفاوت است. در مورد اجزای کلیدی، آهنربا، ورق فولادی الکتریکی و یاتاقان‌ های روتور، تفاوت عملکرد واضحی از نظر ویژگی‌ هایی مانند گشتاور، سرعت، نویز، کارایی، عمر و قابلیت اطمینان وجود دارد.

انتخاب قطعات و مواد برای آهنربا، ورق فولادی الکتریکی و بلبرینگ روتور از جمله عواملی هستند که عملکرد و هزینه موتور DC بدون جاروبک را تعیین می‌ کنند. قیمت و عملکرد یک موتور بستگی به این دارد که کدام ملاحظات در اولویت قرار دارند. این سوالی است که بار ها و بار ها مطرح می شود، زیرا تلاش برای عملکرد بالاتر به ناچار قیمت را بالا می برد. در حالی که تعادل قیمت و عملکرد مهم است، به خطر انداختن عملکرد می‌ تواند خطرآفرین باشد. بهترین راه پیش رو این است که گزینه های مختلف قیمت، عملکرد و قطعات و مواد را درک کنید تا موتوری را انتخاب کنید که به بهترین وجه با نیاز ها مطابقت دارد. موتور های ایرانی هم از نظر قیمت و هم از نظر کیفیت، عملکرد قابل قبولی دارند.

قیمت الکتروموتور موتوژن

موتوژن یک تولید کننده ایرانی انواع الکتروموتور است که قیمت الکتروموتور های این برند هم مقرون به صرفه هستند. موتوژن امروزه گستره وسیعی از الکتروموتور تک فاز و الکتروموتور سه فاز را تولید می‌ کند. در بین عموم دینام موتوژن با نام ‌های موتور ژن، الکتروموتورژن، موتوژن تبریز و ژن شناخته می‌ شود. الکتروموتور سه فاز آلومینیومی،

الکتروموتور سه فاز چدنی، الکتروموتور تک فاز دو خازنه، الکتروموتور تک فاز خازن دائم، الکتروموتور مشعل گازی و گازوئیلی، الکترو پمپ آب کولری و الکتروموتور کولری و الکتروپمپ صنعتی از جمله تولیدات موتوژن هستند. هنگام انتخاب یک برنامه جدید برای موتور پمپ، خریدار دو انتخاب برای بازده موتور الکتریکی دارد: راندمان EPACT یا راندمان برتر NEMA. برای عملکرد کلی و کمترین هزینه عملیاتی، یک موتور با راندمان برتر NEMA را از یک تامین کننده خریداری کنید.

موتور های با راندمان برتر NEMA دارای روتور ها و استاتور های بزرگتر هستند. این روتور ها و استاتور های بزرگتر مس و فولاد الکتریکی بیشتری نسبت به موتور های EPACT یا بازده استاندارد دارند. با مواد خنثی‌تر (کوپر و فولاد الکتریکی)، موتور های الکتریکی با راندمان برتر NEMA دارای راندمان موتور بالایی هستند و ده‌ ها هزار هزینه کمتری برای کارکرد در طول سال‌ ها نسبت به موتور های الکتریکی با راندمان EPACT و راندمان استاندارد دارند. اگر موتور پمپ الکتریکی موجود به دلیل خرابی نیاز به تعویض داشته باشد، خریدار باید هزینه تعمیر را در مقابل صرفه جویی در هزینه بالقوه تعویض به موتور الکتریکی با راندمان برتر NEMA در نظر بگیرد.

قیمت الکتروموتور الکتروژن

از جمله برند های ایرانی تولید کننده موتور های الکتریکی با کیفیت، الکتروژن است. قیمت الکتروموتور الکتروژن، بسته به نوع آن متفاوت است. ازجمله محصولات دینام الکتروژن می‌ توان به انواع الکتروموتور کولری سازگار با محیط‌ زیست، موتور پمپ کولری با قابلیت‌ های متنوع، فن الکتروموتور تک فاز  با درجه حفاظت  IP=20  و IP=40، الکتروموتور در بازکن الکتروژن، انواع فن پرتابل قابل‌ حمل، الکتروموتور قابل‌ حمل، موتور هود، الکتروموتور آسانسور، موتور در برقی، موتور مشعل، انواع پمپ آب خانگی و صنعتی، پمپ کفکش، الکتروموتور تک فاز و الکتروموتور سه فاز اشاره کرد. یکی از مهمترین خصوصیات الکتروموتور الکتروژن، استفاده از دیسک های ترمز برای توقف سریع محور پس از توقف موتور است.

یعنی نوع الکتروموتور های آن ترمز دار هستند. معمولا پس از توقف موتور ها مدت زمان مشخصی طول کشیده تا محور یا شفت موتور متوقف شود. این موضوع با استفاده از ترمز الکتروموتور به راحتی امکان پذیر است. این موضوع می تواند کمک زیادی به پیشبرد عملکرد در الکتروموتور ها کند. و اختلال در برخی از الکتروموتور ها می تواند هزینه های سنگینی را به صنعت مربوطه تحمیل کند. پس انتخاب صحیح فقط شامل در نظر گرفتن قیمت الکتروموتور نیست.

قیمت الکتروموتور

قیمت الکتروموتور ترمز دار

قیمت الکتروموتور های ترمز دار هم بستگی به برندشان دارد. این موتور ها، که به صورت الکترو مکانیکی عمل می کنند از دو دیسک که یکی ثابت و دیگری متصل به شفت اصلی الکتروموتور است، ساخته شده اند. دیسک های این موتور ترمز توسط لنت و فنر به هم متصل هستند که باعث وصل شدن جریان برق توسط یک آهنربای سیم پیچی شده که به طور موازی با مدار استاتور قرار گرفته اند، به موتور می شوند. این اتصال ضمن گسسته بودن سبب رها شدن شفت روتور می شود.

این نوع موتور ترمز ها اغلب در آسانسور ها ، بالابر های نفربر و بسیاری از دستگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد . در استاپ موتور الکتریکی، راه های کنترل سنتی با قطع لحظه ای برق انجام می شود. اما در بسیاری از برنامه ها، خاموش شدن فوری موتور مجاز نیست. به عنوان مثال: ساختمان های بلند، سیستم پمپ آب ساختمان، در هنگام خاموش شدن فوری، به لوله، حتی پمپ ها آسیب می رساند. برای کاهش و جلوگیری از این پدیده، موتور پمپ باید به تدریج خاموش شود، یعنی توقف نرم، پس اینجا الکتروموتور ترمز دار کاربرد دارد و می تواند چنین شرایطی را برآورده کند. در ایستگاه پمپاژ، فناوری توقف نرم می تواند از آسیب دیدن درب پمپ ایستگاه پمپاژ جلوگیری کند تا هزینه های نگهداری و تعمیرات را کاهش دهد.

قیمت الکتروموتور گیربکس دار

الکتروموتور گیربکس دار یا گیربکس های صنعتی همانطور که از نامشان پیداست، از تلفیق یک الکتروموتور با گیربکس ساخته شده است. قیمت این الکتروموتور ها در مقابسه با نوع عادی گران تر است. گیربکس، مجموعه ای از چرخ دنده ها می باشد که وظیفه انتقال قدرت را برعهده دارد. قدرت تولید شده توسط الکتروموتور به وسیله گیربکس و با کنترل سرعت منتقل می شود.

جنس الکتروموتور ها از چدن و آلومینیوم است و جنس گیربکس از آهن، برنج یا آلومینوم است. هدف از استفاده گیربکس در الکتروموتور تنظیم قدرت یا سرعت است. از این رو الکتروموتور های گیربکس دار به دو دسته کلی تقسیم می شوند :

  • موتور الکتریکی گیربکس دار کاهنده
  • موتور الکتریکی گیربکس دار افزاینده

در نوع اول گیربکس میزان توان را افزایش داده و سرعت را پایین می برد در نوع دوم بالعکس.

با توجه به تعداد زیاد موتور های گیربکس دار موجود در بازار، ویژگی های فنی بی شماری وجود دارد که می توان از آنها برای ارزیابی کیفیت، قابلیت اطمینان و نسبت هزینه-فایده یک موتور گیربکس دار استفاده کرد. طبیعتاً این نوع الکتروموتور با نسبت هزینه به فایده خوب، ترجیح داده می شود.

هزینه های نگهداری بخش مهمی از هزینه های طول عمر است. اگر یونیت گیربکس به خصوص قوی و قابل اعتماد باشد، منجر به تماس کمتر می شود و تأثیر مثبتی بر در دسترس بودن سیستم دارد.

قیمت موتور جاروبک یا براش دار

هنگام مقایسه قیمت الکتروموتور های برس دار با موتور های بدون جاروبک، تمایل داریم به سمت بهتر بودن یکی از دیگری متمایل شویم. اما حقیقت این است که هیچ یک از این گزینه ها از نظر فنی “بهتر” نیستند. همه چیز بستگی به پروژه ای دارد که در حال تجهیز آن هستید و اینکه چگونه می خواهید کارایی ساخت خود را افزایش دهید. موتور های براش و بدون برس به ترتیب برای پروژه های مختلف ایده آل هستند، به همین دلیل است که یادگیری تفاوت بین و هدف هر کدام بسیار مهم است. همانطور که احتمالاً حدس زده اید، موتور های برس دار نام خود را از داشتن برس در ساختار داخلی خود گرفته اند. این برس ها چیزی هستند که دستگاه دیگری را درون موتور به نام کموتاتور شارژ می کنند.

کموتاتور با برق از برس ها شارژ می شود. در واقع، برس ها تنها تامین کننده انرژی هستند که مستقیماً منجر به چرخش روتور می شود. موتور های بدون برس فاقد برس ها هستند زیرا انرژی خود را از جای دیگری می گیرند. سنسور های خاص موقعیت قطب آهنربا را در داخل دستگاه تشخیص می دهند که جریان را به فاز اختصاصی سیم پیچ سیم پیچ هدایت می کند. این آهنربا را بر اساس قانون چپ فلمینگ می چرخاند. این تفاوت ها نه خوب است و نه بد. ماهیت پروژه شما تعیین می کند که کدام یک از اینها برای شما مناسب تر است.

از آنجایی که یکی ارزان تر است، ممکن است به ویژگی های دیگری نیاز نداشته باشید. اما اگر این کار را می‌کنید، بهتر است یکی را انتخاب کنید که متناسب با نیاز شما باشد. قیمت موتور های برس دار ارزان تر از موتور های براشلس هستند، اما هنوز نقش مهمی برای موتور های برس دار در عرصه فناوری امروزی وجود دارد. موتور های برس خورده تمایل بیشتری به سایش و پارگی دارند. آنها ارزان تر از موتور های براش‌لس هستند، آنها برای اجرا به انرژی کمی بیشتر نیاز دارند و آنها از موتور های براش‌لس پر سر و صداتر هستند.

قیمت موتور استپر

یکی دیگر از انواع موتور های الکتریکی، موتور های استپر هستند. یکی از نکات مثبت این مدل ها، قیمت این الکتروموتور ها است. بیشتر موتور های پله ای یا استپر صنعتی، موتور های پله ای هیبریدی هستند که از یک روتور آهنربای دائمی و یک استاتور الکترومغناطیسی زخمی تشکیل شده اند. جریان DC برای انرژی دادن به سیم پیچ های مغناطیسی موتور پله ای استفاده می شود. جریان تامین شده از درایو یک میدان مغناطیسی ایجاد می کند که برای چرخش شفت موتور استفاده می شود. الکترومغناطیس بالایی فعال می شود و دندانه های چرخ دنده مرکزی بر این اساس ردیف می شوند. آهنربای الکتریکی بالایی غیرفعال و سمت راست روشن می شود. سپس نزدیک‌ترین دندان ‌های دندانه دار می‌ پرند تا با این ها هم ردیف شوند.

این باعث ایجاد یک پله می شود (مثلاً چرخش ۱٫۸ درجه). Microstepping تعداد گام ها/چرخش را افزایش می دهد. افزایش جریان باعث افزایش گشتاور موتور می شود. هر چه فرکانس گام بیشتر باشد سرعت موتور بیشتر می شود. با افزایش سرعت موتور EMF برگشتی می تواند گشتاور موتور را کاهش دهد. بازخورد موقعیت مورد نیاز نیست، با این حال اختیاری است. جریان DC یک میدان مغناطیسی ایجاد می کند. این یک سیستم حلقه باز و جریان ثابت است. جریان در حالی که موتور در حالت استراحت است حفظ می شود. طراحی/کنترل ساده، باعث قیمت کمتر این الکتروموتور می شود.

قیمت الکتروموتور

نکات تکمیلی قیمت موتور الکتریکی

هنگام جستجو برای خرید یک موتور الکتریکی یا قیمت الکتروموتور موتور دنده برای کاربرد خود، مهم است که الزامات فراتر از سرعت، گشتاور، توان و ولتاژ را در نظر بگیرید.

ولتاژ: آیا به پریز دیواری دسترسی خواهید داشت یا به محصولی نیاز دارید که با باتری کار کند؟ اگر پریز دیواری موجود باشد، ولتاژ استاندارد (۱۱۵ ولت) یا صنعتی (۲۳۰ ولت) است؟

فرکانس: موتور ها برای محصولاتی که در ایالات متحده کار می کنند با فرکانس ۶۰ هرتز کار می کنند، اما اگر محصول شما در خارج از ایالات متحده استفاده می شود، ممکن است لازم باشد گزینه ۵۰ هرتز یا ۵۰-۶۰ هرتز را در نظر بگیرید.

سرعت: آیا سرعت یا محدوده سرعتی تنظیم شده ای وجود دارد که در آن به موتور برای کار کردن نیاز دارید؟ اگر سرعت دقیق یا قابل تنظیم مهم است، ممکن است لازم باشد یک کنترل به موتور اضافه کنید.

گشتاور: برنامه شما به چه مقدار گشتاور شروع نیاز دارد؟ آیا گرانش مانعی خواهد بود که باید در نظر گرفته شود؟ آیا گشتاور مورد نیاز موتور در طول دوره کارکرد موتور متفاوت است؟ «بدترین سناریو» مقدار گشتاوری که برنامه شما به آن نیاز دارد چقدر است؟

پاور: آیا میزان توانی که فکر می کنید برنامه شما به آن نیاز دارد برابر با توانی است که در واقع استفاده می کند؟ هنگام ارائه مشخصات، بدانید که آیا از قدرت در حال اجرا استفاده می کنید یا حداکثر توان.