کدام الکتروموتور برای پمپ  مناسب است؟ اندازه مناسب موتور الکتریکی بسیار مهم است. انجام این کار یک واحد پمپاژ تولید می کند که کارایی بیشتری دارد و طول عمر بیشتری را ارائه می دهد. عدم اندازه‌گیری صحیح موتور منجر به ایجاد یک واحد پمپاژ و پمپ می‌ شود که بیش از آنچه باید انرژی می‌ طلبد یا واحدی که خطا های الکتریکی مکرر ایجاد می‌ کند و ممکن است از خرابی زودرس موتور رنج ببرد.

موتور های الکتریکی در زمان بارگیری کامل در حداکثر ضریب توان و کارایی خود عمل می کنند. بنابراین، شما نمی خواهید موتوری بخرید که خیلی بزرگ است. عقل سلیم حکم می کند که کوچکتر از آن بدتر است. چند مرحله ساده به شما کمک می کند موتور مناسب را برای کاربرد پمپ گریز از مرکز خود انتخاب کنید.

وزن مخصوص سیالی که پمپاژ می شود ۱ در نظر گرفته می شود (مانند آب شیرین). موتور های الکتریکی با توجه به وزن مخصوص مایع پمپاژ شده اندازه می شوند. اگر پمپ با وزن مخصوص پایین با آب یا هر سیال با وزن مخصوص بالاتر تست شود، افزایش آمپر موتور می تواند موتور را بسوزاند.

اگر سیال واقعی وزن مخصوص بالاتر یا کمتری نسبت به آب داشته باشد، باید عدد روی محور Y منحنی پایینی را در وزن مخصوص سیال ضرب کنیم تا انرژی مورد نیاز صحیح برای کاربرد را بدست آوریم.

مقدمه ای اساسی بر موتور های پمپ

موتور های الکتریکی معمولاً در فواصل زمانی از پیش تعیین شده اندازه می شوند. این بدان معنی است که در بیشتر موارد، هنگام تعیین اندازه موتور برای جفت شدن به پمپ، باید به اندازه موتور موجود بعدی گرد کنید. بنابراین اگر قدرت مورد نیاز پمپ نشان می دهد که موتور باید حداقل ۴٫۵ اسب بخار رتبه بندی شود، باید رتبه موتور معمولی بعدی را جمع کنید: ۵ اسب بخار.

در حالی که شما نمی خواهید موتور های الکتریکی را کم حجم کنید، اکثریت قریب به اتفاق موتور ها با ضریب سرویس ۱٫۱۵ طراحی شده اند که کمی بیمه نامه را ارائه می دهد. این بدان معنی است که موتوری که برای ۱۰۰ اسب بخار رتبه بندی شده است، در واقع قادر به کار مداوم تا ۱۱۵ اسب بخار (۱۰۰ x 1.15) است. با این حال، اگر موتور بر روی یک درایو فرکانس متغیر کار کند، گرمای اضافی تولید می‌ شود و ضریب سرویس دیگر وارد عمل نمی‌ شود.

عواملی که باعث انتخاب سایز موتور می شوند

حداقل سه نکته اساسی وجود دارد که باید هنگام تعیین اندازه موتور برای راه اندازی یک پمپ گریز از مرکز به خاطر داشت:

برق مورد نیاز پمپ چیست؟

عملکرد معمولی برای این پمپ چگونه خواهد بود؟

آیا پمپ روی درایو فرکانس متغیر (VFD) کار می کند؟

برق مورد نیاز پمپ چیست؟ این سوال اول دارای دو بخش است: تقاضای برق در شرایط طراحی نامی چقدر است؟ و حداکثر توان مورد نیاز برای کارکرد پمپ در هر نقطه از منحنی عملکرد پمپ چقدر است؟

توان مورد نیاز برای به حرکت درآوردن پمپ در شرایط طراحی نامی همیشه باید کمتر از توان موتور پلاک شده باشد. بنابراین اگر پمپ در شرایط طراحی به ۴٫۵ اسب بخار نیاز دارد، حداقل باید اندازه موتور ۵ اسب بخار باشد؛ یعنی اینکه اینجا در انتخاب الکتروموتور برای پمپ، باید اندازه اسمی بعدی بالاتر از ۴٫۵ اسب بخار را باید در نظر بگیریم.

در بسیاری از موارد، انتخاب موتوری به اندازه کافی بزرگ است که بتواند حداکثر توان مورد نیاز پمپ را در هر نقطه از منحنی انتخاب کند. این مقدار حداکثر توان به عنوان اسب بخار ترمز بدون اضافه بار پمپ یا NOL BHP نامیده می شود. اندازه یک موتور برای رسیدگی به این تقاضای برق تضمین می کند که موتور قادر خواهد بود پمپ را حتی اگر شرایط کار به طور چشمگیری تغییر کند، فعال نگه دارد.

سایر نکات الکتروموتور برای پمپ

اگر پمپ به درستی اندازه شود، در ۱۰٪ از بهترین نقطه کارایی خود کار می کند. بنابراین، اگر پمپ گاهی اوقات با حداکثر ظرفیت (۴۰۰ گرم در دقیقه یا متر مکعب در ساعت) کار می کند یا در شرایط اضافه بار موقت دیگری قرار می گیرد، مانند شروع به کار هنگام چرخش به عقب، می توانیم از ضریب سرویس پمپ استفاده کنیم تا اسب بخار مورد نیاز را به ما بدهد. رتبه بندی ضریب سرویس پمپ توسط سازنده موتور ارائه می شود و معمولاً در سه محدوده موجود است:

ضریب سرویس ۱٫۰۰ تا ۱٫۱۰؛ اکثر موتور هایی که این درجه بندی های پایین را دارند قدیمی تر هستند و اکثر آنها سیم پیچ های آلومینیومی نامطلوب دارند.

ضریب سرویس ۱٫۱۵؛ این رایج ترین فاکتور سرویس مورد استفاده در موتور های مدرن است.

ضریب سرویس ۲٫۰۰ تا ۲٫۵۰؛ این موتور ها به ندرت در انبار هستند و با قیمتی عالی ساخته می شوند.

موتور ها در انواع قدرت در دسترس هستند. رتبه بندی اسب بخار معمولی خواهد بود: ۰٫۵، ۱٫۰، ۱٫۵، ۲٫۰، ۳٫۰، ۵٫۰، ۷٫۰، ۱۰، ۱۵، ۲۰، ۳۰، و غیره.

به خاطر داشته باشید که محاسبات تولید گرما توسط سازنده برای موتور زمانی انجام شده است که با اسب بخار نامی خود کار می کرد و نه با رتبه بندی ضریب سرویس. همه این بدان معنی است که موتور گرمتر از حد انتظار کار می کند، اما همچنان در محدوده قابل قبول است.

مثال انتخاب الکتروموتور برای پمپ

فرض کنید که قدرت مورد نیاز ۸٫۷ اسب بخار بود. طبق API، شما به ۸٫۷ اسب بخار ۳ ۱٫۲۵ = ۱۰٫۸ اسب بخار نیاز دارید. در این مورد، شما باید یک موتور ۱۵ اسب بخاری بخرید زیرا هیچ موتوری بین ۱۰ تا ۱۵ اسب بخار موجود نیست. اما، یک پمپ جدید احتمالاً دارای رتبه ضریب سرویس ۱٫۱۵ خواهد بود. برای موتور ۱۰ اسب بخار، این به معنای ۱۰ اسب بخار ۳ ۱٫۱۵ = ۱۱٫۵ اسب بخار است. از آنجایی که این قدرت بیش از ۱۰٫۸ اسب بخار توصیه شده توسط API است، می توانید موتور ۱۰ اسب بخاری را به جای موتور ۱۵ اسب بخاری خریداری کنید و نیاز API را برآورده کنید.

هنگام انتخاب موتور برای پمپ گریز از مرکز، باید اندازه پروانه، حداکثر ظرفیت، وزن مخصوص سیال و کاربرد سرویس را در صورت اعمال الزامات API در نظر بگیرید. اگر این موارد را در نظر بگیرید، موتور مناسب برای کاربرد پمپ گریز از مرکز خود را انتخاب خواهید کرد.

سوالات تکمیلی الکتروموتور برای پمپ

عملکرد معمولی برای این پمپ چگونه خواهد بود؟

برخی از پمپ ها در سیستم هایی نصب می شوند که مشخص است پمپ در ۱۰۰٪ مواقع در شرایط طراحی نامی کار می کند. با این حال، اکثر سیستم ها نیاز دارند که پمپ در طیف وسیعی از شرایط کار کند. برای مواردی که پمپ به طور مداوم در یک شرایط کار می کند، اندازه موتور برای نیاز های برق در آن شرایط قابل قبول است، یعنی نیاز نیست فاکتور اضافی و دیگری را هم اضافه کنیم. در موارد دیگر، جایی که با طیف وسیعی از شرط های عملیاتی مواجه می‌ شوید، بهتر است اندازه موتور را طوری تنظیم کنید که NOL BHP پمپ را کنترل کند.

آیا پمپ توسط یک درایو فرکانس متغیر کار می کند؟

اگر پمپی با VFD کار می کند، موتور باید برای پمپ NOL BHP اندازه شود و پلاک موتور HP باید بیشتر از پمپ NOL BHP بدون توجه به ضریب سرویس موتور باشد. به یاد داشته باشید، زمانی که موتور توسط VFD کار می کند، ضریب سرویس موتور ناپدید می شود و از بین می رود. تنها استثنا در این مورد است که در آن پمپ در یک شرایط واحد در ۱۰۰٪ مواقع کار می کند.

اگر پمپ با VFD کار نکند، اندازه موتور یک موضوع انتخابی است. بهترین روش منطقی، این است که در همه موارد، رتبه‌بندی HP پلاک موتور باید از توان مورد نیاز پمپ در شرایط طراحی بیشتر باشد، و بسیاری از مشتریان همچنین می‌ خواهند NOL BHP کمتر از پلاک موتور HP باشد.

جمع بندی

انتخاب رتبه موتور مناسب گام مهمی در حصول اطمینان از اینکه کل واحد پمپاژ عملکرد قابل اعتماد و کارآمدی را برای سالهای آینده ارائه می دهد است. درک و پیروی از دستورالعمل های اساسی ذکر شده در بالا به اطمینان از انتخاب رتبه موتور مناسب در هر بار کمک می کند. موتورهای الکتریکی در زمان بارگیری کامل در حداکثر ضریب توان و کارایی خود عمل می کنند. بنابراین، شما نمی خواهید موتوری بخرید که خیلی بزرگ است. عقل سلیم حکم می کند که کوچکتر از آن بدتر است. چند مرحله ساده به شما کمک می کند موتور مناسب را برای کاربرد پمپ گریز از مرکز خود انتخاب کنید. در موارد دیگر، رتبه بندی HP پلاک موتور به گونه ای انتخاب می شود که از توان مورد نیاز پمپ در شرایط طراحی فراتر رود، اما کمتر از NOL BHP خواهد بود. تا زمانی که مشتری بفهمد موتور چگونه انتخاب شده است، و تا زمانی که NOL BHP کمتر از رتبه HP پلاک موتور به اضافه ضریب سرویس باشد، مشکلی وجود ندارد.

منابع: peerlesspump و introtopumps