گیربکس حلزونی چیست؟ وقتی صحبت از صنایع می شود، گیبرکس هلیکال و گیربکس حلزونی دو نوع اصلی از گیربکس ها هستند که معمولا در چندین کاربرد صنعتی استفاده می شوند. به طور معمول، یکی از مدل های گیبرکس هلیکال به جای گیربکس حلزونی استفاده می شود. اما پیشرفت هایی که در مدل های حلزونی ایجاد شده است نه تنها شکاف راندمان را کاهش داده است بلکه به گیربکس های حلزونی یک ویژگی رقابتی در مقایسه با گیربکس های هلیکال می دهند.

گیربکس حلزونی چیست؟

گیربکس حلزونی یک چرخ دنده شامل شفت با سکشن مارپیچی است که با چرخ دندانه دار درگیر می شود و آن را به حرکت در می آورد. این گیربکس حرکت چرخشی را ۹۰ درجه تغییر می دهد و صفحه این حرکت را بر اساس موقعیت چرخ حلزونی تغییر می دهد. آنها معمولا از یک چرخ برنجی و یک حلزون فولادی تشکیل شده اند.

گیربکس حلزونی

گیربکس حلزونی چگونه کار می کند؟

یک موتور یا موتور الکتریکی انرژی دورانی را به حلزون اعمال می کند. حلزون در مقابل چرخ گردش می کند و صفحه از طریق دندانه ها به چرخ فشار می آورد. چرخ در برابر نیرو رانده می شود.

موارد استفاده از گیربکس کتابی

چند دلیل وجود دارد که چرا یکی از گیربکس های حلزونی را به جای گیربکس های دیگر انتخاب کنید:

اولین مورد نسبت کاهش عالی است. یک گیربکس حلزونی می تواند با تلاش اندک نسبت کاهش بالایی داشته باشد – تنها کاری که باید انجام دهید اضافه کردن حاشیه به چرخ است. بنابراین، می توانید از آن برای بهبود بسیار زیاد گشتاور یا کاهش بسیار سرعت استفاده کنید. کاربران گیربکس های حلزونی دارای اجزای متحرک کمتر و فضاهای کمتری برای خرابی هستند.

دلیل دوم استفاده از گیربکس حلزونی، عدم توانایی در معکوس کردن جهت قدرت است. به دلیل اصطکاک بین چرخ و حلزون، چرخی با بار وارد شده به آن عملاً غیرممکن است که حرکت حلزون را آغاز کند.

در یک گیربکس معمولی، زمانی که بار کافی اعمال شود، خروجی و ورودی را می توان به طور مستقل تغییر داد. این امر باعث می‌شود که یک بک استاپ به یک گیربکس معمولی لازم باشد و پیچیدگی‌های پیکربندی دنده را بیشتر کند.

معایب گیربکس حلزونی

یک دلیل مشخص وجود دارد که چرا نباید از گیربکس های حلزونی به جای گیربکس های معمولی استفاده کنید و آن هم روغن کاری است.

حرکت بین چرخ و حلزون کاملاً کشویی است. هیچ قسمت چرخشی در تماس یا فعل و انفعال دندانه ها وجود ندارد. این امر روانکاری آنها را نسبتاً دشوار می کند.

روان کننده های مورد نیاز معمولاً ویسکوزیته بسیار بالایی دارند (ISO 320 و بالاتر) و بنابراین فیلتر کردن آنها مشکل ساز است و روان کننده های مورد نیاز معمولاً در کاری که انجام می دهند تخصصی هستند و نیاز به محصولی دارند که در محل قرار گیرند.

گیربکس کتابی یا حلزونی کجا استفاده می شود؟

برای کاربردهایی که به سرعت بالاتر نیاز دارند، می توان از گیربکس حلزونی استفاده کرد. برخی از کاربردهای گیربکس حلزونی عبارتند از:

  • معدن
  • پرس
  • کارخانه ها
  • سیستم های پله برقی / آسانسور
  • صنایع تولیدی و بسته بندی
  • ماشین آلات کوچک و نوار نقاله

گیربکس های حلزونی به دلیل مدل خاص خود در انواع صنایع کاربرد دارند. برخی از رایج ترین اشکال یا مکان هایی که از آن استفاده می شود عبارتند از:

هنگامی که نیاز به کنترل صدا وجود دارد – تماس دو عنصر مختلف در گیربکس حلزونی آلودگی صوتی را کاهش می دهد و آن را برای فضاهایی که نیاز به تشخیص صدا دارند راحت می کند. کاربردهای صنعتی مختلف از گیربکس حلزونی استفاده می کنند.

در شرایطی که توقف سریع مورد نیاز است – این گیربکس ها در مورد وسایلی که توقف نیاز به کارکردن دقیق و سریع دارند، مانند آسانسورها و بالابرها، محبوبیت پیدا کرده اند.

جایی که ضربه وجود دارد – مواد به کار رفته در گیربکس حلزونی نرم هستند و جذب ضربه ساده را با شکست کمتر تسهیل می کنند. این خاصیت ویژه برای ماشین های سنگین و سنگ شکن ها بسیار سودمند است.

در مواقعی که مشکل فضا وجود دارد – گیربکس حلزونی در ماشین آلاتی کاربرد دارد که نیاز به استفاده از گشتاور در فضاهای محدود دارند. شکل خاص گیربکس حلزونی امکان تطبیق پذیری و انعطاف پذیری گسترده را فراهم می کند. آنها در نوار نقاله ها، تجهیزات بسته بندی و معمولاً همه ماشین آلات کوچک نیز به کار می روند.

مزایای گیربکس حلزونی

در یک گیربکس حلزونی، هر دو شفت در یک فاصله مشخص با هم قطع می شوند. این فضای مرکز به مرکز در تعیین شکل و اندازه گیربکس منعکس می شود (به عنوان مثال، فاصله مرکز تا مرکز برای یک گیربکس حلزونی معمولی ۱۰۰ میلی متر است).

مزایای گیربکس حلزونی

گیربکس های آفست – محوری کم صدا

گیربکس حلزونی نوع بسیار دقیق و قدرتمندی از گیربکس آفست محوری است. گیربکس های با کارایی بالا از هر نظر با نیازهای امروزی روبرو هستند. آنها نسبت به شوک حساس نیستند و در حال کار بی سر و صدا هستند. بی دلیل نیست که آنها در سراسر جهان، از جمله، در سیستم های حمل و نقل به کار گرفته می شوند.

روانکاری گیربکس حلزونی

مشکل اساسی یک گیربکس حلزونی نحوه تبدیل نیرو است. حرکت مارپیچی مقادیر زیادی از کاهش را در فضای نسبتاً کمی برای آنچه در صورت استفاده از یک گیربکس استاندارد مورد نیاز است، فراهم می سازد. این حرکت مارپیچی همچنین باعث می شود که حالت بسیار مشکل ساز سایش لغزشی یا اصطکاک لغزشی می شود.

با گیربکس معمولی، قدرت در قسمت اوج بار روی دندانه، حداقل در حالت سایش غلتشی اتفاق می افتد. لغزش در هر دو قسمت از راس اتفاق می افتد، اما سرعت نسبتاً پایین است.

با گیربکس حلزونی، خروجی کشویی تنها انتقال انرژی است. همانطور که حلزون در طول دندانه چرخ حرکت می کند، به آرامی لایه روان کننده را فرسوده می کند تا جایی که هیچ لایه روان کننده ای باقی نماند و در نتیجه، حلزون در قسمت روغنکاری مرزی فلز چرخ را از بین می برد. هنگامی که سطح حلزون از بالای چرخ خارج می‌شود، روان‌کننده بیشتری می‌گیرد و در چرخش بعدی دوباره کار را آغاز می‌کند.

اصطکاک غلتشی روی دندانه های دنده معمولی به مقدار کمی از یک لایه روان کننده برای پر کردن مکان ها و جداسازی دو بخش نیاز دارد. از آنجایی که لغزش در هر دو قسمت از راس دندانه چرخ دنده اتفاق می افتد، ویسکوزیته روان کننده کمی بیشتر از آنچه برای سایش نورد لازم است برای غلبه بر این بار مورد نیاز است. لغزش با سرعت نسبتا کم اتفاق می افتد.

حلزون روی مجموعه دنده می چرخد ​​و پس از چرخش در برابر نیرویی که به چرخ دنده وارد می شود خرد می شود. تنها روش برای جلوگیری از تماس حلزون با بالای چرخ این است که ضخامت لایه ای به اندازه کافی بزرگ داشته باشید که قبل از اینکه این بخش از حلزون از ناحیه قدرت خارج شود، کل سطح دندانه پاک نشود.

این سناریو به نوع خاصی از روان کننده نیاز دارد. نه تنها باید یک روان کننده با ویسکوزیته نسبتاً عالی باشد (و هر چه دما یا بار بزرگتر باشد، ویسکوزیته باید بیشتر باشد)، بلکه باید روشی برای غلبه بر شرایط لغزشی موجود داشته باشد.

ویسکوزیته

ویسکوزیته ویژگی اساسی در جلوگیری از تماس حلزون با چرخ موجود در آرایش چرخ دنده است. در حالی که اندازه و بار چرخ دنده، روان کننده مورد نیاز را مشخص می کند، ISO 680 یا ISO 460 رایج است، و ISO 1000 بی سابقه نیست. اگر تا به حال سعی کرده اید این سطح از ویسکوزیته را کنترل کنید، متوجه می شوید که دشوار است زیرا احتمالاً هیچ یک از پمپ ها یا فیلترهایی که در محل دارید اندازه یا رتبه مناسبی برای عملکرد دقیق ندارند.

در نتیجه، احتمالاً باید یک فیلتر و پمپ مخصوص برای این نوع واحد تهیه کنید. یک روان کننده چسبناک به یک پمپ کند کار نیاز دارد تا از فعال کردن بای پس فیلتر توسط روان کننده جلوگیری کند. همچنین به یک فیلتر سطح عالی نیاز دارد تا روان کننده به خوبی جریان یابد.

انواع روان کننده  مناسب گیربکس حلزونی

یک نوع روان کننده که معمولاً در چرخ دنده های حلزونی استفاده می شود، روغن های دنده چندگانه بر پایه مینرال (معدنی) است. هیچ ماده اضافی وجود ندارد که بتوان آن را در روان کننده قرار داد که بتواند به طور نامحدود بر سایش کشویی غلبه کند، اما ترکیب افزودنی های چربی مصنوعی یا طبیعی در روغن های دنده مولتی پلکس منجر به روانکاری خوب می شود و یک معیار اضافی برای محافظت در برابر تماس فلز با فلز ایجاد می کند.

نوع دیگری از روان کننده که معمولاً در چرخ دنده های حلزونی استفاده می شود، روغن های دنده با فشار شدید صنعتی (EP)  بر پایه معدنی (مینرال) هستند. اگر از چرخ دنده حلزونی با جزیی از فلز زرد (برنج) استفاده می کنید، مشکلاتی با این شکل از روان کننده ها وجود دارد. با این حال، اگر دمای نسبتاً پایینی دارید یا فلز زرد روی سطوح دندان دنده وجود ندارد، این روان کننده به خوبی عمل می کند.

روان کننده های دنده پلی آلفائولفین (PAO)  در کاربردهای چرخ دنده کرمی به درستی عمل می کنند زیرا عموماً ویژگی های روان کنندگی خوبی دارند. روغن دنده ضد سایش (AW) تقویت شده معمولاً قابل قبول است، اما بررسی کنید که ویژگی ها با اکثر فلزات سازگاری دارند.

سازندگان معروف توصیه می‌کنند که دقیقاً سایش فلزات را در بررسی آنالیز روغن تماشا کنید تا مطمئن شوید که آرایش AW آنقدر واکنش‌پذیر نیست که باعث شسته شدن قابل‌توجه برنج شود. اگر به روان‌کننده‌ای نیاز دارید که بتواند دماهای پایین‌تر یا بالاتر از حد معمول را تحمل کند، روان‌کننده مناسب مبتنی بر PAO احتمالاً در دسترس است.

پلی آلکیلن گلیکول (PAG)، یکی دیگر از روان کننده های رایج است. این روان‌کننده‌ها دارای ویژگی‌های روان‌کنندگی کامل هستند و واکس‌هایی را که باعث مشکلات دمای پایین با چندین روان‌کننده معدنی می‌شوند را شامل نمی‌شوند، و آنها را به گزینه‌ای عالی برای دمای پایین تبدیل می‌کند. هنگام استفاده از روغن‌های PAG باید احتیاط کرد زیرا با روغن‌های معدنی و برخی رنگ‌ها سازگار نیستند.

متالوژی گیربکس حلزونی

معمول ترین گیربکس های حلزونی با یک حلزون فولادی و یک چرخ برنجی ساخته می شوند. این به این دلیل است که چرخ برنجی معمولاً ساده‌تر از خود حلزون بازسازی می‌شود. چرخ از برنج ساخته شده است.

اگر این دو بخش با هم تماس پیدا کنند، حلزون معمولاً از سایش در امان است زیرا چرخ روان تر و نرم‌تر است و بنابراین بیشتر سایش روی چرخ اتفاق می‌افتد. گزارش‌های آنالیز روغن در این نوع واحد تقریباً اغلب مقداری مس و مقادیر کم آهن را نشان می‌دهند.

این چرخ برنجی مشکل دیگری را در وضعیت روانکاری گیربکس های حلزونی ایجاد می کند. اگر یک روغن دنده گوگرد-فسفر EP روی یک گیربکس حلزونی با مواد برنجی تنظیم شود و دما به اندازه کافی عالی باشد، افزودنی EP عمل می کند. در چرخ دنده های فولادی استاندارد، این عملکرد یک لایه نازک اکسیداسیون روی سطح ایجاد می کند که به ایمن نگه داشتن دندانه های دنده در برابر نیروهای شوک و سایر حالت های مکانیکی شدید کمک می کند.

با این حال، در سطح برنجی، عملکرد افزودنی EP منجر به خوردگی قابل توجهی از گوگرد می شود. شما می توانید بخش قابل توجهی از سطح بار چرخ را در مدت زمان کوتاهی از دست بدهید و آسیب قابل توجهی ایجاد کنید.

مواد دیگر

برخی از مواد کمتر معمولی که در مجموعه‌های گیربکس حلزونی کوچک یافت می‌شوند عبارتند از:

مواد دیگر

حلزون فولادی و چرخ فولادی – این نوع قطعات مشکلات EP مربوط به دنده برنجی را ندارد. تعمیرات گیربکس حلزونی با این اتصال فلزی معمولاً زمان‌برتر و پرهزینه‌تر از مجموعه چرخ‌دنده‌های فولادی/برنجی است. این به این دلیل است که حرکت مواد مرتبط با خرابی باعث می شود هم چرخ و هم حلزون در بازسازی غیر قابل استفاده باشند.

حلزون برنجی و چرخ برنجی – این برنامه به احتمال زیاد در شرایط بارگذاری متوسط ​​تا نازک یافت می شود زیرا برنج می تواند تا مقدار کمتری بار را نگه دارد. گزینه روان کننده در این ترکیب فلزی به دلیل بار سبک تر قابل قبول است، اما همچنان باید محدودیت های اضافی در مورد EP را از فلز زرد در نظر گرفت.

پلاستیک روی فلز، روی پلاستیک و سایر ترکیبات مشابه – این معمولاً در موارد استفاده نسبتاً سبک، مانند قطعات خودرو و روباتیک یافت می شود. انتخاب روان کننده بر اساس پلاستیک مورد استفاده است زیرا بسیاری از انواع پلاستیک به هیدروکربن های موجود در روان کننده های خاص پاسخ می دهند و بنابراین به روان کننده های مبتنی بر سیلیکون یا سایر روان کننده های غیر واکنشی نیاز دارند.

اگرچه یک گیربکس حلزونی معمولی در مقایسه با یک مجموعه گیربکس معمولی دارای چند مشکل است، اما می تواند به سادگی یک قطعه تجهیزات قابل اعتماد و مؤثر باشد. با کمی توجه به انتخاب روانکار و نصب، یک گیربکس حلزونی می تواند خدمات مناسب را ارائه دهد.

مشخصات گيربکس های حلزونی چینی:

گیربكس حلزونی كه با نام كتابي هم شناخته مي شوند، به دلیل ساختار و زاویه ی خروجی آنها به دلیل متعامد بودن دارای كاربری های فراوانی است و به دلیل كاركرد نرم در سیستم های بالابر و همچنین آسانسورها كه نیاز به ایجاد گشتاور و راه اندازی نرم است، كاربرد فراوانی دارند.

  • پوسته آلمينيومي
  • دنده برنجي
  • در تيپ هاي ٢٥ تا ١١٠ (نيم فلنج و فلنج بزرگ)
  • در نسبت هاي ١/٧.٥ تا ١/١٠٠

نماي داخلي گيربكس حلزوني - گالری محصول 3

در هنگام نصب گیربکس حلزونی باید به نکات زیر توجه داشته باشیم:

۱) محل نصب گیربکس حلزونی باید دارای استحکام کافی باشد تا از ارتعاش ان جلوگیری نمایید.

۲) اگر احتمال ضربه بار بیش از حد یا گریپاژ را می دهید از کویلنگهای هیدرولیکی محدود کننده های گشت اور خارجی وکلاج و… استفاده نمایید.

۳) جهت جلوگیری از بیرون امدن پولی , چرخ دنده,چرخ زنجیر,…در سطوح مقطع سوراخ های رزوه شده ای جهت بستن پیچو واشر وجود دارد.

۴) قبل از راه اندازی گیربکس حلزونی از تراز بودن دستگاه,کافی بودن سطح روغن و ویسکوزیته ان با توجه به بار مورد نظر اطمینان حاصل نمایید.

۵) هنگامی که گیربکس حلزونی با گریس ترکیبی روغن کاری شده باشد نیازی به روغن کاری اولیه نیست و اگر از روغن معدنی استفاده شده باشد توصیه می شود روغن قبلی پس از ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ ساعت کار اولیه تخلیه و پس از شست و شوی محفظه ی ان را مجددا با روغن تمیز و تا سطح نرمال پر نمایید.سطح روغن رادر فواصل مقطع بازرسی پس از ۴۰۰۰ هزار ساعت کاران را تعویض نمایید.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.