چه به دنبال ابزاری کوچک برای یک قطعه باغ جدید باشد و چه برای کشت یک زمین بزرگ، کولتیواتور (Cultivator) کاربرد زیادی دارد. این بدان معناست که دانستن اینکه یک کشاورز چه کاری می تواند برای مزرعه شما انجام دهد؛ مهم است؛ این دستگاه می تواند کارها را به طور قابل توجهی ساده کند.

کولتیواتور (Cultivator) چیست؟

کولتیواتور نوعی ابزار است که برای آماده سازی خاک استفاده می شود. انواع مختلفی کولتیواتور وجود دارد و می توان آنها را در فصل رشد استفاده کرد و این در حالی است که علف های هرز را از بین می برد. متناوبا، می توان از کولتیواتور برای کاهش سطح کلی زمین برای از بین بردن گیاهان قبلی و آماده سازی بسترها برای کاشت استفاده کرد.

کولتیواتور (Cultivator) چیست؟

برخی از کولتیواتورهای سنگین به تراکتور متصل می شوند. این دستگاه با الگوهایی خاک را آماده سازی می کند و می تواند ریشه محصول را حفظ کند و همچنین علف های هرز را از بین می برد. کولتیواتورها می توانند ابزارهای دستی ساده ای باشند که از طریق نیروی انسانی کار می کنند و یا می توانند با گاز یا برق کار کنند یا با کمک تراکتور یا یک حیوان کشیده می شوند.

کولتیواتور چه کاری انجام می دهد؟

کولتیواتور می تواند دقیقا همان کاری را انجام دهد که یک کج بیل می تواند برای کاهش علف های هرز در یک منطقه مشخص انجام دهد. در حالی که بسیاری از کشاورزان عصر جدید برای از بین بردن علف های هرز از علف کش ها استفاده می کنند؛ کشاوران ارگانیک تمایل دارند تا از مواد شیمیایی استفاده نکنند و محصولی مرغوب تر را به بازار ارائه دهند. با این حال این دستگاه به طور خودکار باعث بهتر شدن خاک نمی شود و در عوض یک روش طبیعی تر برای کاهش علف های هرز می باشد.

یک Cultivators خاک را تا عمق مشخصی شخم می دهد تا علف های هرز و ریشه آنها را کشد و پودر کند. همچنین به هوادهی خاک کمک کرده و ساختار خاک را بلافاصله بعد از کشت و زراعت بهبود می بخشد.

اثرات طولانی مدت کاشت در واقع باعث افزایش فرسایش، کاهش عمر خاک و آسیب رساندن به ساختار خاک می شود؛ بنابراین برای محدود کردن این مشکلات می توانید از کولتیواتور استفاده کنید.

انواع کولتیواتور

استفاده از Cultivators در فصل رشد محصول یا قبل از کاشت می تواند ویژگی های خاصی را به همراه داشته باشد. هنگام خرید کولتیواتور مهم است که ویژگی های عملکردی خود را به شکلی که می خواهید بدست آورد. انواع کولتیواتور در بازار وجود دارد که از این بین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کولتیواتور تیلرراتو
  • کولتیواتور روتاواتور
  • تیلر باغی
  • کولتیواتور باغی (تراکتور دوچرخ)

ابزارآلات بزرگی مانند Field Cultivators و Row Crop Cultivators وجود دارد که قرار است در زمین های بزرگ استفاده شود. اکثر زراعت کنندگان دارای تنظیمات قابل تنظیم برای تغییر عمق و سرعت هستند. این عوامل تأثیر کار انجام شده و میزان چرخش خاک را تغییر می دهند. شخم زنی عمیق تر برای از بین بردن علف های هرز سخت چند ساله که از ریشه های عمیق بهره مند هستند بسیار مناسب است. شخم زنی کم عمق برای علف های هرز با ریشه کم مناسب می باشد.

کولتیواتور برای چه کاری استفاده می شود؟

همانطور که در بالا بحث شد چند کاربرد عمده برای شخم زن در کشاورزی وجود دارد که شامل:

  • آماده سازی مناطق کاشت جدید با از بین بردن علف های هرز و کاهش تراکم خاک
  • کاهش علف های هرز در فصل رشد
  • بهبود خاک با اصلاحاتی که به افزایش حاصلخیزی و یا بهبود ساختار خاک کمک می کند.
  • اگر ابزار مناسبی برای کار داشته باشید؛ می توان همه این کارهای را با یک کولتیواتور اینجام دهید.

چه زمانی بهترین موقع برای استفاده از کولتیواتور است؟

اگر می خواهید یک بستر جدید باغی تهیه کنید؛ بهتر است دو هفته قبل از کاشت بذر یا پیوند گیاهان فعلی از Cultivators استفاده کنید.

اگر بلافاصله بعد از کاشت، خاک همچنان از ساختار پیچیده برخوردار است ممکن است به اندازه کافی بارور نباشد.

چه زمانی بهترین موقع برای استفاده از کولتیواتور است؟

همچنین اگر قبل از کاشت زمان استراحت کافی به منطقه کاشت بدهید، کمی علف هرز که از ریشه خارج شده اند؛ کمی کمپوست می شوند. در صورت داشتن منطقه مخصوص علف های هرز که می خواهید در آن بکارید؛ جلسات متعدد کشت ممکن است حتی مفیدتر باشد.

اگر در حال اصلاح خاک خود هستید می توانید همزمان با از بین بردن علف های هرز به بهتر شدن کشت خود کمک خواهید کرد.