کلاسهای عایقی ( کلاس حرارتی )

برای شرح کلاس عایقی الکتروموتورهای چینی و دیگر الکتروموتورها ، باید مقدمه ای برای آن در نظر بگیریم .

امروزه اتلافات گرمایی(گرمای خارج شده از موتور) و استاندارد قدیمی استفاده حس لامس)، برای تشخیص دمای موتور دیگر کاربردی نیست. از اینرو، انجمن بین المللی تولیدکنندگان الکتریکی(NEMA)، با تعریف طبقه بندی های عایقی، یک استاندارد تعریف شده و مشخص را برای تولیدکنندگان موتور ارائه کردند .دمای سطح موتور به‌طورمعمول ۳۰ درجه سانتی‌گراد از دمای سیم‌پیچ‌ها کمتر است. بنابراین اگر یک موتور عایق‌بندی شده (ایزوله) نوع F را در نظر بگیریم که در دمای ۱۵۵ درجه سانتی‌گراد شروع به کار می کند و سپس دمای آن به ۳۰ درجه سانتی‌گراد کاهش می‌یابد، دمای سطح را ۱۲۵ درجه به دست می‌آوریم.

این ضرورتاً به این معنا نیست که موتور بسیار داغ می‌شود و یا عملکرد نامناسبی دارد ( درهرصورت، قویاً توصیه می‌کنیم که هیچ‌چیزی را با دمای ۱۲۵ لمس نکنید). به‌سادگی می‌توان گفت که موتورهای امروزی به‌سادگی می‌توانند بسیار داغ شوند، حتی زمانی که در دمایی که باید باشند کار می‌کنند. رتبه‌بندی درجه حرارت بیشینه عایق سیم‌پیچ موتور بر اساس نام‌گذاری NEMA انجام می‌شود.

طبقه بندی کلاسهای عایقی

رتبه‌بندی درجه حرارت بیشینه عایق سیم‌پیچ موتور بر اساس نام‌گذاری NEMA انجام می‌شود.

۶۵+۴۰=۱۰۵C class(A)
۹۰+۴۰=۱۳۰C class(B)
۱۷۰+۴۰=۲۱۰C class(C)
۸۰+۴۰=۱۲۰C class(E)
۱۱۵+۴۰=۱۵۵C class(F)
۱۴۰+۴۰=۱۸۰C class(H)

(متداول ترین کلاس عایقی در ایران کلاس عایقی F است.)

NEMA نمایانگر چیست

NEMA  افزایش دمای مجاز برای موتورهای فعال تحت بار کامل (و در فاکتور سرویس، در صورت لزوم) را مشخص می‌کند. افزایش دمای مجاز بر اساس دمای محیط مرجع(۴۰ درجه سانتی‌گراد) است و به یک روش مقاومتی تعیین می‌شود، هنگامی‌که موتور تحت بار به تعادل گرمایی می‌رسد، مقاومت سیم‌پیچ اندازه‌گیری می‌شود، لازم به ذکر است که مقاومت تابعی از دمای سیم‌پیچ است.

افزایش دمای مجاز ( تحت بار کامل) برای یک موتور ۱٫۰ S.F. برابر مقادیر زیر است:

۶۰’c A
۸۰’c B
۱۰۵’c F
۱۲۵’c H

برای یک موتور ۱٫۱۵ S.F. افزایش دمای مجاز NEMA ( در فاکتور سرویس) به‌قرار زیر است:

 

۷۰’c A
۹۰’c B
۱۱۵’c F

برای یک موتور ۱٫۰ S.F. عایق نوع F، اگر افزایش دمای مجاز NEMA را به دمای محیط مرجع اضافه کنیم، منجر به دمای کارکرد (۱۰۵+۴۰)=۱۴۵°C در موتور می‌شود.کلاس عایقی

این یک اختلاف دمایی معادل ۱۰ درجه سانتی‌گراد  بین دسته‌بندی دمای بیشینه عایق کلاس F  (۱۵۵ درجه سانتی‌گراد) و بیشترین دمای مجاز به ما می‌دهد ، که  در این صورت یک نقطه داغ در سیم‌پیچ داشته باشیم. مقاومت کلی سیم‌پیچ مجموع مقاومت حلقه‌های انتهایی کولر(خنک‌کننده) و سیم‌پیچ‌های گرم‌تر در شکاف استاتور است.

در NEMA مرسوم است که افزایش دمای مجاز برای یک نوع عایق را به‌عنوان اعتبارنامه افزایش دما معرفی کنند. به‌عنوان‌مثال، افزایش دمای ۸۰ درجه سانتی‌گراد اغلب به “نوعB” اشاره می‌کند، ۸۰ درجه سانتی‌گراد، حداکثر افزایش دمای مجاز برای موتور ۱٫۰ S.F. با عایق نوع B و درجه حرارت محیط ۴۰ درجه سانتی‌گراد است. این عمل بدین معنی است که یک موتور با عایق نوع F و یک افزایش دمای ۸۰ درجه سانتی‌گراد به موتور F / B اشاره می‌کند. مواد عایق مدرن مانند عایق نوع F معمولاً برای سیم‌پیچ موتور استفاده می‌شوند. با طراحی مدرن به‌آسانی می‌توان به افزایش دمای نوع B دست‌یافت؛ بنابراین عایق نوع F با افزایش دمای نوع B به حد دمایی ۲۵ درجه سانتی‌گراد می‌دهد که عمر موتور را بالقوه تا ۵ برابر افزایش می‌دهد.کلاس عایقی

اثرات کاهش گرمایی بر عمر عایق

وقتی‌که از آستانه دمای اطمینان فراتر می‌روید عایق با نرخ افزایشی روبه‌زوال می‌رود به‌طوری‌که با هر افزایش ده درجه‌ای دما، سرعت این زوال دو برابر می‌شود.

برای مثال، استحکام مکانیکی عایق نوع F ( کلاس حرارتی F ) ، هنگامی‌که به مدت ۲۰۰۰۰ ساعت تحت دمای مجاز قرار بگیرد به نصف کاهش می‌یابد. بدیهی است که در این حالت عایق از بین نخواهد رفت (وامانده نمی‌شود) ولی بسیار ضعیف خواهد شد.

• ۲۰،۰۰۰ ساعت (۲٫۵ سال) در ۱۵۵ درجه سانتی‌گراد

• ۱۰،۰۰۰ ساعت (۱٫۲۵ سال) در ۱۶۵ درجه سانتی‌گراد، یا به همین ترتیب، ۴۰،۰۰۰ ساعت (۵ سال) در ۱۴۵ درجه سانتی‌گراد

• ۵۰۰۰ ساعت (کمتر از ۱ سال) در دمای ۱۷۵ درجه سانتی‌گراد و به همین ترتیب ۸۰ هزار ساعت (۱۰ سال) در ۱۳۵ درجه سانتی‌گراد

در واقعیت هنگامی‌که دمای محیط و بار هردو تغییر می‌کنند موتور نمی‌تواند همواره در یک دمای ثابت کار کند. درهرصورت، هنگامی‌که زوال اتفاق می‌افتد، این یک فرایند برگشت­ ناپذیر است.  کاهش دما می‌تواند مانع افزایش دمای بیشتر شود درنهایت، فراموش نکنید که یک تفاوت دما ۱۰ درجه سانتی‌گراد بین دمای اندازه‌گیری شده توسط مقاومت و آشکارسازهای جاسازی‌شده (المان‌های مقاومت یا ترموکوپل) وجود دارد. افزایش دمای ۱۰۵ درجه سانتی‌گراد نوع F توسط مقاومت، معادل ۱۱۵ درجه سانتی‌گراد با حسگر حرارتی جاسازی‌شده است؛ بنابراین به خاطر داشته باشید که سطح حفاظت حرارتی درایو را درست تنظیم کنید. کلاس عایقی

درایوها و LTD های اتوماتیک یک کارخانه مستقل “یک مرحله‌ای” برای طیف گسترده‌ای از محصولات و سیستم‌های اتوماسیون صنعتی هستند. همگام صنعت ، ماژول‌های درایو، موتور، سیستم های کنترل و PLC / SCADA را به شما ارائه می‌دهد. علاوه بر این انواع لوازم جانبی درایو را نیز ارائه می‌دهیم. ما نماینده الکتروموتور گوانگلو  ( ارسم ) با کیفیت ترین الکتروموتور چینی ، برای دسته‌های AC و DCi هستیم.

 

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.