موتور گیربکس (Gearmotor) که موتور گیربکس دار یا موتور دنده ای هم نامیده می شود، ترکیبی از سیستم دنده یا گیربکس و الکتروموتور است. هنگامی که از خود سوال می کنید که موتور گیربکس چیست یا موتور گیربکس دار چیست احتمالا این سوال را هم دارید که چگونه یک موتور گیربکس دار می تواند برای محصولات یا تاسیسات تولیدی شرکت شما مفید باشد؟ موتورهای گیبرکس دار کارآمد هستند چون شما فقط باید یک سیستم را به جای چندین سیستم نصب و راه اندازی کنید.

موتور گیبرکس دار که ترکیبی از الکتروموتور و گیربکس است یک راه عالی برای به حداقل رساندن مشکلات مربوط به تراز شدن است.

کاربرد موتور گیربکس دار

آیا موتور اولیه شما گیربکس دار است؟ آیا آن را به عنوان یک احتمال در نظر گرفته اید؟ موتورهای گیربکس دار را می توان برای تعداد زیادی برنامه کاربردی طراحی و ادغام کرد. این که آیا شرکت شما به موتور با گیربکس؛ موتور گیربکس دار برگشت پذیر؛ موتور گیربکس دار داخلی یا حتی موتور گیربکس دار سه فاز نیاز دارد، شرکت همگام صنعت سعدی تامین کننده نیاز شما می باشد. از آنجا که این دستگاه ها بی سر و صدا هستند و اغلب کوچکتر از موتورهای دیگر هستند می توانند در طیف وسیعی از کاربردهای صنعتی و تجاری استفاده شوند. این که آیا شما نیاز به یک موتور گیربکس ۱۱۰ ولت کوچکتر یا یک موتور گیربکس بزرگتر از ۲ اسب بخار دارید؛ خرید و نصب گیربکس جداگانه برای موتورهایی که استفاده می کنید منطقی به نظر نمی رسد.

انواع موتورهای گیربکس و اهمیت آنها

موتور گیربکس دار قطعه ای است که مکانیسم آن سرعت موتور را تنظیم می کند و آنها را به سرعت مشخصی سوق می دهد. موتور گیربکسی قادر به ارائه گشتاور بالا در سرعت های پایین است، چون هد گیربکس به عنوان یک مالتی پلیر گشتاور عمل می کند و می تواند به موتورهای کوچک اجازه دهد تا سرعت بیشتری را ایجاد کنند.

موتور گیربکس دار را می توان به عنوان موتور دنده ای هم تعریف کرد، در اصل ترکیبی از کاهنده سرعت با موتور است که معمولا به عنوان گیربکس عمل می کند و باعث کاهش سرعت و افزایش گشتاور می شود.

موتور گیبرکسی را می توان بر اساس موتوری که با آن نصب شده اند طبقه بندی کرد (به طور مثال موتور گیربکس دار حلزونی). هر یک از این قطعات دارای مزایا و معایبی هستند. به عنوان مثال گیربکس های حلزونی ظرفیت گشتاور بیشتری دارند و سر و صدای کمتری تولید می کنند.

انواع مختلف موتورهای گیربکسی

موتورهای گیربکسی را می توان بر اساس عناصر مختلفی دسته بندی کرد. دو نوع متداول موتورهای گیربکسی؛ موتورهای گیربکسی شافت مستقیم و موتورهای گیربکسی خطی هستند.

  • موتور گیربکسی شافت مستقیم از گیربکس حلزونی؛ گیربکس بول یا گیربکس هیپوئید استفاده می کند.
  • موتور گیربکسی خطی به طور معمول از گیربکس ستاره ای، گیربکس هلیکال یا گیربکس تیغه ای استفاده می کند.
  • موتور گیربکسی شافت موازی از گیربکس هلیکال استفاده می کند.

بر اساس وضعیت داخلی، موتورهای گیربکس دار را می توان به انواع زیر دسته بندی کرد:

موتورهای گیربکسی هلیکال خطی

واحدهای گیربکس واحدهای کواکسیال هستند که در آنها شافت خروجی واحد گیربکس در راستای شافت موتور قرار دارد. موتورهای گیربکسی خطی بیشتر برای کاربردهای سرعت کم / گشتاور بالا استفاده می شوند.

موتورهای گیربکسی شافت موازی

این نوع موتور گیربکسی است که از گیربکس ها برای کاهش سرعت استفاده می کند. شافت موتور و شافت کاهنده سرعت در صفحات موازی در این موتور گیربکس دار خاص قرار دارند.

موتورهای گیربکسی شافت موازی می توانند از سه نوع چرخ دنده برای به انجام رساندن انتقال استفاده کنند.

  • چرخ دنده ها بسیار گسترده هستند. دندانه های چرخ دنده صاف و موازی با شافت درایو کاهنده سرعت است.
  • در چرخ دنده های مارپیچ, دندانه ها مایل به محور چرخش هستند. آنها قدرت و سرعت بیشتری را منتقل می کنند و نسبتا ساکت تر و پایدارتر هستند.
  • چرخ دنده های مارپیچ دوگانه برای از بین بردن محور استفاده می شود و چرخش توسط خود شافت ایجاد می شود.

کاربردها:

  • همزن، نوار نقاله، درایو . تجهیزات مختلفی که برای جابجایی مواد استفاده می شود.
  • صنایع شکر، کاغذ، سیمان، داروسازی، فرآوری مواد غذایی

موتور گیربکس دار حلزونی ۹۰ درجه

این یکی از ساده ترین انواع موتور گیبرکس دار است که از یک چرخ حلزونی دندانه دار تشکیل شده است؛ به طور کلی از برنز ساخته شده است که در مرکز آن یک شافت فلزی وجود دارد. چرخ دائما در تماس با پیچ فولادی است که شکل ان شبیه به حلزون است.

اما چرا به آن موتور ۹۰ درجه می گویند؟ چون شافت ها در زاویه ۹۰ درجه تنظیم شده اند.

موتور گیربکس بول هلیکال

این نوع موتورهای گیربکس دار؛ موتورهای دنده ای زاویه داری هستند که شافت خروجی آن ۹۰ درجه حول محور موتور می چرخد. برای گشتاورهای خروجی بالا؛ موتور گیربکس حلزونی بهتر است چون نیاز به چگالی زیاد قدرت موتور چرخ دنده ای زاویه ای وجود دارد.

کاربرد:

  • بسته بندی؛ مخلوط کردن؛ نوار نقاله، جرثقیل
  • صنایع پردازش مواد غذایی، کاغذ، شکر، سیمان؛ انتقال مواد، داروسازی

چگونه می توان عملکرد موتورهای گیربکس دار را بهبود بخشید؟

سطوح نویز مکانیکی را با آزمایش آنها با استفاده از تجهیزات اندازه گیری فرکانس، تجزیه و تحلیل و سپس تصحیح کنید.

اندازه گیری گشتاور بهینه؛ گشتاور شروع؛ گشتاور خروجی، گشتاور اسمی، انتقال مناسب حرکت دستگاه را تضمین می کند.

بهره وری انرژی عامل مهمی است که باید در نظر داشته باشید، چون وضعیت دنده، ویژگی های بلبرینگ عملکرد را در کل سیستم افزایش می دهد.

برای اندازه گیری مقاومت؛ محدودیت ها و عمر مفید کاهنده سرعت باید آزمایشاتی انجام شود. گیربکس پریمیوم تخصصی را در زمینه آزمایش فناوری ها ارائه می دهد که ارائه موتور گیربکس دار با کیفیت را تضمین می کند.

چرا باید شرکت همگام صنعت سعدی را برای خرید موتور گیربکس دار انتخاب کنیم؟

هنگامی که به یک شرکت داخلی احتیاج دارید؛ می توانید برای تامین الکتروموتور خود و موتور گیربکس دار به شرکت همگام صنعت سعدی اعتماد کنید. کار با محصولات و راه حل های همگام صنعت سعدی بهترین گزینه است. ما طراحی و کاربرد گیبرکس ها و موتورها؛ از موتورهای گیربکس دار گرفته تا موتورهای ضد آب را درک می کنیم. این شرکت از مهندسان مجرب و کارآزموده ای برخوردار است و شما می توانید به محصولات آن اعتماد کنید. شرکت همگام صنعت سعدی محصولات غیر قابل اعتماد را عرضه نمی کند و با همکاری با ما می توانید در کار خود بهتر پیشرفت کنید.

منابع: telcointercon و premium-transmission