علف زن / حاشیه زن / علف تراش دستگاه هایی سبک هستند که مانور ساده ای دارند و برای دسترسی به مناطقی که ماشین چمن زنی شما نمی تواند به آن دسترسی پیدا کند استفاده می شوند. از علف زن ها برای مرتب کردن اطرف مناطق باغی، اطراف گیاهان؛ درختان یا حاشیه ها استفاده می شود و به همین خاطر به آن حاشیه زن هم گفته می شود.

علفزن های سنگین تری هم وجود دارند که از قدرت بیشتری برخوردار هستند و برای از بین بردن علف های هرز و چمن های رشد کرده استفاده می شوند. تنوع مختلفی از حاشیه زن ها وجود دارد که انتخاب یکی از آنها ممکن است برای شما دشوار باشد، بنابراین برای خرید علف زن متناسب با نیاز خود ابتدا ادامه این مطلب را مطالعه بفرمایید.

علف زن / حاشیه زن / علف تراش

سوالاتی که قبل از خرید علف زن باید از خود بپرسید!

هنگام انتخاب یا خرید ماشین علف‌زن یا حاشیه زن که یکی از ادوات کشاورزی است، بهتر است سوالات زیر را از خود بپرسید تا بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

چه چیزی را برش می دهید؟

در ابتدا به این فکر کنید که بیشتر می خواهید چه نوع علف یا چمنی را برش دهید. آیا می خواهید چمن هایی که رشد کرده اند را کوتاه کنید یا گیاهان درشت تر؟ برای کوتاه کردن چمن ها، مرتب کردن حاشیه ها و دستیابی به مکان هایی که ماشین چمن زن نمی تواند به آن دست پیدا کند؛ خرید علف زن بهترین گزینه است.

باغ یا زمین شما چقدر بزرگ است؟

اگر باغ یا تکه زمین بزرگی دارید یا می خواهید دور خانه خود را مرتب کنید؛ گزنیه ای را در نظر بگیرید که لازم نیست به برق متصل شود و آزادی استفاده و قابلیت جابجایی بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد. به همین ترتیب، یک حاشیه زن سبک به شما کمک می کند تا کارهای خود را به راحتی انجام دهید.

همچنین در نظر بگیرید که فضای بیرونی شما چقدر پوشش گیاهی دارد. به عنوان مثال اگر شما نیاز به کار در اطراف بسیاری از گل ها، بوته ها یا درختان دارید؛ یک علف زن با سر کوچکتر این امکان را به شما می دهد تا بدون آسیب رساندن به آنها اطرافشان را تمیز کنید.

انواع علف زن

سه نوع اصلی دستگاه علف زن وجود دارد:

  • علف زن با سیم (یا علف زن های برقی)
  • علف زن بی سیم (همچنین به عنوان علف زن باتری دار شناخته می شوند)
  • علف زن بنزینی

در ادامه به توضیح هر یک از موارد بالا خواهیم پرداخت.

علف زن سیم دار یا برقی

حاشیه زن های سیم دار یا کابلی از برق استفاده می کنند بنابراین نیازی نیست که در مورد میزان سوخت یا میزان شارژ باتری نگرانی داشته باشید. کنترل این دستگاه های ساده هستند در حالی که هنوز از قدرت بالایی برخوردار هستند. علف زن های سیم دار به تعمیر و نگهداری زیادی احتیاج ندارند و برای استفاده در نزدیکی خانه یا هر جایی که منبع تغذیه (پریز برق) در اختیار شما است ایده آل هستند.

علف زن بی سیم یا باتری دار یا علف زن شارژی

اگر به راحتی به منبع تغذیه دسترسی ندارید یا آزادی حرکت را ترجیح می دهید؛ علف زن های شارژی بی سیم برای شما مناسب هستند. وزن اکثر حاشیه زن های شارژی نسبت به مدل های سیم دار سبک تر است و در کمتر از یک ساعت شارژ می شوند. این دستگاه ها تعمیر و نگهداری کمی دارند و عملکرد بدون سر و صدایی را ارائه می دهند. این حاشیه زن ها برای یاغ های با اندازه متوسط تا بزرگ و دور خانه ها ایده آل هستند.

علف زن / حاشیه زن / علف تراش

علف زن های بنزینی

برای کسانی که چمن های بلند؛ علف های هرز درشت یا پوشش گیاهی ناهموار دارند، حاشیه زن های بنزینی گزینه ای ایده آل خواهد بود. این دستگاه ها قدرتمند و قابل حمل هستند و حرکت نامحدودی را ارائه می دهند.

موتورهای ۲ استروک یا ۲ زمانه به این معناست که این علف زن ها قبل از استفاده نیاز به سوخت و روغن دارند تا با هم مخلوط شوند. این دستگاه ها سنگین تر و بلندتر از سایر مدل های هستند و به طور منظم به بنزین نیاز دارند تا عملکرد خود را در بهترین حالت حفظ کنند.

علف زن / حاشیه زن / علف تراش

هنگام خرید علف زن یا حاشیه زن باید به دنبال چه مشخصاتی باشیم؟

هنگام خرید علف تراش باید به دنبال مشخصات فنی زیر باشید:

سیستم های برش

دو نوع سیستم برش در علف زن ها وجود دارد: تیغه ها و لاین ها (سیم ها).

سیستم برش لاینی یا خطی رایج ترین مورد در دستگاه های علفزن هستند. یک کابل محکم برای بریدن چمن ها بسیار سریع می چرخد و با قرقره درون سر علف زن نگه داشته می شود. این سیم یا لاین ممکن است خراب شود. دستگاه هایی که از دو لاین یا سیم استفاده می کنند مقدار بیشتر علف را برش می دهند.

سیستم برش تیغه ای در دستگاه های علف زن رده بالا دیده می شود. این تیغه ها با سرعت زیادی می چرخند و تعویض آنها ساده است. همچنین عملکرد آنها نسبت به سیستم برش قبلی کمتر است و دوام بیشتری دارد.

بعضی از علف زن ها دارای هر دو سیستم برش دهنده هستند. که برای اصلاح چمن های کوتاه تر و اطراف مناطق حساس از تیغه ها و برای چمن های طولانی تر؛ بوته ها و علف های هرز از لاین یا سیم استفاده می کنند.

عرض برش

اندازه منطقه قابل اصلاح شما؛ عرض برش را تعریف می کند. هر چه عرض برش بیشتر باشد؛ ماشین علف زن می تواند در هر بار استفاده چمن های زیادی را از بین ببرد. عرض های برش بزرگتر باعث تمیز کردن سریعتر مناطق بزرگ می شود اما برای مناطق کوچکتر و صعب العبور بهترین انتخاب نیستند.

به عنوان یک قانون کلی:

  • ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیمتر عرض خوبی برای اصلاح چمن های کم تا متوسط است.
  • ۳۰۱ تا ۳۹۹ میلیمتر عرض بهتری برای چمن های ضخیم تر و چمن های متوسط به بزرگ است.
  • ۴۰۰ میلیمتر به بالا برای کارهای سنگین تر مانند چمن های ضخیم و باغ های بزرگ مناسب است.

علف زن / حاشیه زن / علف تراش

توان خروجی

وقتی صحبت از موتورهای الکتریکی می شود هر چه میزان خروجی نیرو بیشتر باشد؛ قدرت موتور حاشیه زن هم بیشتر خواهد بود که به آنها امکان می دهد علف ها و چمن های ضخیم تر را به راحتی کوتاه کنند. توان موتور الکتریکی بر حسب وات اندازه گیری می شود در حالی که توان باتری علف زن های بی سیم بر حسب ولت اندازه گیری می شود.

اگر می خواهید یک حاشیه زن کوچک را برای استفاده های سبک خریداری کنید مدل هایی که دارای موتورهای ۲۵۰ تا ۴۰۰ وات یا مدل های بی سیم با والتاژ ۱۲ ولت به بالا را انتخاب کنید. برای مناطق سخت و چمنزارهای بزرگتر به انرژی بیشتری نیاز دارید و یک مدل بی سیم ۱۴ ولت به بالا یا یک حاشیه زن برقی ۴۵۰ ولت یا یک مدل بنزینی را انتخاب کنید. قدرتمندترین گزینه علف زن بنزینی است.

عمر باتری علف زن های شارژی

باتری حاشیه زن های شارژی بر حسب آمپر اندازه گیری می شوند. هر چه ظرفیت بالاتر باشد؛ باتری بیشتر کار می کند. اکثر باتری های علف زن های بی سیم از نوع لیتیوم یون هستند که از دشارژ شدن خودکار جلوگیری می کنند و بنابراین همیشه برای استفاده آماده هستند.

ظرفیت مخزن علف زن های بنزینی

هرچه مخزن بزرگتر باشد؛ دستگاه شما می توانید بنزین بیشتری را در خود جای دهد. این بدان معناست که شما بدون نیاز به پر کردن های مداوم؛ مدت طولانی تری از ماشین حاشیه زن خود استفاده کنید. علف زن هایی که ظرفیت بالاتری دارند برای تامین انرژی خود به بنزین بیشتری احتیاج دارند و این حتی به سرعت استفاده از سوخت هم ربط دارد.

طول کابل علف زن های برقی

اگر یک ماشین علف تراش برقی را انتخاب می کنید باید طول کابل را در نظر داشته باشید. برای دسترسی و تحرک بیشتر گزینه هایی را انتخاب کنید که دارای طولانی ترین کابل هستند.

علف زن / حاشیه زن / علف تراش

وزن

حاشیه زن ها برای استفاده باید راحت کنترل شوند، بنابراین گزینه هایی را انتخاب کنید که قادر به بلند کردن آن هستید.