سمپاش باغی یکی از ادوات کشاورزی ارزشمند برای هر باغداری محسوب می شود. آنها یک روش ساده و کارآمد را برای تحویل مقدار مناسبی از مواد (آفت کش ها، علف کش ها و غیره) در مکان مناسب (به طور مثال زیر و روی برگ ها) ارائه می دهند.

چرا باید برای خرید سمپاش باغی اقدام کنم؟

سمپاش باغی به شما اجازه می دهد تا:

 • مقدار دقیقی از مواد لازم را برای کار اندازه گیری کنید.
 • اسپری را از یک پوشش درشت به یک غبار بسیار ریز تا یک جریان مشخص با برد دور تنظیم کنید.
 • اسپری را سریع و به میل خود شروع و متوقف کنید.
 • با استفاده از شلنگ بلند و عصای اسپری از پاشش بیش از حد جلوگیری کنید و استفاده دقیقی از مواد را داشته باشید.
 • شما می توانید بالا و زیر برگ ها (جایی که اکثر حشرات و بیماری های گیاهی یافت می شوند) را اسپری کنید.

قبل از خرید سمپاش باغی باید مشکل را تشخیص دهید. بعضی از مناطق با مقادیر کمی آفت کش قابل درمان هستند.  مناطق دیگر (چمنزارها و باغ های بزرگ) به یک سمپاش با ظرفیت بیشتر نیاز دارند. اندازه سمپاش بسیار متفاوت است و از ۱ پیمانه تا ۴ گالن را در بر می گیرد؛ بنابراین پیدا کردن مدل متناسب با نیازهای مختلف باغبانی کار سختی نخواهد بود.

سمپاش باغی

ایده خوب برای باغبانان این است که حداقل دو سمپاش را خریداری کنند؛ یکی برای علف کش ها و دیگری برای حشره کش ها. به سختی می توان باقیمانده بسیاری از علف کش ها را از مخزن سمپاش پاک کرد و این باقیمانده مواد می تواند به گیاهان شما آسیب برساند. علاوه بر این؛ مخلوط کردن آفت کش ها ایده خوبی نیست. اطمینان حاصل کنید که روی هر سمپاش برچسب مناسب را زده اید.

شما می توانید از مواد شیمیایی مصنوعی و مواد ارگانیک در سمپاش های باغی استفاده کنید.

انواع سمپاش های باغی

به طور کلی انوع سمپاش باغی که وجود دارد شامل:

 • سمپاش شلنگی
 • سمپاش مخزنی
 • سمپاش کوله پشتی یا کوله ای
 • سمپاش فرغونی
 • سمپاش زنبه ای

هر نوع را که انتخاب می کنید، مطمئن شوید که مواد استفاده شده برای سمپاش؛ مناسب است.

در دسته ای دیگر می توان انواع سمپاش را بر اساس محرک به انواع زیر تقسیم بندی کرد:

 • سمپاش دستی
 • سمپاش بادی
 • سمپاش شارژی
 • سمپاش بنزینی
 • سمپاش دیزلی

سمپاش های شلنگی

سمپاش های شلنگی ساده ترین و کم هزینه ترین نوع هستند. آنها به یک شلنگ باغ معمولی متصل می شوند. مواد غلیظ شده را به شیشه یا بطری سمپاش اضافه می کنید و تنظیم روی باطری میزان تحویل شما را تعیین می کند. نیروی آب از طریق شلنگ مواد را از بطری به سمت بالا می کشد و آن را با آب مخلوط و رقیق می کند.

سمپاش باغی مخزنی

سمپاش های مخزنی متداول ترین نوع هستند. شما مواد غلیظ شده را به مخزن اضافه می کنید و بعد آب را تا خط مشخص شده اضافه می کنید.  پمپاژ دسته تعداد مشخصی از بار هوای باقیمانده را تحت فشار قرار داده و سمپاش مواد را تحت فشار تحویل می دهد. یک اهرم کنترل روی استیک؛ الگو و مقدار اسپری را کنترل می کند. این سمپاش ها را می تواند روی حالت اسپری درشت یا ریز قرار داد.

ظرفیت مخزن از ۱ کوارتز تا بیش از ۳ گالن (برای مدل های دستی) است. مخزن ممکن است از لاستیک پلی اتیلن، فولاد گالوانیزه یا فولاد ضد زنگ ساخته شوند. سمپاش های فشاری علاوه بر درمان آفات و بیماری ها می توانند از محلول های تمیز کننده عرشه و سایدینگ استفاده کنند. فقط اطمینان حاصل کنید که از سمپاش  نگهدارنده سموم دفع آفات استفاده نمی کنید.

سمپاش کوله پشتی

سمپاش های کوله ای به همان روش سمپاش های دستی متراکم کار می کنند. سمپاش های کوله ای تا ۴ گالن را نگه می دارند. حمل روی شانه، حمل بار سنگین موارد را ساده می کند. برخی از مدل های سمپاش کوله ای هم از پمپ به سبک اهرمی برای حفظ فشار بدون برداشتن واحد از پشت استفاده می کنند.

سمپاش باغی

سمپاش فرغونی

سمپاش های فرغونی از طراحی همچون فرغون استفاده می کنند؛ شما می توانید به راحتی دسته های این نوع از سمپاش ها را بگیرید و در قسمت های مختلف زمین حمل کنید. این نوع دستگاه ها انرژی خود را از بنزین بدست می آورند.

سمپاش زنبه ای

سمپاش باغی زنبه ای جزو سمپاش های بنزینی و سمپاش های موتوری می باشد. از این نوع دستگاه برای مزارع وسیع استفاده می شود و معمولا نوع موتوری آن از قدرت بالایی برخوردار است و برای گندزدایی درختان مرتفع استفاده می شوند. برای حل سم معولا از بشکه جداگانه استفاده می شود. بر خلاف مدل های فرغونی که دارای چرخ هستنند، مدل های زنبه ای فاقد چرخ می باشند و از شلنگ طولانی تری بهره می برند.

سمپاش دستی

سمپاش های دستی در مدل های مختلفی تولید می شوند. بر اساس جنس می توانید سمپاش های پلاستیکی، استیل؛ فلزی را در بازار پیدا کنید. اما بر اساس عملکرد به دو دسته تلمبه ای و شارژی تقسیم می شوند. نوع تلمبه ای آن دارای مخزن و پمپ است که برای استفاده از آن باید با دست پیستون داخل سیلند را به حرکت در بیاورید. با این کار سم داخل مخزن از طریق تلمبه به لوله و افشانک هدایت می شود.

اما سمپاش های دستی شارژی از باتری استفاده می کنند و نیازی به فشار از طریق پمپ ندارد. این دستگاه ها سبک و قابل حمل هستند و در جاهایی که به منبع تغذیه دسترسی ندارید کاربرد دارند. البته باید توجه داشته باشید که برخی از محصولات به عنوان سمپاش دوکاره به فروش می رسند که هم دستی هستند و هم شارژی.

سمپاش شارژی

سم پاش باغی شارژی انرژی خود را به جای موتور از باتری تامین می کنند. شما می توانید از آن ها برای اسپری انواع سم ها و آفت کش ها استفاده کنید، اما انواع دستی آن برای مناطق وسیع کاربرد ندارند. در صورت تخلیه باتری باید برای شارژ مجدد آن اقدام کنید. به طور کلی این دستگاه ها در دو نوع سمپاش تک کاره و دوکاره عرضه می شوند. نوع تک کاره آن که باتری مجهز است و گزینه ارزانتر می باشد، در حالی که نوع دوکاره آن ترکیبی از سمپاش شارژی و دستی است که در صورت اتمام شارژ می توانید به صورت دستی برای توزیع سم یا آفت کش ها اقدام کنید.

سمپاش بنزینی

سمپاش باغی بنزینی که سمپاش های فرغونی عضوی از آنها هستند انرژی خود را از بنزین تامین می کنند. در جایی که به منبع برق دسترسی ندارید می توانید این گزینه ها را مد نظر داشته باشید. موردی که باید در باره این دستگاه ها مد نظر داشته باشید این است که سمپاش های بنزینی را نباید در جاهای گرم و زیر نور خورشید نگهداری کنید.

سمپاش باغی دیزلی

همانطور که از اسم آنها پیداست این سمپاش ها از موتور دیزلی استفاده می کنند. که به طور کلی موتورهای دیزیلی ۲ زمانه و ۴ زمانه را داریم. استفاده از موتورهای ۲ زمانه تقریبا منسوخ شده است اما در موتورهای ۴ زمانه فرایند به ۴ پارت مکش (وارد شدن سوخت به سیلندر)، تراکم (سوخت توسط پیستون نوک سر سیلندر تحت فشار قرار میگیرد و متراکم می شود)، قدرت (انفجار سوخت در سیلندر)، تخلیه (خروج دور از سیلندر) تقسیم می شود.

احتیاط

دستورالعمل های سمپاش و مواد اسپری را برای مخلوط کردن و استفاده، دقیقا مطالعه کنید. تمام نکات ایمنی را رعایت کنید. هنگام سمپاشی از لباس و دستکش مقاوم در برابر مواد شیمیاشش و محافظ چشم استفاده کنید. هنگام سمپاشی سیگار نکشید، غذا نخورید و آب یا سایر نوشیدنی ها را مصرف نکنید. در روزهایی که وزش باد وجود ندارد سمپاشی کنید.