تجهیزات کشاورزی هر نوع ماشین آلاتی است که در مزرعه برای کمک به کشاورزی استفاده می شود. مشهورترین نمونه از این نوع تجهیزات، تراکتور است. در ادامه به بررسی بیشتر ادوات و تجهیزات کشاورزی، می پردازیم.

محصولات و تجهیزات کشاورزی، مربوط به کلیه ابزارها و ماشین آلات مورد استفاده در باغداری و دامداری است. انواع مختلفی از تجهیزات و محصولات بر اساس صنایع و فعالیت های یک مزرعه خاص مورد نیاز است.

صنعت كشاورزی در قرن گذشته، به دليل بهبود مكانيزاسيون شاهد كاهش شديد نيازهاي نيروی كار بوده است. انتظار می رود که کاهش نیروی کار بیشتر باشد؛ زیرا اتوماسیون و دیجیتال سازی بازده بیشتری دارد. سی سال بعد، انقلاب دیجیتال در صنایع کشاورزی با استقبال خوبی روبرو شد. سیستم های رایانه ای و نرم افزار Ag، اپراتورها را قادر می سازد تا تجهیزات مرتبط، مکان های مناسب، مقدار تأمین و کارهای بی شمار دیگر را کنترل کنند. مانند سایر عرصه ها، رایانه ها کاغذ بازی و پیچیدگی کار را کاهش داده و بهره وری را افزایش می دهند.

تجهیزات کشاورزی

برای هر بخش از فعالیت های کشاورزی، به نوع خاصی از ادوات کشاورزی نیاز داریم. به طور مثال؛ برداشت بسیاری از گیاهان سطحی توسط ترکیباتی انجام می شود که می تواند وسایل نقلیه گسسته یا ماشین های بکسل تراکتور باشد. واحدهای وسایل نقلیه واحدهای بنزینی یا دیزلی آفرود با کابین راننده در بالا برای دید بهتر، هستند. آنها معمولاً چرخ دار هستند اما مدل های آج یا چرخ و آج نیز تولید می شوند. برخی از آنها شامل سیستم های مسطح کننده دامنه تپه برای برداشت در دامنه ها نیز هستند.

کمباین ها از ابزارهای قابل تعویض به نام هد استفاده می کنند که مخصوص نوع محصول جمع آوری شده است. آنها وظیفه قیچی کردن یا چیدن و ارسال و حمل محصولات را دارند، جایی که محصولات بیشتر توسط ماشین آلات ترکیبی، پردازش می شوند.

آبیاری، که بخش حیاتی کشاورزی است، بسته به نوع سیستم، به تجهیزات متفاوتی نیاز دارد. سیستم های آبیاری پیچیده و ساده برای هیدراته نگه داشتن محصولات اجرا می شوند. برخی از مهندسی های توپوگرافی برای اکثر تکنیک های آبیاری مورد نیاز است. یک نمونه دیگر، داس است. داس ابزاری دستی است که دارای تیغه ای خمیده برای برداشت یا برش است. تا جایی که ابزار برش دستی کار می کند، دکل ها نسبت به داس کارایی کمتری دارند، اما می توانند در کاربردهای کوچک مفید باشند.

در ادامه چندین مورد از تجهیزات کشاورزی را بررسی می کنیم.

لیستی از تجهیزات کشاورزی

 • تیلر
 • کولتیواتور
 • روتیواتور
 • دروگر
 • چمن زن تراکتوری
 • چمن زن
 • علف زن (علف تراش)
 • شمشاد زن
 • سم پاش
 • سمپاش پشت تراکتوری
 • سمپاش فرغونی
 • چاله کن
 • نهر کن
 • اره موتوری
 • ردیف کار
 • ریک یونجه
 • واتر جت
 • و بسیاری دیگر از تجهیزات و وسایل دستی و اتوماتیک دیگر

کولتیواتور یکی از تجهیزات کشاورزی پرکاربرد

کلتیواتور یا کولتیواتور یکی از ماشین های خاک ورزی ثانویه است. کولتیواتورها خاک های سطحی را که در مرحله خاک ورزی اولیه شکسته و از هم پاشیده شده اند را با هم به صورت دورانی مخلوط می کند، اما زمین را شخم نمی زند و برای هوا دهی بین لایه های خاک، آماده کردن بستر کشت نرم برای محصول و همچنین افزایش جذب آب و باران استفاده می شود.

این ماشین با دندانه ها یا میله های خود خاک هایی را که به صورت خطی و افقی سفت شده اند، در عمق کم و نزدیک به سطح زمین سوراخ می کند. کلتیواتور از چندین دندانه، تیرک و دو یا سه چرخ تشکیل شده است. همچنین در زمانی که گیاه رشد کرد و علف های هرز در سطح خاک نمایان شد، علف های هرز نزدیک گیاه را که مانعی برای رشد آن است را ریشه کن می کند یا اینکه برگ های علف های هرز را برای جلوگیری از مختل کردن عمل فتوسنتز در زمین دفن می کند.

کولتیواتور (Cultivator) چیست؟

کولتیواتور از لحاظ ظاهری شبیه به گاو آهن است؛ اما طرز کار آن ها با هم متفاوت است. گاو آهن برای شکستن خاک های کلوخه ای و سفت و بیشتر در اعماق به کار می رود اما کلتیواتور برای نرم کردن، مخلوط کردن خاک سطحی و هم زدن خاک و کمپوست به کار می رود و خاک را از حالت یکدست خارج می کند. کولتیواتور کوچک برای مصارف خانگی و فضای سبز عمومی کاربرد دارد و توسط افراد روی زمین کشیده می شود. نوع دو چرخ آن که تراکتور دو چرخ هم نامیده می شود، توسط افراد روی زمین کشیده شده و گاهی اوقات به تیلر وصل می شود، که دراین صورت به آن  تیلر کولتیواتور می گوییم.

کولتیواتور ها دارای توان ۵ الی ۱۰ اسب بخار هستند.

علف زن

علف زن یک ابزار مجهز باغبانی برای کشاورزان است که برای کندن علف های هرز، مرتب کردن درختچه های کوچک و نظم دهی به شاخ و برگ هایی به کار می رود که روتیواتور یا ماشین چمن زنی، نمی توانند آنها را از بین ببرند. برای کاربردهای مختلف، تیغه های مختلفی روی علف زن قابل نصب است. به زبان ساده علف زن از یک منبع قدرت یا موتور که نزدیک به بدن اپراتور قرار می گیرد، یک میله برای انتقال قدرت به تیغه و کاتر ها و نهایتاً یک تیغه دوار برای کندن علف های هرز تشکیل شده است. علف زن های سنگین تری هم وجود دارند که از قدرت بیشتری برخوردار هستند و برای از بین بردن علف های هرز و چمن های رشد کرده استفاده می شوند.

علف زن / حاشیه زن / علف تراش

اره زنجیری از تجهیزات کشاورزی لازم برای باغداران

کار کردن با چوب، با روش های سنتی و اره های معمولی کاری سخت و طاقت فرسا است؛ بنابراین نوع جدیدی از اره ها تولید شده اند که، عمل برش را توسط یک موتور بنزینی یا برقی انجام می دهند. کار کردن با اره زنجیری، به مراتب راحت تر بوده و منجر به صرفه جویی در زمان می گردد. مکانیزم اره کشاورزی به این شکل است که زنجیر به دور تیغه توسط یک موتور برقی یا احتراقی می چرخد.

عمل برش با گیر کردن درخت به قسمت مقعر زنجیر انجام می شود. اره برقی یا اره موتوری، یک اره مکانیکی قابل حمل است که با مجموعه ای از دندانه های متصل به زنجیر کار می کند و باعث قطع شاخه یا درخت می شود. دسته اره برقی، پلاستیکی بوده که کارکرد و حمل آن را آسان می کند. اره درخت بر یا اره زنجیری بنزینی و اره زنجیری برقی در بریدن تنه درختان، جمع آوری هیزم، هرس درختان و کارهایی از این قبیل کاربرد دارد. اره موتوری در مقایسه با انواع دیگر اره کاربرد بیشتری دارد. فراموش نکنید که کار با اره بسیار خطرناک است و برای استفاده از آن باید مهارت کافی داشته باشید.

اره زنجیری

سمپاش

سم ماده ای است که می تواند شیمیایی، گیاهی یا حیوانی باشد و از طریق عملکرد خود باعث تغییر در رشد و فعل و انفعالات گیاه و محصولات کشاورزی می شود. سم پاش، که یکی از تجهیزات کشاورزی می باشد وسیله ای است که با اسپری شدن روی گیاه، آفات را از بین می برد یا از ایجاد آفات جلوگیری می کند. سمپاش پشتی موتوری اتومایزر (خرطومی باغی)، نوعی از سم پاش های موجود است.

سمپاش باغی

سم پاش هایی که در آنها مایع سم تحت فشار نباشد و قطرات مایع پس از خروج در اثر برخورد با جریان شدید هوا، پودر شده و تبدیل به ذرات بسیار ریز شوند، اتومایزر نامیده می شود. این نوع سم پاش به عنوان حشره کش و قارچ کش استفاده می شود. یک توربین روی دستگاه تعبیه شده که عمل سم‌ پاشی را با فشار شدید هوا انجام می دهد.

واتر جت (کارواش فشار قوی) برای تمیز کردن تجهیزات کشاورزی

این محصول، کارواش یا واترجت کارواش صنعتی نامیده می شود. کارواش صنعتی از دو بخش اصلی پمپ پیستونی و الکتروموتور و یا (موتور بنزینی، دیزلی) تشکیل شده است، قسمت پمپ پیستونی کارواش صنعتی معمولا از پمپ های پیستونی ایتالیایی و یا چینی استفاده می کنند، که از بهترین برندهای پمپ های پیستونی برای استفاده در کارواش صنعتی می توان به مارک های برتولینی، اینتر پمپ، آنووی، کمت، پمپاک و بوش اشاره کرد، قسمت دوم دستگاه کارواش صنعتی، الکتروموتور (موتور) می باشد که با توجه به پمپ و بار پمپ می توان از الکتروموتور در توان و برند های متفاوتی استفاده کرد.

کارواش صنعتی