با یک اره زنجیری می توانید کارهای کشاورزی خود را راحت تر انجام دهید و در وقت و نیروی خود صرفه جویی کنید. از این ادوات کشاورزی قدرتمند می توان برای قطع کردن درختان و خرد کردن چوب های هیزم استفاده کرد. یک اره زنجیری می تواند به تمیز کردن باغچه خانگی و استفاده در مواقع اضطراری (مانند بریدن شاخه های افتاده بعد از طوفان) کمک کند. بنابراین اگر با مشاغل سخت در ارتباط هستید که باید از تبر یا اره استفاده کنید این مطلب برای شما کاربرد خواهد داشت؛ پس از شما دعوت می کنیم تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

اره زنجیری

خرید اره زنجیری

قبل از خرید اره زنجیری؛ درک نحوه استفاده از آن بسیار حائز اهمیت است. این می تواند کمک کند تا تعیین کنید کدام یک از انواع اره ها (برقی، بی سیم یا بنزینی) برای شما بهتر است.

می خواهی با آن چکار کنی؟

از خود سوال کنید که قرار است با اره چه چیزهایی را برش دهید. این امر روی میزان نیرویی که شما برای اتمام کارآمد و موثر کار نیاز دارید، تاثیر می گذارد. هر چه حجم کار کوچکتر باشد یا مواد برشی نرم تر باشد به انرژی کمتری نیاز است. بنابراین به عنوان مثال اگر در باغ خود درختان سر سختی دارید که باید بریده شوند باید به دنبال اره قدرتمندی باشید.

اره زنجیری

چقدر از منبع تغذیه فاصله خواهید داشت؟

اگر باغ کوچکتری داشته باشید؛ هرگز منبع تغذیه دور از دسترس شما نخواهد بود؛ در این صورت می توانید از اره برقی استفاده کنید اما اگر در باغ خود منبع تغذیه در اختیار ندارید می توانید اره شارژی یا اره بنزینی را انتخاب کنید.

در استفاده از اره چقدر تجربه دارید؟

اگر قبلا در باغ خود از اره استفاده نکرده اید؛ استفاده از گزینه ای که دارای کمترین قدرت ممکن است را برای برآورده کردن نیاز خود در نظر بگیرید. اگر هرگز به قدرت اضافی نیاز ندارید لازم نیست قدرتمندترین اره را خریداری کنید. در صورت خرید چنین دستگاهی شما فقط به یک ابزار سنگین دسترسی پیدا خواهید کرد که هرگز از توان اضافی آن نمی توانید استفاده کنید. اما اگر در این زمینه سابقه و تجربه دارید می توانید ازکل محدوده موجود در بازار انتخاب داشته باشید.

انواع اره زنجیری

مانند بسیاری از ادوات کشاورزی به طور کلی سه نوع اره زنجیری وجود دارد: اره بنزینی؛ اره سیم دار و اره بی سیم.

اره زنجیری بنزینی

اره های زنجیری بنزینی بیشترین قدرت را ارائه می دهند و بنابراین سریعتر از سایر مدل ها می توانند کارها را انجام دهند. با استفاده از یک موتور دو زمانه؛ عملکرد بالاتر آنها به این معنا است که آنها برای کارهای برش بزرگتر، استفاده های منظم و برای کاربران با تجربه مناسب تر هستند. اره های بنزینی قابل حمل هستند و اگر دور از منبع تغذیه کار می کنید بسیار عالی هستند اما با این وجود سنگین و پر سر و صدا هستند و به تعیمر و نگهداری منظم نیاز دارند. این دستگاه ها برای ادامه کار به بنزین، روغن موتور و همچنین یک قیف برای پر کردن ساده مخزن نیاز دارید. در این دستگاه ها هر چه موتور بزرگتر باشد قدرت بیشتری به مکانیزم برش ارسال می کند که گشتاور بیشتری را ارائه می دهد و عملکرد بهتری دارد.

اره زنجیری

اره زنجیری بی سیم یا شارژی

مانند مدل های بنزینی؛ اره زنجیری بی سیم یا شارژی یا باتری خور برای مواقعی که از منبع تغذیه فاصله دارید ایده آل است. هیچ سیم یا کابلی که حرکت را محدود می کند وجود ندارد و حتی سبک تر از اره زنجیری بنزینی هستند و حمل و نقل ساده تری را فراهم می آورند. آنها به طور کلی با قدرت انواع کابل دار مطابقت دارند هر چند از قدرت کمتری نسبت به اره های بنزینی برخوردار هستند و برای کارهای کوچکتر مناسب هستند. این دستگاه ها در صورت استفاده در یک منطقه مسکونی بسیار بدون سر و صدا هستند و به نگهداری کمی نیاز دارند. باتری های این دستگاه ها بعد از مدتی استفاده به شارژ نیاز دارند و بنابراین ارزش سرمایه گذاری روی یک باتری یدکی را دارند تا از خرابی های ناخواسته جلوگیری کند.

هر چه توان باتری بیشتر باشد عملکرد اره هم بهتر است. اکثر مدل ها با یک باتری لیتیوم یونی ۳۶ ولت قابل جدا شدن ارائه می شوند. هر چه ظرفیت بالاتر باشد باتری بیشتر کار خواهد کرد.

اره زنجیری

اره زنجیری برقی یا سیم دار

اره زنجیری برقی یا سیم دار شباهت زیادی با سبک؛ بی صدا بودن مدل های بی سیم دارند. با این وجود گرچه می توانند از اره های بی سیم یا شارژی قدرتمندتر باشند؛ اما اغلب به اندازه نمونه های بنزینی قدرتمند نیستند و بنابراین برای کسب و کارهای کوچکتر و کاربران با تجربه ایده آل هستند. با اتصال به یک پریز برق اصلی؛ تنها حرکت محدودی را ارائه می دهند و کاربران برای اطمینان باید همیشه از طول کابل آگاهی داشته باشند. با این وجود اگر در نزدیکی منبع تغذیه یا با یک سیم کابل و محافظ RCA برای ایمنی استفاده شود؛ مشکلات قابلیت حمل کاهش می یاید.

اره زنجیری

امکانات اره های زنجیری

تعدادی از مشخصات فنی و ویژگی های اصلی دیگری که اره های زنجیری ارائه می دهند وجود دارد که مهم است مورد توجه قرار گیرند.

طول بار یا میله (بر حسب سانتیمتر)

طول بار یا میله به طول برش اره اشاره دارد که اندازه ناحیه برش را تعیین می کند. اره های زنجیری بنزینی میله های طولانی تری را نسبت به انوع برقی و شارژی دارند. اره های زنجیری خانگی تا ۴۰ سانتیمتر متغییر هستند.

اره زنجیری

سرعت زنجیر ( برحسب متر بر ثانیه)

سرعت زنجیر حکایت از این دارد که با چه سرعتی می توانید آیتم ها را برش دهید؛ هر چه این عدد بالاتر باشید؛ عملکرد ابزار سریعتر است. انواع برقی و شارزی معمولا سرعت ۹ متر بر ثانیه را ارائه می دهند اما اره های زنجیری بنزینی اغلب به ۲۰ متر بر ثانیه می رسد.

وزن (بر حسب کیلوگرم)

وزن اره زنجیری یکی از عامل هایی است که باید در نظر داشته باشید چون راحتی استفاده و حمل و نقل را تحت تاثیر قرار می دهد. مدل های سبک تر مانند شارژی؛ سهولت حرکت و مانور بیشتری را نسبت به مدل های بنزینی سنگین تر ارائه می دهند.

نوع دسته

مانند وزن، نوع دسته به قابلیت استفاده مربوط می شود و تعدادی از ویژگی های مختلف وجود دارد که باید مراقب آنها باشید. برای به حداقل رساندن ناراحتی؛ مدل های دارای دسته ضد لرزش و ارگونومی را انتخاب کنید تا با دقت بهتری برش ها را ایجاد کنید.

تنش زنجیر

تنش / کشش زنجیر که به تنظیم زنجیره ای هم معروف است کشش لازم در زنجیر را حفظ می کند تا از ایمن بودن آن اطمینان حاصل شود. برخی از مدل ها دارای ابزاری برای تنظیم این کشش هستند که به شما امکان می دهد زنجیر را محکم کرده و شل شدن های ناخواسته را به صورت ایمن از بین می برد.

اره زنجیری

Kickback / کیک بک / لگد زدن اره

کیک بک زمانی را توصیف می کند که نوک اره به چشم دیگری برخورد کرده و به سمت بالا و به سمت کاربر لگد می زند. به نظر می رسد که بسیاری از مدل ها خطر این اتفاق را از طریق ترمز به حداقل رسانده اند. در صورت بروز کیک بک؛ این ویژگی ایمنی به طور خودکار پاسخ می دهد تا اره متوقف شود.