الکتروموتور چیست؟ آیا یا اجزاء الکتروموتور آشنایی دارید؟ در صورتی که جواب این سوالات را نمی دانید کافیست با ما همراه شوید تا اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

الکتروموتور چیست؟

به منظور تولید انرژی مکانیکی؛ الکتروموتور شامل اجزای مختلفی است که از یک میدان الکترومغناطیسی برای ایجاد انرژی مکانیکی استفاده می کند. الکتروموتورها در اندازه ها و پیکربندی های مختلفی ارائه می شوند. برخی از آنها قدرت کافی برای هدایت وسایل نقلیه و برخی دیگر در کوچکترین دستگاه های الکترونیکی جای می گیرند.

الکتروموتورها یکی از کارآمدترین ابزارهای تولید انرژی مکانیکی است و به دلیل بهره وری و همچنین دوام بالایی که دارند در مجموعه ای باورنکردنی از نقش ها استفاده می شوند.

کاربرد الکتروموتور چیست؟

الکتروموتورها را می توان در تعداد زیادی از کاربردها استفاده کرد. به عنوان مثال هر پنکه ها دارای یک الکتروموتور هستند که تیغه ها را حرکت می دهند؛ انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی و انرژی مکانیکی تیغه ها را به اطراف می چرخاند تا هوای خنک را ایجاد کند.

الکتروموتورها را می توان در ابزارهای برقی هم پیدا کرد. آنها را می توان در مته ها؛ اره ها و غیره یافت. طول عمر و دوام آنها باعث می شود؛ راه حل های عالی حتی در مصارف سنگین صنعتی باشند. الکتروموتورهایی که احتمالا هرگز نمی بینید تاثیر زیادی در زندگی روزمره تان دارند. به عنوان مثال الکتروموتورها در بیشتر ایستگاه های پمپاژ که آب روان را برای خانه ها فراهم می آورند استفاده می شوند. از الکتروموتورها حتی در کشتی های بسیار بزرگ هم استفاده می شود.

الکتروموتورها به قدری همه گیر هستند که جمع کردن چند وسیله بدون اینکه یکی از این الکتروموتورها را در بر نداشته باشد کار دشواری است. از اسباب بازی ها گرفته تا فن های موجود در سیستم های تهویه هوا، الکتروموتورها یکی از رایج ترین اجزای الکتریکی مورد استفاده امروزی هستند.

نحوه کار الکتروموتورها چگونه است؟

الکتروموتورها روی یک اصل ساده کار می کنند. وقتی جریان الکتریکی به یک میدان مغناطیسی وارد می شود ؛ نیرویی ایجاد می شود. یک الکتروموتور از سیم هایی که جریان را حمل می کنند استفاده می کند. از آنجا که میدان مغناطیسی دارای دو قطب دوگانه است؛ هر انتهای سیم در جهت دیگری حرکت می کنند. این یک حرکت چرخشی ایجاد می کند.

گشتاور با افزودن چند حلقه به آرماتورها کنترل می شود و میدان مغناطیسی توسط آهنربا تولید می شود. این طراحی اجازه می دهد تا روتور توسط یک نیروی الکترومکانیکی ساده چرخانده شود؛ قطعات بسیار کمی وجود دارد که در واقع سایش را تجربه کنند و با ترکیب این دو عامل؛ برای الکتروموتورها این امکان وجود دارد که برای مدت زمان فوق العاده طولانی کار کنند.

اجزاء الکتروموتور کدام است؟

یکی از نکات قابل توجه در مورد الکتروموتورهای این است که آنها قطعات بسیار کمی دارند. به عنوان مثال در مقایسه با یک موتور احتراق داخلی، یک الکتروموتور یک وسیله فوق العاده ساده است. در واقع تمام قسمت های مختلف الکتروموتور را می توان به راحتی بیرون کشید و روی یک میز خیلی کوچک قرار داد (البته این موضوع به اندازه موتور هم بستگی دارد).

آشنایی با اجزاء الکتروموتور
آشنایی با اجزاء الکتروموتور

فریم – فریم یکی از اجزاء الکتروموتور است که تمام قسمت های مختلف در آن قرار دارد.

شافت – یکی دیگر از اجزاء الکتروموتور شافت است که انرژی چرخشی را از چرخش الکتروموتور بدست می آورد و وسیله ای برای مهار این انرژی از طریق اتصال مکانیکی را فراهم می آورد. قطعه ای از فلز که از داخل و خارج فریم امتداد دارد.

استاتور – این ثابت می ماند و معمولا آهنربا برای الکتروموتور تشکیل می شود. ممکن است یک آهنربا دائمی باشد یا ممکن است یک آهنربا الکترو باشد. آهنرباهای الکترومغناطیسی یک کویل دارند که معمولا از سیم مسی ساخته شده اند.

کموتاتور – یکی دیگر از اجزاء الکتروموتور که در نزدیکی استاتور واقع شده است جهت جریان را از طریق دستگاه معکوس می کند. این یکی از قطعات متحرک در الکتروموتور است.

جاروبک – قسمتی که با کموتاتور تماس داشته و برای تکمیل سوئیچی که جریان از آن عبور می کند به کار برده می شود.

یاتاقان ها – یاتاقان های یک موتور الکتریکی در نزدیکی نقطه ای قرار دارند که شافت از فریم خارج می شود. این اجازه می دهد تا شافت با حداقل اصطکاک بچرخد و حرکت های ناخواسته را از بین می برد.

آرماتور – آرماتور یکی دیگر از اجزاء الکتروموتور می باشد که نقش یک جزء حامل جریان را ایفا می کند که در مرکز مجموعه الکتروموتور قرار دارد. برای ایجاد گشتاور مکانیکی؛ چرخش شافت را ایجاد می کند و با آهنربا و کویل در تعامل است.

مدار شکن – این اجزاء الکتروموتور به انتهای شافت متصل می شود و وسیله ای برای ایمن سازی دستگاه فراهم می آورد.

کویل ها – کویل ها برای هر کسی سایر اجزاء الکتروموتور را می شناسد آشنا به نظر می رسند. آنها معمولا سیم پیچ های ساده ای در اطراف هسته آهنربای مغناطیسی هستند. با عبور جریان از این کویل ها؛ آنها یک میدان مغناطیسی تولید می کنند.

روتر – بخشی است که در واقع انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند. اینها در طرح های مختلفی وجود دارند. یکی از بزرگترین موفقیت ها در طراحی الکتروموتورها؛ پیدا کردن روشی بود که روتور بتواند به طور مداوم کار کند و گشتاور بی وقفه را برای هر چیزی که توسط الکتروموتور تامین می شود را فراهم آورد. الکترومورهای امروزی قادر به تولید گشتاور باورنکردنی هستند.

کموتاتور – دستگاهی است که برای تغییر ورودی الکتروموتور استفاده می شود.