آموزش سیم پیچی الکتروموتور سه فاز

آموزش سیم پیچی الکتروموتور سه فاز

آموزش سیم پیچی الکتروموتور سه فاز از این رو اهمیت دارد که ، الکتروموتورهای سه فاز، بخش اعظم انرژی مکانیکی کارگاه ها و کارخانه های تولید ، را تأمین می کنند، تسمه نقاله ها،بالابرها، آسیاب ها، فن ها و مانند آن از این دسته است. بنابراین سیم پیچی موتورهای سه فاز، در بحث صنعتی مطرح است ، زیرا بیشتر موتورها در این بخش به صورت سه فاز هستند. در ساختار ماشهای الکتریکی از سیم پیچ های با آلیاژهای مس، آلومینیوم و.. استفاده می شود و این سیم پیچ ها در برابر اضافه جریان و حرارت بسیار آسیب پذیر هستند و در صورت بروز مشکل برای آنها می بایست موتورهای الکتریکی را برای بار دیگر بر اساس راهنما ( )، سیم پیچی نمود.

البته باید این نکته را در نظر داشت که با سیم پیچی مجدد ، الکتروموتور ، قدرت موتور اولیه را ندارد و حتی ممکن است قدرت آن به نصف کاهش یابد.پس قبل از هر چیز باید خاطر نشان کرد که خرید الکتروموتور نو ، از سیم پیچی دوباره آن برای کار اقتصادی و تولیدی شما اصولی تر و به صرفه تر است. همگام صنعت سعدی ، به شما الکتروموتور ارسم (گوانگلو با بالاترین کیفیت) را پیشنهاد می کنیم ، زیرا هم قیمت و هم کیفیت مناسبی را دارد. کافیست با مشاورین ما، تماس بگیرید.

آموزش سیم پیچی الکتروموتور سه فاز

سیم پیچ ها

اگر در سیم پیچی الکتروموتورها ، در هر شیار استاتور یک بازوی کلاف قرار بگیرد یک طبقه و اگر تعداد بازوها در هر شیار بیش از یک باشد ، چند طبقه می گویند . متداول ترین سیم پیچی چند طبقه در موتورهای سه فاز، سیم پیچی دو طبقه است که دو بازو در هر شیار قرار می گیرد . سیم پیچی در اکثر ماشین های سه فاز صنعتی ( قدرت متوسط و بالا ) به روش دو طبقه انجام میگیرد . سیم پیچی دو طبقه دارای مزایای زیادی می باشد که شامل :

۱٫ عایق بندی بهتر انجام شده و ضریب اطمینان الكترو موتور ماشین بالا می رود .
۲٫ امکان اتصال حلقه ها در داخل شیار و اختلاف پتانسیل بین هر هادی با هادی یکدیگر ۵۰ % کمتر می شود .
۳٫ امكان سیم پیچی با هر نوع گام وجود دراد گام معمولی ، گام کوتاه ، کوتاه تر ، بلند
۴٫ امكان سیم پیچی با هر تعداد شیار استاتور برای هر نوع تعداد دور موتور ( تعداد قطب ) سیم پیچی با شیار کسری

* در سیم پیچی دو طبقه بعد از جا گذاری اولین کلاف احتیاجی به خالی گذاشتن شیار نیست. یعنی بلافاصله کلاف بعدی را در شیار های بعدی قرار می دهیم.

نکته ایمنی: هنگام سیم پیچی باید دقت کنید که سیم ها به موازات یکدیگر پیچیده شوند و از روی هم عبور نکنند؛ چون در این صورت جا زدن آنها در داخل شیار دشوار است . علاوه بر این، احتمال ساییدگی سیم ها بر هم افزایش می یابد و در اثر از بین رفتن عایق، خطر اتصال کوتاه حلقه ها به یکدیگر نیز وجود دارد.

موتورهای سه فاز در قالب یکی از دو نوع سیم پیچی می شوند : گام کامل ، گام کسری

سیم بندی الکتروموتور

آموزش سیم پیچی الکتروموتور سه فاز

سیم پیچی یک طبقه گام کامل

چنانچه در سیم پیچی ابتدا و انتهای یک کلاف، اختلاف فاز ۱۸۰ درجه الکتریکی رعایت گردد و نیروی محرکه القایی بازوهای رفت و برگشت کلاف ها جمع جبری شوند سیم بندی را گام کامل می گویند. در این سیم بندی تعداد شیارهای موجود بین رفت و برگشت هر کلاف و شیار خواهد بود. در این سیم پیچی گام سیم پیچی با گام قطبی برابر است.

سیم پیچی یک طبقه گام کسری

اگر در سیم پیچی ابتدا و انتهای یک کلاف، اختلاف فازی ، کمتر از ۱۸۰ درجه الکتریکی باشد ، سیم بندی با گام کسری نامیده می شود. درگام کسری نیروی محرکه های الکتریکی بازوهای کلاف ها جمع برداری میشوند. چون جمع برداری از جمع جبری کمتر است، لذا نیروی محرکه موتور در سیم بندی گام کسری کاهش می یابد و توان موتور کاهش می یابد. به همین دلیل برای جبران کاهش نیروی محرکه، تعداد دور کلاف های موتور را به تناسب کوتاهی گام تقویت می کنند.

فواید گام کسری سیم پیچی الکتروموتور نسبت به گام کامل:

 • بالارفتن بازده موتور
 • کم شدن لرزش های موتور
 • بالابردن طول عمر موتور
 • کم شدن سیم مصرفی
 • کم شدن مقاومت اهمی سیم پیچ های موتور و کاهش تلفات اهمی موتور

 

انواع سیم بندی الکتروموتور از دیدگاه شکل کلافها

سیم پیچی استاتور الکتروموتورها به ۲ صورت زیر انجام می شود :

 •     سیم پیچی متحدالمرکز الکتروموتور
 •     سیم پیچی گام مساوی (كلان مساوی) الکتروموتور

سیم پیچی متحدالمرکز در الکتروموتور سه فاز

در سیم پیچی متحدالمركز، گام کلاف ها در یک گروه از کلان برابر نبوده و کلاف ها به گونه ای یکدیگر را در بر می گیرند که مراکزشان بر هم منطبق می شود. گام هر کلاف بیرونی به اندازه ۲ شبار از گام کلانی که درون و مجاور آن قرار گرفته، بیشتر است. این سیم بندی بیشتر در موتورهای تکفاز کاربرد دارد.

سیم پیچی متحدالمرکز گام (کلافها برابر نیستند)

سیم پیچی کلاف مساوی در الکتروموتور سه فاز

در سیم بندی کلاف مساوی، گام تمام کلاف ها در مجموعه سیم بندی با هم برابر بوده و برای پیجیدن آنها می توان از قالب هایی با اندازه مساوی استفاده کرد. در این نوع سیم پیچی سیم کمتری در مقایسه با سیم پیچی متحدالمرکز مصرف می شود و محاسبه تعداد دور هر کلاف، ساده تر است. در سیم بندی کلاف مساوی، کلافهای فازهای متفاوت از روی یکدیگر عبور کرده و آنها را باید نسبت به هم عایق کرد .

سیم پیچی کلاف مساوی (کلافها برابر هستند )

برای مشاهده فیلم نحوه سیم پندی مجدد الکتروموتور سه فاز ، به صفحه اینستاگرام همگام صنعت سعدی سر بزنید.

اجزای الکتروموتور سه فاز

 •  استاتور (بخش ثابت)

این بخش که ، از ورقه های آهن سیلیس دار ساخته می شود ورقه ها وقتی روی هم قرار می گیرند، شیارهایی را پدید می آورند . در داخل شیارهای استاتور، سیم پیچ های مسی ( کلاف های سیم پیچی ) با اختلاف فاز ۱۲۰ درجه مکانی، سیم پیچی می شوند. با عبور جریان از داخل این سیم پیچ ها، چون جریان های الکتریکی سه فازه خود دارای اختلاف فاز الکتریکی ۱۲۰ درجه بوده و دائما در حال تغییر هستند، به همین دلیل یک میدان مغناطیسی در حال چرخش در سطح داخلی استاتور پدید می آید که اصطلاحا به آن « میدان مغناطیسی دوار» می گویند. سرعت چرخش میدان مغناطیسی دوار با فرکانس شبکه و قطب های موتور، متناسب است. در شکل کلی به قسمت تولید کننده میدان مغناطیسی دوار در موتورهای الکتریکی، القاکننده می گویند.

استاتور شامل:

 1. بدنه
 2. هسته مغناطیسی : که شامل مجموعه ای از ورقهای فولادی است که دارای شیار در سطح داخلی آن می باشد که پس از قرار گرفتن در کنار هم تشکیل یک حجم استوانه ای توخالی را میدهد . سیم پیچ های سه فاز ماشین القایی در داخل همین شیارها قرار می گیرند .
 3. سیم پیچ ها
 4. یاتاقان
 • روتور( بخش متحرک دستگاه )
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.