الکتروموتور تکفاز

انواع الکتروموتور تکفاز

الکتروموتور تکفاز در انواع مختلفی تولید می شوند، اما پرمصرف ترین آنها موتور القایی آسنکرون است. همگام صنعت سعدی ، الکتروموتور تک فاز  ارسم (گوانگلو) را به عنوان پرمصرف ترین برند چینی با کیفیت و الکتروموتور تک فاز چیما را به عنوان الکتروموتور تک فاز ایتالیایی با کیفیت بالا پیشنهاد می دهد. در صفحه الکتروموتور  تکفاز ،جدول الکتروموتور تک فاز در دسترس است.

موتور تک فاز

موتور القایی آسنکرون معمولی تکفاز در صنعت با عنوان موتور تک فاز رله ای شناخته می شود. نوع دیگر موتور تک فاز،در بازار و صنعت با عنوان کلاچ دار شناخته می شود.

الکتروموتور تک فاز رله ای

از الکتروموتور تک فاز رله ای در مصارفی مانند الکتروپمپ  و فن و هواکش استفاده می شود. مشخصه اصلی موتور تک فاز رله ای، ارزان تر بودن آن نسبت به نوع کلاچ دار است. اما باید دانست که گشتاور راه اندازی اولیه قوی ای ندارد (گشتاور راه اندازی اولیه آن حدودا نصف گشتاور نامی آن است) به همین دلیل است که کاربر این نوع موتور تک فاز بیشتر در مواردی است که نیاز به گشتاور اولیه بالایی نیست .

الکتروموتور تکفاز کلاچ دار

موتور تکفاز کلاچ دار، نوع اصلاح شده ای از موتور تکفاز است که با اضافه کردن یک خازن در ابتدای حرکت موتور، گشتاور اولیه راه اندازی را بالا میبرد و سپس با عملکرد یک کلاچ گریز از مرکز مکانیکی، این خازن از مدار خارج می گردد. از موتور تکفاز کلاچ دار در مواردی مانند بالابرهای خانگی و فروشگاهی، همزن های بزرگ و  … استفاده می شود.

موتورهای سنکرون و یونیورسال

موتور های سنکرون و موتور یونیورسال نیز از انواع دیگر موتور تکفاز هستند. موتورهای تکفاز سنکرون در موتورگیربکس های کوچک (مینی موتور AC گیربکس دار) و موتور یونیورسال بیشتر در تجهیزاتی با دور بالا مانند موتورهای تجهیزات دندانپزشکی، طلاسازی، همچنین ساخت لوازم خانگی مانند موتور جاروبرقی و … استفاده می شود.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست